7 oznak, że związek przetrwa, gdy pojawi się dziecko

związek

Niektóre związki i małżeństwa przeżywają duży kryzys po pojawieniu się na świecie dziecka. Niektóre pary potrafią go przezwyciężyć, a inne decydują się na rozstanie. Czy twój związek jest gotowy na pojawienie się na świecie dziecka? Sprawdź jakie oznaki mogą świadczyć o tym, że małżeństwo przetrwa zmiany związane z rodzicielstwem.

Związek i rodzicielstwo

Okres wyczekiwania na maluszka, jest czasem radości i nadziei dla obojga rodziców. Schody zaczynają się, gdy na świecie pojawia się dziecko, a obowiązków przybywa. Pojawia się też kwestia odpowiedzialności za dziecko, które powinna spaść na barki obojga rodziców. Wiele par kwestię swojej relacji spycha na boczny plan i skupia się na wychowaniu dziecka. Niestety brak czasu, zaangażowania, rozmowy może doprowadzić do poważnego kryzysu w małżeństwie. Jednak są związki w których wspólne dziecko zbliża partnerów do siebie. Ważne, aby decyzja o dziecku była wspólna i świadoma. Niektórym osobom udaje się przetrwać gorsze chwile, wyciągnąć odpowiednie wnioski i być maleństwem przez długie lata.

7 oznak, że jesteście gotowi na pojawienie się dziecka

  1. Umiecie się ze sobą komunikować. Spędzanie czasu wspólnie bez dziecka może być doskonałym sposobem, aby mieć zgodny i udany związek. Spokojna i otwarta rozmowa o swoich potrzebach to klucz do wzajemnego zrozumienia.
  2. Czas tylko dla siebie. Każdy z rodziców powinien mieć czas na odpoczynek, relaks i swoje pasje. Ignorowanie swoich potrzeb i ciągłe poświęcanie się dla dobra rodziny może prowadzić do frustracji. Zdrowy egoizm może być pomocy w utrzymaniu szczęśliwego związki i rodziny.
  3. Wspólne priorytety. Dzielenie z partnerem podobnych wartości pomaga w dążeniu do podobnych celów i marzeń. Jest to kwestia którą warto przegadać jeszcze przed pojawieniem się dzieci i być ze sobą brutalnie szczerym. Nieporozumienie w kluczowych kwestiach np. sposób wychowania dziecka mogą prowadzić do poważnych konfliktów, gdzie ciężko znaleźć satysfakcjonujący kompromis.
  4. Czułość i bliskość jest czasem ważniejsza niż seks. Po porodzie życie seksualne w związku nie wraca do całkowitej normy. Wiele kobiet ma mniejszą ochotę na seks, czy boi się po prostu współżycia po porodzie. Warto być ze sobą blisko w sposób psychiczny i okazywać sobie dużo wsparcia.
  5. Dzielenie się obowiązkami. Pojawienie się dziecka na świecie zwiększa ilość obowiązków, które często muszę być wykonywane niezwłocznie i na bieżąco. Każde z partnerów wykonuje swoją pracę, dodatkowo pozostają takie kwestie jak sprzątanie, gotowanie czy opłacenie rachunków. Często młodzi rodzice czują poczucie niesprawiedliwości i obrzucają siebie kolejnymi wyrzutami.
  6. Spontaniczność. Wiele par po urodzeniu dziecka zmienia swoje życie o 180 stopni, zmieniają grono znajomych, nawyki i sposób spędzania czasu. Nie warto jednak zatracać się całkowicie w życie rodzinne, rezygnując z siebie. Warto dalej dać sobie przestrzeń na próbowanie nowych rzeczy, poznawanie ludzi, wycieczki czy spontaniczne decyzje.
  7. Zaufanie. Fundamentem udanego związku jest zaufanie do siebie oraz wierność i lojalność. Ważne, aby te wartości były nienaruszalne i niezmienne przez cały okres trwania związku czy małżeństwa.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!