Świeradów Zdrój – przewodnik dla rodzin z dziećmi

góry las we mgle

Świeradów Zdrój kojarzy się przede wszystkim z uzdrowiskiem i sanatoriami dla seniorów. Czy rodziny z dziećmi znajdą tam coś dla siebie? Oczywiście!

Góry Izerskie

Góry Izerskie i Świeradów Zdrój to dobry wybór przede wszystkim dla osób, które chcą chodzić i spacerować po górach. Na pierwsze wyjście z dziećmi warto wybrać się na Zajęcznik, gdzie prowadzi ścieżka edukacyjna. Droga wiedzie przez las, ciągle lekko pod górę i pozbawiona jest ostrych podejść, które mogłyby być zbyt trudne dla najmłodszych. Można pokonać ją także z wózkiem.

Niestety, wózkiem nie dojedziecie natomiast na sam Stóg Izerski, ale sporą część trasy można pokonać wyasfaltowaną drogą, Na szlaku zobaczycie m.in. wodospady na Czarnym Potoku dlatego, jeśli Waszym celem jest wędrówka, a nie zdobywanie szczytu możecie wybrać się również w tamtym kierunku.

Pierniczki izerskie – Pracownia Piernikowa Isabell

W Pracowni Piernikowej w centrum Świeradowa Zdroju kupicie piękne i pysze pierniki, ale Wasza przygoda nie musi skończyć się na jedzeniu. Wybierzcie się do muzeum lub na warsztaty! Odbywają się one na obrzeżach miasta i możecie dojechać tam autem lub dość pieszo np. przez las.

Bacówka

Kolejnym miejscem dla smakoszy jest bacówka, w której kupicie pyszne oscypki i przy odrobinie szczęścia pogłaszczecie owce, konia lub psa pasterskiego. Trasę można pokonać chodnikami oraz wyasfaltowana drogą, dlatego poradzicie sobie nawet z wózkiem.

Świeradów Zdrój częścią projektu „Astro Izery”

Będąc w Górach Izerskich, warto popatrzeć w niebo. Projekt o nazwie “Astro Izery” łączy ze sobą wiedze o astronomii oraz przyrodzie. Czy wiecie, że w pogodną noc w górach otaczających Świeradów Zdrój dojrzycie nawet 2000 gwiazd oraz Drogę Mleczną? Izerski Park Ciemnego Nieba zlokalizowany jest w obszarze transgranicznym, dlatego przy całej inicjatywie udział brały instytucje z Polski oraz Republiki Czeskiej.

Spacer w chmurach – Świeradów Zdrój ma nową atrakcje

W Świeradowie-Zdroju powstaje obecnie ogromna inwestycja, która ma stać się kolejną, ważną atrakcją turystyczną regionu. Jest nią platforma widokowa nazywana “ścieżką w chmurach”, która ma mieć około 60 metrów wysokości oraz około 3 kilometry tras na różnych poziomach lasu, a dodatkowo także zjeżdżalnie. Prace powinny zakończyć się w 2021 roku.

Rusz dalej!

Jeżeli dysponujecie samochodem, możecie zobaczyć wiele ciekawych miejsc w promieniu kilkunastu lub kilkudziesięciu kilometrów od Świeradowa Zdroju. Na uwagę zasługują:

  1. Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie – Dinopark to ścieżka edukacyjna z kilkudziesięcioma figurami naturalnej wielkości dinozaurów. Na terenie parku znajduje się także kolejka Flinstonów oraz kino 6D.
  2. Ogród Japoński “Situwa” – położony w odległym zakątku gór ogród w stylu japońskim zachwyca wodospadami, strumieniami oraz roślinnością. Zdecydowanie możecie zrobić tam wiele cudownych zdjęć! A w dodatku pobawicie się na znakomitym placu zabaw, który pokochają dzieci lubiące zjeżdżalnie oraz wspinaczkę.
  3. Zamek Frydlant – od kwietnia do października w czeskim zamkowym muzeum zobaczycie m.in. pokój dziecięcy wypełniony zabawkami z XIX wieku.

W okolicy Świeradowa znajdziecie jeszcze wiele innych tras spacerowych, w samym mieście musicie zajrzeć do Domu Zdrojowego, kawiarni z bawialnią (gdzie wypijecie spokojnie kawę, patrząc na dziecięce szaleństwa) oraz Muzeum Chleba w Czarcim Młynie.

Bawcie się dobrze!

Sprawdź, co zapakować do apteczki podczas wyjazdu!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!