Seks w ciąży

sex

Seks w ciąży otoczony jest wieloma mitami. W przeszłości wiele kobiet całkowicie rezygnowało ze współżycia już od momentu potwierdzenia ciąży. Dlaczego niektórzy odczuwają strach przed seksem w ciąży? Czy może on zaszkodzić dziecku?

Skąd bierze się strach przed seksem w ciąży?

Badania pokazują, że prawie połowa kobiet w ciąży obawia się, że aktywność seksualna może zaszkodzić dziecku lub doprowadzić do krwawienia, przedwczesnego porodu, czy poronienia. Obawy te zakorzenione są w różnych kulturach oraz środowiskach.

Faktem jest, że popęd seksualny zmienia się w czasie ciąży! Niektóre pary uważają, że seks w tym jest bardzo przyjemny, podczas gdy inni nie chcą odbywać stosunków w trakcie 9 miesięcy rozwoju dziecka. Podejmijcie decyzje wspólnie. Seks w ciąży możecie zastąpić innymi sposobami okazywania miłości. Najważniejsze, aby rozmawiać ze sobą o swoich uczuciach oraz potrzebach!

Jak na kobietę wpływa seks w ciąży?

W przypadku ciąż niskiego ryzyka seks jest bezpieczny, a nawet przynosi korzyści! Seks w ciąży może obniżać ciśnienie krwi, ułatwiać sen oraz zapewnić silniejsze mięśnie miednicy. Dodatkowo wpływa także na pewność siebie ciężarnej!

Seks w ciąży – czy pozycja ma znaczenie?

Seks w ciąży jest bezpieczny, ale dla większości kobiet nie jest komfortowy w niektórych pozycjach. Nie przejmuj się tym! To może być dobry czas na odkrywanie siebie na nowo i eksperymentowanie z nowymi pozycjami.

Najbardziej niewygodny jest zwykle stosunek z partnerem na górze, gdyż w pierwszym trymestrze może przeszkadzać Ci tkliwość piersi, a później rosnący brzuch. Wypróbujcie pozycje na boku, twarzą do siebie lub z partnerem za plecami.

Seks w ciąży – do kiedy można?

Wiele kobiet wyszukuje w sieci frazytakie jak “sex w ciąży trzeci trymestr”! W przypadku normalnie przebiegającej ciąży u zdrowej kobiety stosunki seksualne nie powodują przedwczesnego porodu ani nie zwiększają ryzyka poronienia. Orgazmy mogą jednak powodować łagodne skurcze. W takiej sytuacji połóż się i poczekaj aż przejdą. W trzecim trymestrze czasami zaleca się wstrzemięźliwość seksualną kobietą w ciąży mnogiej!

Przeciwskazania do seksu w ciąży:

  • nieprawidłowo przebiegająca ciąża,
  • wcześniejsze poronienia,
  • infekcje,
  • przodujące łożysko,
  • obfite krwawienia,
  • ryzyko przedwczesnego porodu,
  • krwiaki,
  • nisko zlokalizowane łożysko.

Pamiętaj, że jeżeli Ty i Twój partner dopuszczacie uprawianie seksu także z innymi osobami w czasie ciąży, musicie stosować antykoncepcję, taką jak prezerwatywa, aby uchronić dziecko przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

Przeczytaj także: Seks po porodzie

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!