Umowa na czas nieokreślony, a ciąża

kobieta w pracy

Kobiety pracujące zawodowo, które chcą zdecydować się na dziecko mają różne prawa w zależności od rodzaju umowy, którą podpisały z pracodawcą. Zastanawia Was kwestia „umowa na czas nieokreślony, a ciąża”? Przyjrzyjmy się szczegółom!

Umowa o pracę w ciąży – jak chroni Cię prawo?

Zaszłaś w ciążę i boisz się o swoją pracę? Twoja umowa o pracę w ciąży jest chroniona przez kilka zapisów prawnych. Pracodawca nie może wypowiedzieć Ci umowy, gdy dowie się o Twoim stanie, ale musi być on potwierdzony zaświadczeniem lekarskim, byś nabyła “przywilejów” związanych z ciążą.

Ciąża umowa o pracę na czas określony vs czas nieokreślony

Najbardziej komfortowa dla przyszłej mamy jest umowa na czas nieokreślony, która podpisywana jest w celu zawarcia długoterminowej współpracy. Pamiętaj jednak, że Twoja umowa na czas określony może ulec przekształceniu w tą na czas nieokreślony automatycznie, gdy:

  • podpisujesz z pracodawcą czwartą umowę na czas określony (bez umowy na okres próbny),
  • przekracza czas 33 miesięcy pracy na czas określony.

Umowa na czas nieokreślony, a ciąża – czy możesz stracić pracę?

Umowa na czas nieokreślony może zostać rozwiązana tylko w formie wypowiedzenia z zachowaniem odpowiednich terminów np. 2 tygodni, jeśli pracowałaś w danym miejscu mniej niż 6 miesięcy lub aż 3 miesięcy, jeżeli stosunek pracy trwał więcej niż 3 lata. Inne opcje rozwiązania tego typu umowy to porozumienie stron oraz zwolnienie dyscyplinarne w przypadku rażącego zaniedbania lub naruszenia prawa.

Jak sytuacja z umową na czas nieokreślony wygląda w ciąży? Zgonie z art. 177 kodeksu pracy w trakcie ciąż oraz urlopu macierzyńskiego twój stosunek pracy jest chroniony! Pamiętaj jednak, że zgodnie z art. 185 musisz przestawić świadectwo ciąży wystawione przez lekarza.

Ochrona prawna ustaje z chwilą, gdy przestajesz korzystać z urlopu macierzyńskiego, nawet gdy nie wykorzystałaś go w całości.

Rozwiązanie umowy może nastąpić także, jeśli pracodawca ogłasza upadłość lub likwidację firmy! W tym przypadku przysługują Ci świadczenia określone innymi przepisami.

Umowa na czas nieokreślony, a ciąża podczas urlopu macierzyńskiego

Zaszłaś w kolejną ciążę podczas przebywania na urlopie macierzyńskim? Nie martw się! Według prawa przysługuje Ci kolejny płatny urlop macierzyński oraz rodzicielski. W kwestii powrotu do pracy masz kilka opcji:

  1. Możesz skończyć urlop, o który wnioskowałaś po urodzeniu pierwszego dziecka i wrócić do pracy aż do dnia porodu.
  2. Po powrocie do pracy od razu wykorzystać zaległy urlop, a następnie przedstawić zwolnienie lekarskie.
  3. Zwolnienie lekarskie możesz przedstawić także już pierwszego dnia pracy.

W takiej sytuacji nie możesz zostać zwolniona!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!