Umowa zlecenie, a ciąża

umowa

Najkorzystniejsza umowa o pracę w ciąży to umowa na czas nieokreślony. W poprzednich artykułach opisywaliśmy także jak wygląda sytuacja przyszłej mamy w przypadku umowy na czas określony. Czas na temat “umowa zlecenie a ciąża”!

Umowa zlecenie, a chorobowe w ciąży

Umowa zlecenie to rodzaj umowy cywilnoprawnej, a zleceniobiorca ma obowiązek jak najlepiej wykonać określone w niej zadania. Podpisując taką umowę podlegasz ubezpieczeniom społecznym oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Planując ciążę, rozważ tę opcję! Dzięki niej uzyskasz prawo do zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego po urodzeniu dziecka.

Umowa zlecenie w ciąży

W przypadku umowy o dzieło lub umowy zlecenia kobieta nie jest chroniona tak, jak przyszłe mamy, które zawarły umowy na czas określony lub nieokreślony. Twój stosunek pracy nie jest chroniony Kodeksem Pracy!

Jeżeli Twoja umowa zlecenie kończy się w trakcie ciąży, pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia jej do dnia porodu! A dodatkowo może on wypowiedzieć Ci umowę w dowolnym momencie.

Umowa zlecenie, a ciąża – ZUS

Tak, jak już wspomniano, podczas wykonywania pracy w ramach umowy zlecenia pracodawca opłaca składki na część ubezpieczeń społecznych. Nie ma on jednak obowiązku zagwarantować Ci ubezpieczenia chorobowego. Ta kwestia zależy wyłącznie od Ciebie i jeśli się na nią zdecydujesz, zleceniodawca pobierze odpowiednią kwotę z Twojego wynagrodzenia.

Dobrowolny zasiłek chorobowy zapewni Ci prawo do zasiłku chorobowego, który będzie wypłacał Ci ZUS aż do dnia porodu nawet w przypadku rozwiązania umowy zlecenia. Warunkiem koniecznym jest jednak nieprzerwane zwolnienie chorobowe.

Macierzyński, a umowa zlecenie

Temat “umowa zlecenie, a ciąża” wymaga także analizy urlopu macierzyńskiego! Niestety urlop macierzyński oraz urlop wychowawczy należą się jedynie kobietom zatrudniomym na umowy o pracę.

Przysługuje Ci jednak zasiłek macierzyński, o ile odprowadzałaś dobrowolną składkę chorobową! Wypłacany jest on przez 12 miesięcy, czyli 52 tygodnie. Jego wysokość jest zależna od tego, jakie wynagrodzenie otrzymywałaś w ciągu ostatniego roku pracy.

Uwaga! Zasiłek macierzyński wypłaca się jedynie mamom, które były objęte umową zlecenie w dniu porodu. Jeżeli umowa wygasła lub została wcześniej rozwiązana, możesz ubiegać się o świadczenia rodzicielskie. Jest to tak zwane “kosiniakowe”, które wynosi 1000zł netto miesięcznie i jest wypłacane przez rok!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!