Uciskanie brzucha w ciąży: jak chronić brzuch?

ręce na brzuchu ciężarnej

Okres ciąży to bardzo szczególny czas w życiu każdej kobiety. Najważniejsze w tym czasie jest zdrowie mamy i rosnącego w brzuchu maluszka. Powłoki brzuszne i macica świetnie chronią malca przed czynnikami zewnętrznymi, ale podpowiadamy co robić, a czego unikać będąc w ciąży. Czy uciskanie brzucha może być niebezpieczne?

Uciskanie dziecka w brzuchu? Jak chronić dziecko. 

Ciąża zmusza nas do lekkiego zwolenia swego tempa życia i nabycia nowych przyzwyczajeń. Aby zapewnić sobie komfort, a dziecku pełne bezpieczeństwo warto mieć wiedzę, jakie działania mogą dziecku zaszkodzić. Czas w ciąży to nie są same ograniczenia, warto być aktywnym, spotykać się z przyjaciółmi, wykorzystać ostatnie chwile we dwoje na fajny urlop. Schylanie i kucanie w ciąży jest bezpieczne dla dziecka, ale może powodować zawroty. Trzeba być uważnym i obserwować swoje ciało, zawroty mogą doprowadzić do upadku, a ten już może być niebezpieczny i dla mamy i dla dziecka. Warto wstawać i siadać powoli, najlepiej podpierając się o stabilny przedmiot. 

Brzuch w ciąży – jak zadbać o bezpieczeństwo 

Nie musisz się martwić, że przy zwykłych czynnościach życia codziennego twoje dziecko może zostać zgniecione w brzuchu. Prowadź spokojny, zrównoważony tryb życia, dużo odpoczywaj, spaceruj, wykonuj lekką gimnastykę – to wprawi cię w dobry nastrój i zrelaksuje. W ciąży można swobodnie podróżować komunikacją miejską, samochodem i samolotem. Przestrzegaj tylko zasad bezpieczeństwa, proś o ustąpienie miejsca. 

Jakie czynności można wykonywać w ciąży?

W ciąży powinnaś szczególną uwagę zwrócić na podnoszenie ciężarów i dźwiganie. W ciąży nie powinnaś nosić przedmiotów przekraczających 5 kg, niestety wiemy, że w praktyce może być to bardzo trudne. Zwłaszcza gdy w domu mamy starszego maluszka, który bardzo potrzebuje być u mamy na rękach. Staraj się nie uciskać brzucha, gdy podnosisz dziecko i raczej sadzać je na biodrze. Jednak będąc już w III trymestrze unikaj podnoszenia staszaka, możesz go brać na kolana, przytulać, kołysać. Podnoszenie ciężarów pod koniec ciąży może być szczególnie niebezpieczne.  

Czy można uprawiać seks w czasie ciąży?

Seks jest naturalną, normalną aktywnością większości par i nie ma powodu, aby zaprzestać jej w ciąży – jeśli masz prawidłowo rozwijającą się ciążę. Ruchy podczas penetracji i stosunku nie zaszkodzą dziecku, które jest chronione przez Twój brzuch i muskularne ściany macicy. Twoje dziecko jest również amortyzowane przez płyn z worka owodniowego.

Skurcze orgazmu to nie to samo, co skurcze porodowe. Mimo to, jako ogólny środek ostrożności, niektórzy lekarze zalecają unikanie seksu w ostatnich tygodniach ciąży. Jedynym wyjątkiem mogą być kobiety, które chcą wywołać poród. Niektórzy lekarze uważają, że prostaglandyny obecne w nasieniu mężczyzny faktycznie wywołują poród w ciąży donoszonej lub ciąży po terminie. Żel używany do pobudzania  i rozwarcia szyjki macicy i wywoływania porodu, stosowany na sali porodowej również zawiera prostaglandyny. Nie jest to jednak do końca zbadana metoda. 

Uciskanie brzucha w ciąży podczas snu?

Wraz z rosnącym brzuchem spanie w pozycji na brzuchu staje się niewygodne i niebezpieczne dla dziecka. Warto wybrać pozycję na lewym boku. Spanie na na prawym boku jest nie najlepsze, gdyż macica uciska naczynia krwionośne znajdujące się po prawej stronie kręgosłupa, przez to utrudniony jest przepływ krwi. Dlatego kobieta, u której w czasie leżenia pojawiły się mroczki przed oczami, kołatanie serca lub duszność, powinna położyć się na lewym boku. Ciekawym rozwiązaniem jest nabycie specjalnej poduszki do spania, która ułatwia znalezienie wygodnej pozycji do spania dla ciężarnych mam. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!