Rana po cesarskim cięciu — jak długo się goi?

Rana po cesarskim cięciu

Czy cesarskie cięcie boli? Jakie zostawia po sobie rany? Na czym polega cesarskie cięcie? Dla wielu kobiet jest to trudna decyzja przed porodem, czy wybrać poród naturalny czy cesarskie cięcie? Postaram się odpowiedź wam na wiele nurtujących pytań!

Czym jest cesarskie cięcie i kiedy się je wykonuje?


Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu powłok brzusznych oraz macicy i wyjęciu dziecka. Zabieg wykonywany jest w momencie, gdy poród naturalny jest niemożliwy. Powody tego stanu rzeczy są rozmaite, zaczynając od nieprawidłowego ułożenia dziecka, a kończąc na zagrożeniu życia matki bądź też dziecka. Jak po każdym zabiegu chirurgicznym pozostaje rana po cesarskim cięciu. Najczęściej zadawanymi pytaniami przez kobiety po wykonanej operacji, oczywiście oprócz stanu zdrowia malucha, jest kwestia, jak długo goi się rana po cesarce? Wynikają one może nie tyle z kwestii estetycznych, ile ze zwyczajnej chęci jak najszybszego powrotu do formy i kompleksowej opieki nad nowo narodzonym potomkiem. Gojenie się rany pooperacyjnej to oczywiście bardzo złożony proces odbudowy tkanki, ale postaram się w dalszej części artykułu przybliżyć ten temat.

Jak możemy wspomóc proces gojenia rany po cięciu cesarskim?

Gojenie rany po cesarce to dość mozolny proces, który na szczęście możemy nieco wspomóc. Podstawową zasadą jest oczywiście nienarażanie się od samego początku na dźwiganie. Istnieje niepisana zasada, że kobieta nie powinna nosić niczego, co jest cięższe od urodzonego dziecka. Ważne jest też zadbanie o higienę miejsc intymnych oraz otoczenia rany po cesarskim cięciu. Przez kilka pierwszych dni zmieniamy jałowe opatrunki i odkażamy ranę po cesarce np. tym samym środkiem co kikut pępowinowy u dziecka. Również bielizna, którą stosuje kobieta, powinna być dostosowana zarówno pod względem kroju (nie może drażnić blizny), jak i materiału (najlepiej, żeby to była naturalna tkanina — przewiewna bawełna).

Jak długo goi się rana po cesarskim cięciu?

To oczywiście zależy. Każdy organizm jest tak naprawdę inny i inaczej przebiega proces regeneracji.
Po około 8 dniach powinny zostać zdjęte szwy przez położną na wizycie domowej, ponieważ stosuje się szwy nierozpuszczalne. Proces regeneracji trwa zazwyczaj kilka tygodni. Tkanka musi się zabliźnić. Jednak to nie koniec procesu odbudowy. Sam fakt zabliźnienia tkanek skórnych nie świadczy o tym, że proces rekonwalescencji się zakończył. Ważne jest też to, by wewnętrzne powłoki brzuszne uległy regeneracji. Każda kobieta po około 6-8 tygodniach od porodu powinna udać się na standardową wizytę kontrolną do lekarza ginekologa. Oceni on przy pomocy aparatu USG czy proces gojenia tanek przebiegł również pomyślnie wewnątrz.

Mobilizacja blizny — co to tak naprawdę znaczy?

Równie ważnym elementem jest mobilizacja zabliźnionych tkanek, czyli ich masaż. Każdy fizjoterapeuta wie, że na pytanie ile goi się rana po cesarskim ccięciu, nie ma jednoznacznej i oczywistej odpowiedzi. Przerwanie ciągłości tkanki pozostawia w naszych organizmach nieodwracalne skutki. Tkanki regenerując się, ulegają swoistemu kurczeniu i należy możliwie najskuteczniej temu procesowi przeciwdziałać, ponieważ bardzo często powoduje to później u pacjentek dodatkowe, trudne do diagnozowania dolegliwości bólowe. Oprócz dość oczywistej wizyty kontrolnej u ginekologa powinno się również zasięgnąć rady fizjoterapeuty najlepiej ze specjalnością uroginekologiczną. Może to zapobiec tak częstym powikłaniom, jak osłabieniu mięśni dna miednicy i w konsekwencji dość wstydliwemu problemowi nietrzymania moczu. Wykwalifikowany fizjoterapeuta doradzi jak dbać o miejsce gojenia się rany po cesarskim cięciu, tak by jeszcze bardziej przyspieszyć proces powrotu do formy.

Ile trwa gojenie się rany po cesarskim cięciu w praktyce?

Mam możliwość przedstawienia problemu z perspektywy osoby, która przez to przeszła. Nic nie wpływa tak korzystnie na sam proces jak upływający czas- trzeba być naprawdę cierpliwym. Oczywiście są na rynku kremy oraz plastry na blizny, które z pewnością powodują poprawę wyglądu blizny po cesarskim cięciu, ale prawda jest taka, że jak w każdym procesie odbudowy kluczowym elementem jest przemijający czas.

Powikłania po cesarskim cięciu

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!