Termometr owulacyjny – pomiar temperatury

termometr

Istnieją kilka narzędzi, które mogą pomóc parom starającym się o dziecko rozpoznać moment owulacji i zwiększyć szansę na zajście w ciążę.  Jedną z opcji jest termometr owulacyjny, który dzięki pomiarom temperatury i wnikliwej obserwacji wspomaga naturalne metody planowanie rodziny. 

Termometr owulacyjny – co to jest?

Termometr owulacyjny do przydatne akcesorium dla par starających się o dziecko oraz takich, którzy stosują naturalne metody planowania rodziny. Mierzenie temperatury ciała kobiety oraz dokładna obserwacja pozwalają określić dzień owulacji. W momencie rozpoczęcia się dni płodnych temperatura ciała nieznacznie się podnosi, za co odpowiedzialne są zmiany hormonalne. Termometr owulacyjny jest bardzo pomocny zwłaszcza dla kobiet o nieregularnych cyklach, bo określenie optymalnego momentu na zapłodnienie jest trudniejsze. Zwykle ma on miejsce w połowie 28 dniowego cyklu menstruacyjnego, między 13 a 15 dniem przed wystąpieniem krwawienia. Kiedy jednak miesiączka występuje częściej lub rzadziej niż co 28 dni owulacja może mieć miejsce w innych terminie, który ciężko samodzielnie przewidzieć. Potwierdzeniem owulacji może być obecność śluzu o przeźroczystym kolorze i konsystencji białka jajka. 

Dlaczego mierzenie temperatury jest ważne? 

Temperatura ciała kobiety jest dość jasnym wskaźnikiem zmian jakie zachodzą podczas cyklu menstruacyjnego. Lekkie wahania pozwalają określić zbliżające się dni płodne oraz dzień owulacji. Niestety nie jest to bardzo precyzyjny wskaźnik, gdyż na temperaturę mogą wpływać również infekcje organizmu czy stres. 

Aby posługiwać się metodą termometru owulacyjnego należy mierzyć temperaturę ciała codziennie przez około dwa miesiące i zapisywać zmierzone wartości. Dopiero analiza zaobserwowanych prawidłowości pozwoli nam w kolejnym cyklu rozpoznać moment jajeczkowania. Innymi symptomami dni płodnych jest pojawienie się wyżej wspomnianego śluzu oraz kłujący ból w jajnikach, związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa.

Jak mierzyć temperaturę? 

Termometr owulacyjny nie odbiega wyglądem od tego tradycyjnego, również sposób mierzenia temperatury jest taki sam. Jednak, aby uzyskać dokładniejszy pomiar zamiast pod pachą można sprawdzać temperaturę bezpośrednio w pochwie. Termometr owulacyjny jest również bardziej dokładny, dzięki pomiarom z dokładnością nawet do 0,05 stopnia Celsjusza. 

Mierzenie temperatury z tak dużą dokładnością ułatwia planowanie zajścia w ciąże, gdyż kobieta rozumie i zna swój organizm oraz cykl menstruacyjny. Ważne jest, aby pomiar miał miejsce w możliwie zbliżonych warunkach, dlatego warto wykonywać go o jednej porze dnia, przez określoną liczbę minut oraz w tej samej pozycji ciała. Warto zaczynać dzień od pomiaru temperatury i trzymać akcesorium zaraz przy łóżku. 

Czy posiadacie termometr owulacyjny i mierzycie nim temperaturę ciała? Czy ta metoda pomogła was w zajściu w ciążę? 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!