Kiedy dziecko się obraca?

dziecko

Każdy rodzic czeka na kolejne “kamienie milowe” w rozwoju swojego maluszka. Jedną z czynności, na które czekają jest obrót z pleców na brzuszek oraz przewrót z brzucha na plecy. Kiedy dziecko się obraca?

Kiedy dziecko obraca się na brzuszek?

Niemowlęta zwykle zaczynają się przewracać na brzuszek w wieku 4 miesięcy. Najpierw kołyszą się jednak na boki. Czynność ta stanowi podstawę do obrotu na brzuch. W wieku 6 miesięcy niemowlęta potrafią już obracać się w obu kierunkach. Chcąc zachęcić dziecko do przewracania się, połóż je na kocu na podłodze i pokazuj mu zabawki raz po jednej, raz po drugiej stronie, aby dziecko próbowało sięgnąć do nich.

Do którego tygodnia dziecko powinno się obrócić?

W przypadku wszystkich kamieni milowych w rozwoju dziecka istnieje zasada, że jest to indywidualna kwestia zależna od każdego malucha. Obracanie może się pojawić po raz pierwszy już około 4 miesiąca życia, ale u niektórych maluchów trzeba poczekać dłużej. Pamiętaj jednak, że jeśli dziecko w wieku od 6 do 7 miesięcy nie przewraca się na brzuch ani nie wykazuje zainteresowania siadaniem, musisz skontaktować się z pediatrą.

Obrót z pleców na brzuch, a bezpieczeństwo w łóżeczku

Umiejętność obracania się budzi niepokój! Mamy boją się, że coś złego może stać się dziecku podczas drzemki lub w nocy. Czy to prawda?

Twoje maleństwo będzie bezpieczne, o ile zastosujesz pewne środki ostrożności. Łóżeczko lub kojec może zapewnić mu idealną przestrzeń do ćwiczeń. Jednak, gdy dziecko zasypia wciąż się obraca, by znaleźć odpowiednią pozycję snu. Podczas takich czynności może w różny sposób zakryć sobie usta oraz nosek, co grozi uduszeniem. Zamiast otulacza lub koca stosuj w tym czasie np. śpiwór z otwartymi ramionami. Zadbaj także o to, by prześcieradło przylegało do materaca i nie podwijało się. Istnieją również zalecenia, by nie stosować ochraniaczy na łóżeczko!

Jak zadbać o bezpieczeństwo, kiedy dziecko się obraca?

Obrót z pleców na brzuch oraz przewrót z brzucha na plecy otwiera przed maluchem zupełnie zupełnie nowy świat. Dziecko czuje ekscytacje, ale dorośli muszą wiedzieć, że na obracającego się malucha czychają różne niebezpieczeństwa! Jak stworzyć przyjazne środowisko dla ruchliwego bobasa?

1. Podczas przewijania zawsze jedną ręką przytrzymuj dziecko.

2. Zawsze bądź obok dziecka, gdy leży na Waszym łóżku lub kanapie.

3. Uważniej obserwuj maucha nawet podczas leżenia na podłodze, gdyż może przetoczyć się w mniej bezpieczne miejsce.

4. Twój maluch już niedlugo zacznie raczkować! Zacznij myśleć o bramkach zabezpieczających schody oraz wkladach do gniazdek elektrycznych.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!