Jak kąpać noworodka? Podstawowe informacje

Pierwsza kąpiel noworodka to zwykle bardzo silne i emocjonalne przeżycie zarówno dla rodziców, jak i dziecka, które dopiero co oswaja się z otaczającym go światem. Wielu rodziców zastanawia się, jak kąpać noworodka, aby nie zrobić mu krzywdy oraz jak często kąpać noworodka. Poniżej znajdują się przydatne wskazówki dotyczące pierwszych kąpieli maluszka, dzięki którym czynność ta stanie się przyjemna zarówno dla rodzica, jak i dziecka. 

Jak kąpać noworodka – podstawowe informacje

Warto mieć na uwadze to, że pierwsze kąpiele noworodka nie powinny trwać dłużej niż kilka minut. Noworodki nie posiadają jeszcze w pełni wykształconej termoregulacji i przetrzymywanie ich zbyt długo w wodzie, która może szybko wystygnąć, może prowadzić do wyziębienia organizmu. Co więcej, zbyt długi kontakt z wodą może wysuszać skórę maluszka, która w następstwie może zacząć się łuszczyć.

Do kąpieli noworodka warto przygotować sobie następujące akcesoria:

  • wanienkę dziecięcą ze stelażem;
  • ręcznik kąpielowy;
  • termometr do pomiaru temperatury wody;
  • emulsję do kąpieli;
  • preparat nawilżający do użycia po kąpieli;
  • preparat do odkażania pępka;
  • sól fizjologiczną;
  • pieluszki tetrowe;
  • waciki kosmetyczne i jałowe gaziki do pielęgnacji pępka i oczu;
  • czysta pieluszka wraz z ubrankiem.

Kąpiel noworodka krok po kroku

Jak kąpać noworodka, aby czynność ta była dla niego przyjemna i relaksująca? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia (25°C) oraz wody (37 °C). Przytrzymuj maluszka delikatnie, ale równocześnie pewnie. Zanurzaj go w wodzie stopniowo, zaczynając od pupy, a następnie przechodząc do nóżek oraz pleców. Kąpiel rozpocznij od polewania brzuszka, staraj się jednak nie zamoczyć pępka, dopóki nie jest zagojony. Możesz zakryć go pieluszką tetrową, a jeśli dojdzie do jego zamoczenia, osusz go delikatnie gazikiem. 

Pamiętaj, że kąpiel powinna stanowić dla Twojego dziecka przyjemny moment, dlatego staraj się wykonywać spokojne i delikatne ruchy, a do tego zadbaj o jego komfort psychiczny. Jak często kąpać noworodka? Maluszek nie musi być kąpany codziennie, pod warunkiem, że każdego dnia oczyszczamy jego okolice intymne.

Kąpiel noworodka – zadbaj o komfort dziecka

Kąpiel noworodka może stać się niezwykle przyjemnym przeżyciem oraz rytuałem dla maluszka. Wykonując kąpiel o określonej porze dnia, sprawimy, że dziecko szybciej się przyzwyczai i zapamięta wykonywane przez rodziców czynności. Kąpiel stanowi także świetny moment na pogłębienie swojej więzi z dzieckiem. W czasie kąpieli możemy uczyć dziecko dotyku, wykonując delikatny, relaksujący masaż i tym samym rozwijać jego sensorykę. 

Jako rodzic, pamiętaj, aby być cierpliwym i na samym początku, np. zaraz po powrocie ze szpitala, nie narzucać sobie zbyt wielu zadań do wykonania o określonej porze. Twój cykl dnia w pierwszych tygodniach może być rozregulowany, jednak wszystko przyjdzie z czasem, także wprawa w codziennych kąpielach Twojego maluszka. Pamiętaj: jeśli na początku nie czujesz się pewnie, nie bój się prosić o pomoc osób, które są w tej kwestii bardziej doświadczone.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!