Ulewanie u niemowlaka

karmienie niemowlaka butelka

Dzieci przychodzą na świat z nie w pełni rozwiniętym układem pokarmowym. Skutkiem tego może być ulewanie u niemowlaka, które następuje zarówno po karmieniu piersią, jak i podawaniu dziecku butelki. Rodzic powinien w takiej sytuacji zachować spokój i zapewnić bezpieczeństwo dziecku, aby nie doszło do zakrztuszenia treścią pokarmową. 

Ulewanie to proces, który spowodowany jest niewystarczająco rozwiniętym mięśniem dolnego zwieracza przełyku, co powoduje cofanie się pokarmu z żołądka. Jest to częsta dolegliwość wśród niemowląt i zazwyczaj mija samoistnie wraz z dorastaniem dziecka. Jest jednak kilka sposobów, aby zapobiec ulewaniu. 

Czym jest ulewanie u niemowlaka?

Ulewanie u niemowlaka w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia dziecka jest zjawiskiem, które jest dość powszechne. Niemniej jednak wypływ treści pokarmowej z ust małego dziecka może niepokoić świeżo upieczonych rodziców. Jeśli ulewanie jest nagminne i zdarza się kilka razy dziennie może być bardzo męczące i frustrujące. Zazwyczaj wyrzuć zjedzonego pokarmu jest dość silny, więc brudzi nie tylko ubranko dziecka, ale często również ubrania rodzica. Większość dzieci ulewa bezpośrednio lub kilka chwil po jedzeniu, są jednak maluszki, które zwracają zjedzone mleko nawet godzinę po posiłku. Wówczas pokarm może mieć nieprzyjemny zapach, bo miał kontakt z sokami trawiennymi. Ulewanie często jest związane z tym, że dziecko zje więcej pokarmu niż jest w stanie pomieścić jego żołądek lub nałyka się powietrza w trakcie jedzenia. 

Przyczyny ulewania u niemowląt 

Powody, dla których dziecko ulewa mogą być bardzo różne. Jednak najczęstszą przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego noworodka, a następnie niemowlaka. Niektóre mamy mogą spotkać się z problemem ulewania, kiedy źle przystawiają swoje dziecko do piersi. Warto pamiętać, aby karmiąc dziecko zawsze było ono ułożone mając głowę trochę wyżej niż resztę tułowia. Rodzice, którzy karmią dziecko mlekiem modyfikowanym za pomocą butelki muszą dbać o to, aby maluch nie połykał powietrza wraz z pokarmem. Czasami powodem ulewania może być po prostu zbyt duża ilość jedzenia połknięta przy jednym karmieniu lub zbyt małe przerwy między posiłkami. 

Niekiedy ulewanie u niemowlaka może być związane z alergią pokarmową na białko mleka krowiego, tak zwanym refluksem. Najczęściej towarzyszą temu też inne objawy, jak zmiany skórne. Warto prześledzić historię zdrowia rodziny, bo refluks często jest dziedziczny. W takiej sytuacji należy wykluczyć z diety mamy pokarmy mleczne, a kiedy bobas jest karmiony mlekiem modyfikowanym należy podawać takie które nie zawiera laktozy. 

Jak zapobiec ulewaniu u niemowlaka? 

  1. Nie uspokajać płaczącego dziecka podając mu pieś. Wiele mam chcąc załagodzić nerwy malutkiego dziecka i przynieść mu ukojenie w płaczu podaje mu pieś. Podczas dużego wzburzenia maluszek łatwo może nałykać się powietrza w czasie ssania piersi, co często skutkuje ulewaniem. Dobrze jest dziecko uspokoić np. nosząc je, lekko bujając i nucąc spokojną piosenkę. Dopiero gdy dziecko przestanie płakać przystawić je do piersi.
  2. Dobrym sposobem, aby zapobiec ulewaniu się jest odbijanie dziecka po każdym karmieniu. Mamy, których dzieci ulewają często potrafią odbić pokarm nawet kilka razy w czasie jednego karmienia. Proces ten usuwa nadmiar powietrza z układu pokarmowego. W tym celu należy nosić dziecko w pozycji pionowej np. kładąc je na ramieniu. 
  3. Warto zadbać o ilość przyjmowanego przez dziecka jedzenia. Żołądek noworodka jest bardzo mały, tym samym pomieści bardzo niewielką ilość pokarmu. To normalne, że dziecko w pierwszych tygodniach życia często zgłasza się do karmienia. Tak malutkie dziecko karmi się na żądanie nawet do 12 razy na dobę. 
  4. Zapobiec ulewaniu można poprzez prawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Należy pamiętać, aby główka była zawsze nieco wyżej niż tułów i nóżki. Poza tym dziecko powinno chwycić całą brodawkę i otoczkę, co zapobiega połykaniu powietrza. 

Dowiedz się także: Dlaczego dziecko wymiotuje?

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!