Brak ochoty na seks – jakie mogą być przyczyny?

sexy

Brak ochoty na seks jest normalną sprawą zwłaszcza, gdy niedawno zostaliście rodzicami. Zmęczenie, stres oraz wahania poziomu hormonów sprawiają, że libido może mieć niski poziom. Jeśli zaczyna ci to przeszkadzać warto poszukać przyczyny takiego stanu. Może się okazać, że ma ono medyczne podłoże. Brak współżycia w związku może doprowadzić do kryzysu, dlatego warto wiedzieć, dlaczego nie masz ochoty na seks ze swoim ukochanym lub ukochaną. 

Brak ochoty na współżycie może być tym bardziej kłopotliwe, gdy jedno z partnerów czuje się przez to odrzucone. Ważna jest rozmowa o zaistniałej sytuacji i próba znalezienia rozwiązania. Wiele kobiet boi się seksu po porodzie, gdyż może wiązać się to z bólem i dyskomfortem. Niekiedy kobiety nie akceptują swojego ciała, dlatego intymność z mężem staje się dla nich trudna. Warto jednak pamiętać, że brak seksu w związku również jest w porządku, jeśli obojgu partnerom taka sytuacja odpowiada. 

Brak ochoty na seks – 10 najczęstszych powodów

  1. Stres 

Jednym z głównym powodów niskiego libido zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest życie w stresie. Mężczyznom z reguły jest łatwiej zapomnieć o stresującej sytuacji i wzbudzić w sobie ochotę na zbliżenie. Odpowiada za to wazopresyna, która wydziela się w momencie podniecenia. Kobieta zazwyczaj silnie odreagowuje stres który odczuwa w pracy czy w domu. Zazwyczaj potrzebuje dłuższej chwili, aby poczuć odpowiedni klimat i ponieść się namiętnej interakcji z partnerem. Warto zadbać o odpowiednią otoczkę, jak świece, afrodyzjaki, erotyczna bielizna które pomogą wam się zrelaksować i skupić na sobie. 

  1. Niedoczynność tarczycy 

Spadek aktywności gruczołu tarczycowego bezpośrednio przedkłada się mniejszą ochotę na seks. Niestety odsetek kobiet cierpiących na niedoczynność lub nadczynność tarczycy jest bardzo duży. Dlatego warto regularnie sprawdzać poziom hormonu tarczycy. Jeśli poza brakiem ochoty na współżycie odczuwać chroniczne zmęczenie, senność oraz masz problemy z koncentracją koniecznie skonsultuj to z endokrynologiem. 

  1. Powody psychologiczne 

Czasami brak ochoty na seks może wynika z aspektów, które dzieją się w naszej psychice. Bez odpowiednich emocji i bliskiej więzi z partnerem ciężko czerpać radość ze współżycia. Niektóre kobiety nie akceptują swojego ciała, dlatego rozebranie się przed mężczyzną powoduje u nich stres i dyskomfort. Powodem niskiego libido może być również depresja, kłopoty w związku czy problemy finansowe. 

  1. Długoletni związek 

Nawet najbardziej zgodny i udany związek nie przeżywa ciągle etapów uniesienia i zakochania. Spadek libido i mniejsze zainteresowanie swoimi ciałami po kilku latach wspólnego życia jest normą. Nie oznacza to, że konieczne jest rozstanie czy szukanie nowego partnera. Czasami jest to świetna okazja, aby odkryć siebie na nowo. Warto jednak rozmawiać ze sobą nawet o trudnych emocjach i otwarcie mówić o swoich potrzebach. 

  1. Antykoncepcja hormonalna i leki 

Przyjmowanie tabletki antykoncepcyjne mają chronić parę przed niechcianą ciążą jednak czasami środki te zmniejszają libido. Niektóre kobiety mocno odczuwają spadek wolnego testosteronu, który objawia się brakiem chęci do zbliżeń z partnerem. Na brak ochoty na seks mogą mieć wpływ również przyjmowane leki, czasami ich skutkami ubocznymi jest właśnie spadek libido. 

  1. Za duża ilość alkoholu 

Alkohol często jest częścią wspólnych kolacji czy wyjść ze znajomymi. Kieliszek wina potrafi rozluźnić nieco atmosferę. Jednak zbyt duża ilość alkoholu może powodować senność, uczucie zmęczenia, a nawet mdłości. Alkohol w organizmie może utrudniać osiągnięcie orgazmu. 

  1. Cukrzyca 

Jednym z pierwszych objawów cukrzycy, który powinien być skonsultowany z lekarzem jest brak ochoty na seks. Może być on również związany z pojawieniem się problemów ginekologicznych. Nieprawidłowy poziom cukru we krwii wpływa na cykl miesiączkowy, a także może przyczyniać się do nawracających infekcji intymnych. Często choroba może skutkować również problemami z erekcją. 

  1. Zmęczenie 

Naturalnym powodem braku ochoty na współżycie jest zmęczenie, senność i brak energii. To normalne, że w momencie wyczerpania kochankowie wybiorą drzemkę niż wzajemne pieszczoty. Przy braku odpowiedniej ilości snu i regeneracji organizm nie jest w stanie zadbać o wysoki poziom libido. 

  1. Brak akceptacji swojego ciała po porodzie 

Ciało kobiety po porodzie często nie wygląda tak jak przed ciążą. Na brzuchu i udach mogą pozostać ciążowe rozstępy. Niekiedy ciężko jest również pozbyć się dodatkowych kilogramów. Opieka nad niemowlakiem również skraca czas na dbanie o wygląd i pielęgnację. Kobiety mają przez to obniżoną samoocenę i unikają zbliżeń z partnerem. Ważna jest tu rola męża i wspólne rozmowy o tym problemie. 

  1. Małe dzieci 

Rodzice małych dzieci pewnie doskonale wiedzą, że seks w tym czasie nie jest najprostszą sprawą. Nie pomagają również hormony, które w ciele kobiety po urodzeniu dziecka dalej przechodzą dość spore wahania i zmiany. Karmienie piersią, pieluchy, płacz dziecka nie są to sprzyjające warunki do zbliżeń. Jednak ich dziecko będzie starsze tym łatwiej będzie wrócić do starych przyzwyczajeń i namiętnego seksu z partnerem. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!