I tydzień życia dziecka – pierwsze chwile z noworodkiem

noworodek

Już jest po porodzie i nasze wyczekane dziecko jest nareszcie z nami! Pierwsze dni z noworodkiem to niezapomniany i wyjątkowy czas w życiu młodych rodziców. Młoda mama rozpoczyna połóg, który potrwa przez następne 6 tygodni, to czas na regenerację i odpoczynek. Wiele osób mając pierwszy raz dziecko na rękach odczuwa prawdziwą mieszankę uczuć przez euforię do przerażenia. Noworodek jest bardzo delikatny i malutki, jednak instynkt macierzyński sprawia, że z każdym dniem opieka nad dzieckiem będzie bardziej naturalna. 

I tydzień życia dziecka – jak wygląda dziecko po porodzie?

Dziecko, które przeszło przez kanał rodny nie zawsze w pierwszej chwili wygląda jak bobas z reklamy pampersów. Dziecko w I tygodniu życia może mieć zniekształconą główkę, opuchniętą twarz, a nawet lekko spłaszczony nos. Jest to całkiem normalne i po niedługim czasie te objawy całkowicie zniknął. Noworodek przychodząc na świat trafia w zupełnie inne środowisko, z ciemnego brzucha mamy, gdzie spokojnie pływał w wodach owodniowych, musi odnaleźć się pomału w świecie gdzie występuje o wiele więcej bodźców. Również sposób oddychania oraz pobierania pokarmu zmienia się całkowicie. Skóra dziecka po przyjściu na świat może być zaczerwieniona, pomarszczona, a także pokryta delikatnym meszkiem, zwanym lanugo. Nie powinno niepokoić, że brodawki dziecka są opuchnięte, to wynik hormonów mamy, które zostały mu przekazane. Na główce są dwa miękkie i delikatne miejsca jest to tak zwane ciemiączko

Ile waży dziecko po porodzie?

Waga dziecka po porodzie spada i jest to normalne zjawisko. Większość dziecko rodzi się z masą urodzeniową w przedziale 2500- 4000 g i mierzy około 50-55cm. Wiadomo, że każdy noworodek jest inny i jego wzrost oraz waga zależą od różnych czynników. Dlaczego w pierwszych dobach dziecko traci na wadze? Masa urodzeniowa zmniejsza się o wydaloną smółkę, czyli pierwszą kupą niemowlęcia, znaczący jest również fakt, że dziecko dopiero zaczyna uczyć się jeść mleko, to też przyjmuje małe ilości pokarmu. Po około tygodniu dziecko wróci do swojej wagi urodzeniowej. 

Czy noworodek tylko je i śpi? 

Faktycznie pierwsze tygodnie po narodzinach niemowlęta dużą część czasu śpi. Jednak młodzi rodzice powinni się nastawić, że dziecko potrzebuję czuć bliskość, dopiero wtedy spokojnie zasypia. Wielu badaczy twierdzi, że dziecko przychodzi na świat jeszcze nie gotowe na samodzielne bytowanie poza organizmem matki. Dlatego popularny jest koncept IV trymestru ciąży w którym rodzice zapewniają dziecku warunki zbliżone do tych, które były w łonie mamy. 

Sen noworodka zajmuje około 16 godzin w ciągu doby, jednak drzemki są zazwyczaj dość krótkie, bo dziecko często domaga się jedzenia. 

Co potrafi dziecko w pierwszym tygodniu życia? 

  • ma bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu
  • widzi konkury i zarysy, jednak nie zauważa jeszcze kolorów
  • uczy się ssać pierś 
  • komunikuje się z rodzicami za pomocą pozbawionego łez płaczu

Mama i tata mogą wspomóc rozwój dziecka przez spędzanie czasu na kangurowaniu, czyli kontakcie skóra do skóry. Taka forma bliskości na wiele zalet i jest znakomitą formą budowania więzi z dzieckiem. Rodzice mogą również nosząc noworodka delikatnie je kołysać. Dziecko w brzuchu doświadczało ciągłego ruchu i kołysania, dlatego warto mu zapewnić taki rodzaj stymulacji.