Wpływ telewizji na rozwój dziecka

oglądanie telewizji przez dziecko

Wielu rodziców pozwala oglądać telewizje już kilkumiesięcznym maluchom, a inni nie uznają jej wcale nawet w przypadku kilkuletnich pociech. Jaki jest wpływ telewizji na rozwój dziecka? Czy ma tylko wady, a może są jednak jakieś zalety?

Wpływ telewizji na rozwój dziecka – wady

  1. Telewizja ma powiązania z nadwagą u dzieci. Badacze potwierdzają, że podczas oglądania telewizji tempo przemiany materii organizmu jest wolniejsze niż podczas zwykłego odpoczynku. Wynika z tego, że dziecko spala mniej kalorii podczas oglądania telewizji niż po prostu siedząc i nic nie robiąc.
  2. Reklamy telewizyjne od najmłodszych lat zachęcają do niezdrowych nawyków. Szacuje się, że około dwie trzecie z ponad 20 000 reklam telewizyjnych, które ogląda dziecko w ciągu każdego roku, dotyczy jedzenia. W większość dotyczą one żywności o wysokiej zawartości cukru, czyli słodyczy oraz słodkich napojów.
  3. Oglądanie telewizji we wczesnym wieku może wpływać na rozwój mózgu dziecka. Pediatrzy stanowczo sprzeciwiają się tworzeniu programów przeznaczonych specjalnie dla małych dzieci, zwłaszcza gdy taka praktyka wykorzystywana jest do sprzedaży zabawek, czy gier.
  4. Telewizja zniechęca do czytania, gdyż wymaga ono znacznie więcej myślenia niż telewizja. Dzieci z rodzin, w których telewizor jest włączony przez większość dnia, poświęcają mniej czasu na czytanie.

Wpływ telewizji na rozwój dziecka – pozytywne aspekty

  1. Istnieją programy edukacyjne, które mają naprawdę dużą wartość dla rozwoju dzieci. Telewizor potrafi być doskonałym medium np. podczas nauki różnych języków, a umożliwienie dzieciom oglądania kanałów informacyjnych (z odpowiednim komentarzem oraz doborem informacji), pomoże być im na bieżąco z wydarzeniami w kraju i na świecie.
  2. Oglądanie sportu to nie to samo co sam sport, ale może ono zachęcić dzieci do uprawiania dyscypliny, która interesuje je w telewizji.
  3. Telewizja może inspirować! Programy dotyczące kreatywnej zabawy mogą zainspirować dzieci do spróbowania czegoś nowego z gliną, farbami lub papierem, a dokumenty o znanych naukowcach lub artystach mogą stanowić podstawę nowej zabawy!

Wpływ telewizji na rozwój mowy dziecka

Obserwacje naukowców informują o związku między telewizją, a rozwojem języka u niemowląt. Nie są one pozytywne! Im więcej czasu maluchy spędzają przed ekranem, tym wolniej uczą się mówić. Dlaczego tak się dzieje? Najprawdopodobniej dlatego, że telewizja wypiera czas na rozmowy między dziećmi a dorosłymi.

Oglądanie telewizji przez małe dziecko

Stacje telewizyjne proponują rodzicom programy skierowane już dla kilkunastomiesięcznych dzieci, stworzono nawet całe kanały prezentujące treści dopasowane dla najmłodszych. Brzmi to dobrze! Postacie na antenie uczą przecież kolorów, liczb oraz piosenek. Niestety lekarze otwarcie mówią, że dzieci do 18 miesiąca życia w ogóle nie powinny oglądać telewizji!!!

Dzieci i telewizja – jak zrobić to dobrze?

  • Ustal rozsądne zasady – ogranicz czas oglądania telewizji. Zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP) określają, że dzieci w wieku od 2 do 5 lat powinny spędzać przed ekranami (telewizora, laptopa, telefonu) nie więcej niż godzinę dziennie. Ta sama instytucja nie zaleca żadnych ekranów dla maluchów w wieku poniżej 18 miesięcy.
  • Oglądanie warto podzielić na 10–15-minutowe sesje.
  • Trzymaj ekrany z dala od sypialni i nie wyłączaj ich podczas posiłków.
  • Wyłączaj telewizor, gdy nikt nie patrzy, by programy w tle nie rozpraszały uwagi domowników.
  • Wybieraj wysokiej jakości programy dla dzieci – idealne programy inspirują Twoje dziecko do wydawania dźwięków, śpiewania i tańca.
  • Oglądaj z dzieckiem i staraj się nie wykorzystywać filmów ani telewizji jako opiekunki do dzieci.
  • Przeanalizuj także własny czas przed ekranem. Zamiast myśleć o tym, jak Twoje dziecko spędza czas z ekranami, zastanów się, kiedy i jak sama używasz różnych ekranów. Porozmawiaj o tym także ze swoim partnerem.

Bez wątpienia istnieje wpływ telewizji na rozwój dziecka! Ma ona sporo wad, ale odpowiednie postępowanie wydobywa też z niej zalety dla naszych dzieci. Grunt to umiar oraz właściwe postępowanie nas, jako rodziców.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!