Uśmiech może pomóc w uśmierzeniu bólu przy zastrzyku

uśmiech

Aktualnie cały świat jest poruszony kwestią szczepionki przeciwko covid-19. Dla jednych to wspaniała wiadomość, inni uważają, że tak szybko stworzona szczepionka nie jest bezpieczna. Dziś jednak chcemy przytoczyć ciekawe badania, które łączą szczery uśmiech z wpływaniem na odczuwanie bólu. Może to brzmi śmiesznie, ale jak mówią naukowcy to może być dobry sposób, aby trochę zmniejszyć dyskomfort spowodowany szczepieniem czy zastrzykami.

Jak uśmiech może zmniejszać odczuwanie bólu?

Badania pokazują, że osoby które w czasie przyjmowanego zastrzyku szczerze i szeroko się uśmiechały odczuwały o 40% mniejszą bolesność, niż kiedy tego nie robiły. Okazuje się, że zarówno grymas wywołany bólem jak i uśmiech są poruszają te same partie mięśniowe naszej twarzy. Już od średniowiecza medycy chcąc zmniejszyć ból pacjenta kazali mu przygryzać coś między zębami. Dzięki temu kąciki ust unosiły się i na twarzy powstawał wyraz przypominający uśmiech.

W ciągu pierwszych kilku lat życia dziecko może otrzymać nawet ponad 20 szczepień. Strach i lęk określano jako trypanofobia. Nie ogranicza się do zastrzyków, ponieważ ta fobia specjaliści definiują jako strach przed ostrymi przedmiotami. Rodzicom, którzy chcą udowodnić, że „nie ma się czego bać”, ta nowa technika może po prostu przynieść pomoc. Wystarczy poprosić malucha, aby się uśmiechnął. Może to również rozluźnić atmosferę związaną z wizytą u pediatry, która dla wielu dzieci kojarzy się nieprzyjemnie.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!