Zabawy dla dzieci na dworze – jak zachęcić dziecko do ruchu

dziecko w ruchu na dworze

Statystyki mówią, że nawet 70% dzieci w wieku do 17 roku życia nie otrzymuje wystarczającej dawki ruchu. Czy wiecie, że potrzebne dla zdrowia minimum to godzina ćwiczeń lub zabaw ruchowych każdego dnia? Jak wpleść ruch w codzienną rutynę? Co zaproponować dzieciom podczas pobytu na zewnątrz? Przedstawiamy różne pomysły na zabawy dla dzieci na dworze!

Zabawy na świeżym powietrzu – dlaczego są ważne?

Fajne gry na dworze to dobry sposób na wprowadzenie w życie najmłodszych odpowiedniej dawki ruchu, wyrobienie w nich zdrowych nawyków oraz nawiązanie bliższej relacji między rodzicem oraz dzieckiem. Wspólne spacery, rowerowe wycieczki lub zabawa w parku to okazja do odłożenia telefonów, komputerów i tabletów, a tego właśnie trzeba zarówno dzieciom, jak i zapracowanym rodzicom. Dodatkowo obserwacje naukowców wskazują, że zabawy dla dzieci na dworze powodują, że wydają się one szczęśliwsze i bardziej zrelaksowane.

Zabawki na dwór dla dzieci – w co warto zainwestować?

  1. Kamienie rzeczne – różnej wielkości i wysokości plastikowe “kamienie” pomagają kształtować równowagę i stanowią okazję do wielu różnych zabaw. W większej grupie można wykorzystać je do integracji i pokazania dzieciom konieczności współpracy, wykładając o jeden kamień więcej niż wynosi liczba dzieci, a następnie wyznaczając im miejsce, w które mają trafić poruszając się po nich. Ostatnia osoba będzie musiała podać ostatni kamień do przodu.
  2. Gra w “ogonki” – jedna z wersji gry w berka, która polega na oderwaniu ogonka przeciwnika. Kupisz je w internecie lub łatwo wykonasz samodzielnie, jeśli umiesz szyć. Inną odmianą jest zabawa, w której dzieci mają przymocowane do bioder małe pudełka, do których inni uczestnicy zabawy muszą wrzucić woreczek lub podobny przedmiot.
  3. Wyścigi worków – możesz kupić gotowe worki z numerkami lub w prosty sposób wykonać je samodzielnie np. ze starych zasłon lub worków jutowych. Wyznacz linię startu oraz mety. Start!
  4. Tory przeszkód –wszystkie zabawki, które można wykorzystać do stworzenia toru przeszkód to światna inwestycja w rozwój fizyczny dzieci. Możesz kupić rozkładane tunele, materace, równoważnie, a nawet ścianki wspinaczkowe!
  5. Karty/kostki lub książki z jogą dla dzieci – jogę ćwiczyć możecie zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Może ona pomóc Wam zadbać nie tylko o ciało, ale również skoncentrować się na oddechu i emocjach.
  6. Karty ruchowe – proste karty z aktywnościami stworzysz samodzielnie! Wpisz na nich hasła typu: “skacz jak żaba”, “tup jak słoń”, “zatańcz jak balerina”!

Gry na dworze – kilka słów o zabawach terenowych

Pomysły na zabawy dla dzieci na dworze

  1. Szukanie skarbów – przygotuj dzieciom mapę ogrodu oraz miejsca, w których ukryte są wskazówki mające doprowadzić je do skarbu. Poziom trudności dopasuj do ich wieku oraz wielkości ogrodu.
  2. Zabawa w złodziei klejnotów – chyba wszyscy kojarzymy sceny z filmów i bajek, w których złodzieje przekradają się do cennych klejnotów między laserowymi zabezpieczeniami. Zorganizuj podobne wyzwanie swoim dzieciom. Rozciągnij na różnych wysokościach liny, które można uzupełnić o alarmujące dzwoneczki.
  3. Pokaz cyrkowców – stwórzcie wspólnie pokaz cyrkowy! Rozdzielcie role! Pokaz tańca z szarfą, hula hop, chodzenie po linie. Ogranicza Was tylko wyobraźnia.
  4. Założenie własnego ogrodu – prace ogrodnicze również są dobrą formą ruchu na świeżym powietrzu, a dodatkowo uczą dziecko o otaczającym je świecie roślin!

Zabawa urodzinowa – jeśli możesz, wybierz plener!

Ten wyjątkowy dla dziecka dzień z pewnością uświetnią gry i zabawy urodzinowe, a najwięcej możliwości mamy w plenerze, gdzie nie ogranicza nas miejsce ani obecność sąsiadów. Piknik w parku uzupełnij o zabawy dla dzieci na dworze jak:

  • wyścigi w workach,
  • rzuty do celu,
  • rozbijanie balonów z wodą,
  • różne wersje gry w berka,
  • tańczenie z pokazywaniem,
  • poszukiwanie skarbów,
  • zabawy z piłką (mecz piłki nożnej lub grę “w kolanko”).

Zdrowe zasady, jak wprowadzać zabawy dla dzieci na dworze?

1. Każdy ruch jest dobry! Zaproponuj dziecku spacer do przedszkola, jazdę rowerem do babci lub wspólny wypad na basen. A może ma ochotę pójść na plac zabaw?

2. Kontroluj czas, jaki dziecko spędza przed telewizorem. Wybierajcie wartościowe bajki oraz programy i limitujcie czas do maksymalnie 2 godzin dziennie.

3. Stwórzcie wspólny plan! Możecie być pewni, że jeżeli zaangażujecie dzieci w planowanie Waszych aktywności chętniej wezmą w nich udział. Przygotujcie, więc listę parków/placów zabaw/ atrakcji, które chcecie odwiedzić w ciągu np. najbliższych 3 miesięcy! A potem ruszajcie w trasę!

Bawcie się dobrze! Razem!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!