Zdrada męża – co dalej?

para po kłótni

Kryzysy zdarzają się w różnym czasie w każdym związku! Najczęściej przypadają jednak na czas po narodzinach dziecka lub okres zwiększonego stresu, jak remont domu. Część partnerów zdradza w tym czasie swoje żony. Sprawdziliśmy doniesienia psychologów o tym, jakie zachowania stanowią sygnały zdrady oraz jak zdrada męża wpływa na kobiety. W artykule przeczytasz także jak poradzić sobie z nową sytuacją i jak można odbudować związek po zdradzie.

Sprawdź: 5 sygnałów wskazujących, że twój partner jest gotowy na dziecko

Zdrada męża – dlaczego ludzie zdradzają?

Niewierność to pogwałcenie przyjętej przez parę umowy dotyczącej ich wzajemnych uczuć i wyłączności seksualnej. Dlaczego zdradzamy?

 1. Z zemsty – bardzo często kieruje nami chęci zemsty za odkryte oszustwa, spowodowanie emocjonalnego bólu lub inne wydarzenia mające miejsce między małżonkami. Zdrada zdarza się zatem np. po kłótniach.
 2. Z braku „motylków” – pierwsze uczucie zakochania nie trwa wiecznie. Pasja, podekscytowanie i przypływ hormonów szczęścia mija z czasem. Zastępuje je natomiast trwała i stabilna miłość. Niestety, nie w każdym przypadku. W momencie, gdy zdajemy sobie sprawę, z tego, że „motyle w brzuchu” zniknęły możemy podążyć różnymi scenariuszami. Czasem okazuje się, że już nie chcemy być z partnerem, a może nawet jesteśmy zakochani w kimś nowym. Innym razem wciąż czujemy głębokie przywiązanie do małżonka, który daje nam przyjaźń i zrozumienie. W takiej sytuacji może brakować nam jednak romantycznych uniesień, co prowadzi do zdrady, mimo chęci kontynuowania dotychczasowego związku.
 3. Bo mieliśmy okazję – istnieje powiedzenie, że okazja czyni złodzieja! Ma to miejsce także w przypadku zdrady! Samo posiadanie okazji może zwiększyć prawdopodobieństwo niewierności.
 4. Z braku zaangażowania – nie każdy umie naprawdę zaangażować się w związek. Osoby, które mają z tym problem, częściej wykazują skłonność do zdrady.
 5. Z powodu niezaspokojonych potrzeb – potrzeby intymne są indywidualną kwestią każdego człowieka. W związku może okazać się, że w przypadku jednego partnera (a czasem obojga) nie zostają one w pełni zaspokojone. W takiej sytuacji wiele osób chce pozostać w związku, jednak wspomniane potrzeby prowadzą do frustracji, która stanowi motywacje do szukania możliwości ich realizacji w innym miejscu. Dotyczy to zarówno aspektu fizycznego, jak i emocjonalnego.
 6. Z powodu pożądania o zdradzie może zdecydować chwila i zwykła chęć uprawiania seksu.

Żaden z powodów nie usprawiedliwia jednak skrzywdzenia partnera lub partnerki! W związkach ważna jest rozmowa o Waszych potrzebach seksualnych oraz emocjonalnych. Jeżeli czujecie, że coś się psuje porozmawiajcie lub udajcie się do terapeuty.

Sygnały zdrady męża– sposoby na wykrycie zdrady

Wiążąc się z drugą osobą naturalne jest poczucie zaufania, którym się obdarzamy. W zdrowym związku nie ma zatem potrzeby analizowania wszystkiego, co robi współmałżonek. Jesteś na siebie zła, że romans męża Cię zaskoczył? Nie bądź! Żyłaś normalnym życiem.

Dowody zdrady w małżeństwie są podobne jak sygnały zdrady w przyjaźni, czy oszustwa pomiędzy współpracownikami. Na co zwrócić uwagę?

