Zabawa Mikołajkowa – jak zorganizować?

dekorowanie pierniczków

Zabawy mikołajkowe dla dzieci to już tradycja w wielu przedszkolach, ale mikołajkowe przyjęcie warto zorganizować także w domu! Zorganizuj dla dzieci swoich i znajomych niezapomniane świąteczne spotkanie. Być może zabawa mikołajkowa będzie Waszą nową przedświąteczną tradycją?

Zabawy mikołajkowe dla dzieci – scenariusz przyjęcia

Przyjęcie mikołajkowe możecie zacząć wspólnym pieczeniem i dekorowaniem pierników. W tym celu przygotuj wcześniej trochę pierników, które dzieci udekorują podczas pieczenia tych wykrojonych przez siebie. Taka wspólna, twórcza zabawa przy dźwiękach świątecznych piosenek na pewno nastroi wszystkich bardzo świątecznie!

Żadna impreza nie byłaby kompletna bez świątecznego wystroju, dlatego przygotujcie wspólnie świąteczne ozdoby na choinkę lub wieńce, która można powiesić na drzwiach. Wśród pomysłów na plastyczne aktywności znajdzie się także robienie świątecznej skarpety z papieru, bombek z filcu oraz choinek z gałązek. Możecie także samodzielnie zrobić papier do pakowania prezentów! Dziadkowie będą zauroczeni, jeśli dostaną prezenty owinięte w papier z dziecięcymi rysunkami!

Boisz się, że dzieci nie będą zainteresowane Twoimi propozycjami, a zabawa mikołajkowa zamieni się we wspólne oglądanie bajek lub zabawę lalkami? Na stół, przy którym będą pracowały dzieci, przygotuj “obrus” z szarego papieru. Na każdym stanowisku zrób mini listę zaplanowanych aktywności i miejsce do ich odhaczenia. Taki plan realizuje się dużo chętniej!

Menu – co podać dzieciom?

Co można jeść podczas przygotowań do Świąt (oprócz pierniczków)? Pomysłów jest mnóstwo! Dzieci na pewno ucieszą się, jeśli na stole pojawią się:

 • bałwany z pianek,
 • mikołaje z truskawek,
 • ciastka – choinki,
 • paluszki – reniferki

i inne zabawne postacie!

Fajne zabawy na Mikołajki

 1. Fotobudka – przygotuj akcesoria do wspólnej sesji świątecznej! Będzie zabawnie, gdy do przebieranek dołączą także dorośli!
 2. Czapki reniferki – kawałek brązowego papieru i trochę brokatowego filcu wystarczy, by wszystkie dzieciaki zmieniły się w przyjaciół Rudolfa!
 3. Malowanie buziek – jeśli masz talent plastyczny, możesz dzieciom śmiało zaproponować stworzenie zimowo-świątecznych obrazków na policzkach.

Zabawy ruchowe na mikołajki – czy to możliwe w małym mieszkaniu?

Maluchy są pełne energii, dlatego zabawa mikołajkowa nie może obejść się bez zabaw ruchowych. Masz małe mieszkanie? Nie szkodzi! Nawet na niewielkiej przestrzeni możesz zorganizować mikołajkowe kalambury, przygotować z dziećmi mini układ taneczny lub pobawić się w naśladowanie różnych świątecznych czynności. Brakuje Ci pomysłów?

Zabawa mikołajkowa – świąteczne kalambury

Mamy dla Ciebie kilka haseł, które dzieci (i dorośli) mogą pokazywać podczas rodzinnego turnieju:

 • sanie,
 • pakowanie prezentów,
 • Mikołaj przechodzący przez komin,
 • ubieranie choinki,
 • kolędnicy,
 • wigilia,
 • rozpakowywanie prezentów,
 • renifer,
 • pani Mikołajowa.

Zabawa mikołajkowa – “naśladuj Mikołaja”

Podczas zabawy dzieci mogą wczuć się w postać Mikołaja! Zaproponuj, by udawały noszenie ciężkiego worka z prezentami, przeciskały się przez wąski komin lub układały prezenty pod choinką. A może spróbują swoich sił w tworzeniu zabawek dla siebie nawzajem?!

Zabawa mikołajkowa może stać się wspaniałą tradycją dla Ciebie, Twoich dzieci i Waszych przyjaciół! Zadbaj o miłą atmosferę i… gotowe! Nie musisz zrealizować wszystkich pomysłów z planu, by było idealnie!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!