Stosunek przerywany

kobieta na łóżku

Wiele osób, które ze sobą współżyją traktuję stosunek przerywany jako metodę, która ma zapobiec zajściu w ciążę. Należy jednak wiedzieć, że WHO nie uznaje tego środka jako skutecznej antykoncepcji. Jednak czy brak wytrysku faktycznie chroni przed zapłodnieniem? Osoby, które chcą świadomie podjąć decyzję o dziecku powinny wiedzieć, że stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną. 

Co to stosunek przerywany? 

Stosunek przerywany jest metodą, którą wielu zwłaszcza młodych ludzi traktuje jako sposób na ochronę przed zajściem w ciążę. Niektórych nie stać na stosowanie prezerwatyw lub tabletek antykoncepcyjnych po prostu wstydzą się udać do lekarza czy do apteki. Są osoby, które stosują przerwanie stosunku jako naturalną metodę planowania rodziny, bo stosowanie tradycyjnej antykoncepcji jest niezgodne z ich religią czy systemem wartości. 

Stosunek przerywany to niedopuszczenie przez mężczyznę, aby doszło do wytrysku w pochwie partnerki. Partner musi wyciągnąć członek w trakcie stosunku, aby proces ejakulacji miał miejsce poza ciałem kobiety. 

Stosunek przerywany a ciąża 

Wiele osób, które są aktywne seksualnie zastanawia się czy można zajść w ciążę bez wytrysku wewnątrz pochwy. Rzeczywiście stosunek przerywany w dni niepłodne zmniejsza szanse na zapłodnienie, ale nie wyklucza takiej możliwości. Wiele kobiet ma nieregularne cykle, dlatego nie ma pewności kiedy dokładnie rozpoczynają się dni płodne. Nawet kobieta, która zna dobrze swoje ciało i śledzi cykl menstruacyjny może mieć przesunięte dni płodne z powodu stresu, przyjmowania leków czy przebytej infekcji. Ponadto w czasie stosunku do pochwy nie może dostać się preejakulat, który też zawiera nieliczne plemniki. Niekiedy podniecenie jest tak silne, że mężczyzna nie jest w stanie zdążyć wyjąć członka w odpowiednim czasie. Osoby, które stosują taką metodę muszą liczyć się z możliwością, że ich aktywność seksualna może prowadzić do zapłodnienia. O wiele lepszym zabezpieczeniem będzie nie tylko przerywanie stosunku w odpowiednim czasie, ale również założenie prezerwatywy. 

Czy stosunek przerywany to skuteczna metoda antykoncepcyjna? 

Skuteczność metod antykoncepcyjnych mierzy się za pomocą wskaźnika Pearla. Sposoby na zapobieganie zapłodnieniu, które zapewniają najlepszą ochronę mają wskaźnik na poziomie mniejszym lub równym 2. Metody, których wskaźnik wynosi więcej niż 5 uznano za nieskuteczne. Wskaźnik Pearla mierzony dla stosunku przerywanego plasuje się na poziomie między 10 a 35, co jasno pokazuje, że nie jest to skuteczna metoda zapobiegania ciąży. 

Wady i zalety stosunku przerywanego 

Stosunek przerywany jak już udowodniliśmy powyżej nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną. Pary, które nie chcą jeszcze czy w ogóle zakładać rodziny powinny wybrać inny sposób, aby nie dopuścić do zapłodnienia. Stosunek przerywany wymaga od mężczyzny samokontroli, a przerwanie miłosnego uniesienia raczej psuje romantyczny klimat. Na taki rodzaj zbliżenia można zgadzać się jedynie z dobrze znanym i zaufanym partnerem, gdyż ta metoda sprawia, że osoby uprawiające seks nie mają żadnej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zaletą stosunku przerywanego jest na pewno aspekt ekonomiczny, jednak nie powinien to być powód aby rezygnować z bardziej sprawdzonych i skutecznych metod antykoncepcyjnych. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!