 • Zmiana zachowania – partner odsuwa się od Ciebie, nie wraca do domu na kolację, ma znajomych, których Ci nie przedstawił. Sytuacja może być także odwrotna. Partner staje się “zbyt miły” w stosunku do swojego wcześniejszego zachowania. Mówi więcej komplementów, czy nagle przynosi kwiaty. Niestety, nie zawsze dowody zdrady są tak “przerysowane”. Często możesz po prostu poczuć, że coś jest nie tak.
 • Brak dostępu do mediów społecznościowych – Twój partner wychodząc z domu np. ze znajomymi, często wrzucał zdjęcia do mediów społecznościowych? Być może zauważasz, że teraz tego nie robi! Może okazać się także, że nie widzisz jego postów, bo zablokował Ci taką możliwość.
 • Zmiany haseł – wiele żon zna hasła mężów do ich telefonów, skrzynki mailowej, social mediów lub komputera. Osoba, która zdradza może pokusić się o ich zmianę, by ukryć niektóre aktywności.
 • Trzymanie przy sobie telefonu – jeśli Twój mąż wszędzie zabiera ze sobą telefon, który kiedyś kładł po prostu na stoliku obok kanapy, możesz zacząć odczuać niepokój. Prawdopodobnie zmienił także pin lub sekwencje odblokowującą telefon, aby uniemożliwić Ci przeglądanie jego wiadomości. Sprawdź, czy potajemnie pisze SMS-y lub wychodzi do drugiego pokoju, aby odbierać telefon.
 • Plotki – nigdy nie wierz ślepo plotkom. Ludzie potrafią mówić wiele rzeczy, by skrzywidzić innych. Jeśli jednak trafią do Ciebie informacje o tym, że mogłaś zostać zdradzona przyjrzyj się bliżej swojej sytuacji.
 • Kłamstwa – złapałaś partnera już na kilku kłamstwach? Jeżeli mąż kłamie na temat swojego miejsca pobytu, wydanych pieniędzy i innych istotnych szczegółów, może to świadczyć o posiadaniu kochanki.

Czym jest zdrada emocjonalna?

Przywykliśmy myśleć o zdradzie jako fizycznym współżyciu z inną osobą. Tymczasem istnieje także zdrada emocjonalna, która może boleć równie mocno! W małżeństwie lub związku jest definiowana jako stworzenie nowej emocjonalnej więzi z kimś, kto nie jest partnerem danej osoby. To najczęściej sekretna więź, która tworzona jest i podtrzymywana przez dłuższy czas. Zwykle taką relację chcemy utrzymać w tajemnicy przed małżonkiem, co czyni z niej zdradę!

Jak żyć po zdradzie?

Moment, w którym odkryje się uzależnienie partnera od pornografii lub istnienie w jego życiu drugiej kobiety powoduje, że Twój bezpieczny świat rozpada się na kawałki! Jak żyć po zdradzie?

Najpierw musisz zrozumieć, że to nie twoja wina! Nie mogłaś temu zapobiec! To Twój mąż jest odpowiedzialny za zdradę, dlatego nie spoglądaj wstecz i nie szukaj powodów zdrady leżących po Twojej stronie!

Zdrada męża często prowadzi u kobiet do:

 • utraty poczucia własnej wartości,
 • trudności w kontrolowaniu emocji,
 • natrętnych myśli o szczegółach romansu,
 • utraty wiary w innych ludzi,
 • ogólnej podejrzliwości,
 • depresji,
 • lęków,
 • bezsenności,
 • dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Zdrada męża –jak wybaczyć zdradę?

Możliwość wybaczenia współmałżonkowi wymaga czasu. Nie próbuj spieszyć się z tym procesem! Bądź otwarta na przebaczenie, ale nie postępuj pochopnie. Twoja decyzja musi być świadoma! Wybierz spokojne miejsce lub zrób coś, co odwróci Twoją uwagę od zdrady.

Pamiętaj, że jeśli chcesz przebaczyć:

 1. Nie możesz już używać argumentu zdrady w kłótni.
 2. Musisz zaakceptować, że możesz nigdy nie poznać przyczyny zachowania partnera.
 3. Odstępujesz od poszukiwania zemsty!
 4. Nie musisz akceptować krzywdzącego zachowania partnera.
 5. Musisz mieć cierpliwość dla siebie i swoich emocji.
 6. Możesz poszukać profesjonalnej pomocy!

Kiedy lepiej odejść, gdy spotkała Cię zdrada męża?

Ciągle myślisz, jak poradzić sobie ze zdradą, gdy Twój mąż znowu cię zdradził lub kłamie w innych kwestiach? A może mimo Twoich próśb mąż nie podejmuje wysiłków, aby zmienić swoje zachowanie? Ponownie przemyśl kwestię swojego małżeństwa. Pamiętaj, że nawet Twoje przebaczenie nie musi oznaczać pojednania w związku!

Nie wstydź się prosić o pomoc!

Psycholog Jennifer Freyd w 1991 roku opisała specyficzną traumę, która występuje w kluczowych relacjach społecznych jak małżeństwo, w których zdradzona osoba musi utrzymywać relację z osobą, która ją skrzywdziła w celu wsparcia lub ochrony. Jeżeli chcesz utrzymać swój związek po zdradzie, bo czujesz się zależna od mężczyzny, postaraj się poszukać pomocy! Nie ma sytuacji bez wyjścia!

Sprawdź: 7 oznak, że związek przetrwa, gdy pojawi się dziecko

Zdrada męża to bolesne przeżycie! Uwierz nam jednak, że przetrwasz ten trudny okres i znów będziesz szczęśliwa!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!