Rozstępy po ciąży – jak usunąć?

rozstępy na pośladkach

Rozstępy są to zmiany skórne, które często pojawiają się w czasie ciąży na brzuchu, udach, pośladkach czy plecach. Niestety niekiedy nieestetycznie wyglądające ubytki w skórze zostają z nami nawet po porodzie. Aby zapobiec dużej ilości rozstępów warto już od pierwszych tygodni ciąży wprowadzić zmiany, które poprawią elastyczność skóry. Rozstępy po ciąży są problemem z którym mierzy się wiele młodych mam. Podpowiadamy jak skutecznie walczyć z rozstępami w czasie ciąży oraz czy istnieje metoda, która pozwala pozbyć się ich z naszego ciała po ciąży. 

Rozstępy – jak dbać o ciało w czasie ciąży? 

Rozstępy po ciąży są często nieuniknione. To czy dana kobieta ma po przebytym porodzie zmiany skórne może być kwestią genetyki. Istnieje jednak kilka sposobów, aby zmniejszyć skalę blizn na ciele. W pierwszej kolejności warto zadbać odpowiednią pielęgnację skóry. Już od pierwszych tygodni ciąży warto stosować preparaty przeciw rozstępom dedykowane kobietom w ciąży. Niektórzy producenci piszą na opakowaniach, że krem lub olejek należy stosować od 4 miesiąca ciąży, jednak dermatolodzy zalecają robić to znacznie wcześniej. Poza tym ważnym aspektem jest dieta, która może pomóc w walce z rozstępami.

Co jeść, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów: 

  • Kwasy omega-3, które zawierają tłuste ryby mogą być znakomitym składnikiem menu dla młodej mamy. Ich obecność w organizmie wpływa na większą elastyczność błon komórkowych. 
  • Dobre źródło białka, który dostarcza organizmowi niezbędnych aminokwasów. Te związki z kolei są głównym budulcem tkanki skórnej. Warto zatem jeść chude mięso, jaja, produkty mleczne i rośliny strączkowe. 
  • Witamina C – ważne źródło kolagenu. Duże ilości tej witaminy znajdziemy w czerwonej papryce, zielonej pietruszce, cytrusach i kiwi. 
  • Odpowiednia suplementacja witaminy D. W okresie zimowym powinno się przyjmować dziennie około 1000-2000 jednostek witaminy w zależności od masy ciała. 
  • Codzienne nawadnianie organizmu. Utrzymanie odpowiednio nawilżonej skóry również od wewnątrz jest ważnym elementem walki z rozstępami. 

Rozstępy po ciąży – poznaj przyczyny 

Rozstępy po ciąży są spowodowane niewystarczającą elastycznością rozszerzającej się skóry. W trakcie oczekiwania na dziecko zarówno brzuch, jak i piersi znacznie się powiększają. Niektóre kobiety świadomie rezygnują z bycia w mamami, bo wizja ciała pokrytego rozstępami jest dla nich nie do zaakceptowania. Niestety nie ma aktualnie stuprocentowej kuracji, która poradziłaby sobie z tymi zmianami skórnymi. Przyczyną bezpośrednią jest nagły przyrost masy ciała kobiet oczekujących na dziecko. Z rozstępami borykają się również osoby otyłe, nastolatkowie w okresie dojrzewania oraz osoby intensywnie ćwiczący na siłowni. 

Jak wygląda brzuch po ciąży

Brzuch mam po 9 miesiącach ciąży nie wraca często do poprzedniego wyglądu. Niestety na Instagramie wiele celebrytek lansuje trend na jak najszybszy powrót do formy sprzed ciąży, zamazując często prawdziwy obraz kobiecego ciała. Po narodzinach dziecka brzuch może być nabrzmiały, pomarszczony i wystający nawet przez kilka miesięcy. Czerwone rozstępy na brzuchu czy piersiach przy odpowiedniej pielęgnacji i dobrych kosmetykach często się znikają. Białe rozstępy o perłowym kolorze po porodzie lekko się spłycają, ale walka z nimi jest trudna, a czasami zostają z nami na zawsze. Tego typu rozstępy są bardziej widocznie, kiedy wystawiamy brzuch na działanie promieni słonecznych.  Wiele mam nazywa siebie tygrysicami, przez poprzeczne pasy i zmiany skórne na ciele. 

Czy da się pozbyć rozstępów po ciąży? 

Niestety często rozstępy stają się pamiątką z czasów ciąży, która zostaje z nami na zawsze. Najlepszym sposobem na rozstępy są odpowiednio wczesne działania profilaktyczne. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, kluczowe są regularne smarowanie ciała olejami i kremami, które sprawiają, że skóra jest dobrze nawilżona, tym samym bardziej elastyczna. Niektóre kobiety decydują się na laserowe usuwanie rozstępów, jest to jednak zabieg kosztowny i często bolesny. 

Sprawdź także: Jak zlikwidować rozstępy – medycyna estetyczna

Body positive a ciało po ciąży 

Coraz więcej kobiet otwarcie dzieli się doświadczeniami z okresu ciąży i wczesnego macierzyństwa. Wśród zwierzeń i przemyśleń często można w sieci zobaczyć, jak mamy pokazują swoje ciało po porodzie- bez ściemy i filtrów. Dzięki temu, że rozstępy, urodzone mlekiem bluzki, blizna po cesarskim cięciu są normalizowane łatwiej jest nam zaakceptować zmiany jakie zaszły w ciele po porodzie. Jest to bardzo ważne, aby zrozumieć, że nasze ciało wykonało wspaniała robotę sprowadzając na świat nasze dziecko. To prawdziwy cud! 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!