Chłopiec czy dziewczynka? Od czego zależy płeć dziecka?

Dziewczynka i malutkie dziecko leżą na łóżku

Jeszcze 30 lat temu płeć dziecka była najczęściej niespodzianką ze względu na brak ogólnej dostępności aparatury USG. Obecnie to, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka lekarzesą w stanie określić już nawet w 14 tygodniu! Od czego zależy płeć dziecka? W którym tygodniu płeć dziecka można określić z całą pewnością? Przyjrzyjmy się genetyce, życiu płodowemu i możliwościom aparatów USG!

Płeć dziecka – co decyduje o płci?

Płeć dziecka jest determinowana w chwili zapłodnienia komórki jajowej. To, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka jest zatem przesądzone jeszcze zanim kobieta dowie się o ciąży. Za rozwój płci odpowiedzialne są jednak także hormony produkowane przez gonady płodu. Te rozwijają się dopiero po kilku tygodniach życia płodowego i dopiero po takim czasie dochodzi do różnicowania narządów płciowych widocznych na USG. Najważniejszy jest w tym okresie testosteron, który uaktywnia powstawanie wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych chłopca.

Kto odpowiada za płeć dziecka?

Zarówno komórka jajowa, jak i plemnik wyposażone są w chromosomy płciowe. Komórka jajowa zawsze niesie ze sobą chromosom X. Plemnik tymczasem może posiadać chromosom X lub Y. Płeć dziecka zależna jest zatem od plemnika, który zapłodni komórkę jajową. W przypadku połączenia dwóch chromosomów X płeć płodu będzie żeńska, gdy dojdzie do połączenia chromosomów X i Y płód będzie chłopcem.

Chłopiec, czy dziewczynka? Kształtowanie się narządów płciowych

Płeć płodu jest praktycznie niemożliwa do określenia przed 13 tygodniem ciąży, choć doświadczeni lekarze mogą czynić pewne przewidywania. W początkowym okresie rozwoju chłopcy i dziewczęta wyglądają właściwie identycznie. Do około 7-8 tygodnia ciąży u płodu występuje tak zwana gonada pierwotna, która z czasem różnicuje się w jądra lub jajniki. Zewnętrznie wykształcone są guzek płciowy, rowek płciowy, fałda moczowo-płciowa oraz wyniosłości płciowe. W odpowiednim czasie dochodzi do rozpoczęcia produkcji testosteronu. Wtedy zaczynają się różnicować narządy płciowe męskie, a na USG będzie chłopiec! Brak sygnału hormonalnego sprawia, że będzie dziewczynka.

Narządy płciowe rozwijają się głównie między 7, a 12 tygodniem ciąży, ale jądra kształtują się już między 6, a 9 tygodniem. Następnie produkowany w dużych ilościach testosteron odpowiada za kształtowanie się pozostałych narządów płciowych chłopca. Dzieje się to między 7, a 20 tygodniem ciąży. Jądra zaczynają zstępować około 26 tygodnia, a penis zwiększa swój rozmiar w ostatnim trymestrze ciąży.

Rozwój jajników następuje, gdy nie pojawia się wzrost poziomu testosteronu. Powstają one później niż jądra, bo około 11-13 tygodnia ciąży.

Kiedy można określić płeć dziecka na USG?

Badania USG wykonywane w ciąży mają na celu monitorowanie prawidłowego rozwoju płodu. Dzięki dokonywanym podczas ultrasonografii obserwacjom i pomiarom można określić, czy ciąża jest pojedyncza lub mnoga, ustalić położenie łożyska oraz określić prawdopodobieństwo niektórych wad genetycznych. Jednym z dodatkowych benefitów jest jednak możliwość zobrazowania płci dziecka.

Lekarz może z dużą pewnością określić płeć dziecka, kiedy badanie odbywa się między 18, a 22 tygodniem. Zdarza się, że jest ona widoczna już w 14-15 tygodniu. Konieczne jest jednak odpowiednie ułożenie płodu i wysokiej jakości sprzęt USG.

Istnieją także specjalistyczne badania krwi, dzięki którym płeć dziecka może zostać określona już w 10 tygodniu ciąży. Nie są to jednak rutynowe testy. Zleca się je jedynie w przypadku zwiększonego ryzyka nieprawidłowości chromosomalnych.

Czy płeć dziecka może się zmienić?

Nie, płeć dziecka nie może się zmienić. Szacuje się, że płeć dziecka określana jest z ponad 90% pewnością, ale zdarzają się także pomyłki. Błędne określenie płci jest możliwe szczególnie wtedy, gdy ginekolog określa płeć dziecka na bardzo wczesnym etapie ciąży. Wszystko zależy od dokładności obrazu oraz doświadczenia lekarza wykonującego badanie.

„Wypadanie włosów w ciąży, a płeć dziecka” – mity związane z płcią płodu

Przyszłe mamy mogą spotkać się z różnymi mitami dotyczącymi tego, jak wpłynąć na płeć dziecka lub związanymi z jej „wróżeniem”.

  1. Pozycja brzucha – powszechnie krążące opinie mówią, że wysokie położenie brzucha oznacza dziewczynkę, a niskie chłopca. Tymczasem jest ono zależne od ułożenia dziecka i napięcia mięśni brzucha matki.
  2. Zachcianki – apetyt na słodycze nie oznacza noszenia dziewczynki, a chęć na słone przekąski nie oznacza chłopca!
  3. Stan cery – płeć dziecka nie ma wpływu na wygląd matki! Przesądy mówią jednak, że dziewczynka „odbiera urodę”.

Chcąc jak najszybciej poznać płeć dziecka, należy zapytać o nią lekarza, zdając sobie sprawę z możliwości pomyłek na bardzo wczesnym etapie ciąży.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!