IV trymestr ciąży, czyli pierwsze miesiące z dzieckiem

IV trymestr ciąży

IV trymestr ciąży to termin spopularyzowany przez Harveya Karpa, pediatry i autorka bestsellerowych książek na temat niemowląt. Tłumaczy on, że ludzie jako gatunek rodzą się zbyt wcześnie. O czym świadczyć może fakt, że inne ssaki po porodzie są o wiele bardziej samodzielne. Autor książki „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” daje wskazówki rodzicom, co zrobić, aby przetrwać pierwsze miesiące z noworodkiem. Jakie warunki zapewnić dziecku, aby było spokojne oraz miało poczucie bezpieczeństwa i bliskości?

Na czym polega IV trymestr ciąży?

Ciąża kończy się wraz z zakończeniem III trymestru czyli w okolicach 40 tygodnia ciąży. Skąd wiec teoria mówiąca o IV trymestrze? Jest to skrót myślowy, który ma sugerować, że dziecko mimo że już pojawiło się na świecie nie jest jeszcze gotowe na pełne zintegrowanie się z nową rzeczywistością. Poród oraz przyjście na świat jest ogromną zmianą dla noworodka – zmienia się otoczenie w jakim przebywa, zmienia się sposób oddychania i odżywiania oraz pojawia się masa nowych bodźców.

Jak zadbać o noworodka? Metoda 5S

Dzięki tej teorii wielu rodzicom łatwiej jest zrozumieć swoje dziecko i spojrzeć na nie jak na bezbronną istotkę, którą rzeczywiście jest. Dla komfortu dziecko oraz spokoju rodziców warto w pierwszych 12 tygodniach po porodzie postarać się zapewnić dziecku warunki przypominające te, które były w brzuchu mamy. Harvey Karp mówi o metodzie 5S dzięki której IV trymestr ciąży rodzina przechodzi łagodniej.

  1. Swaddling – opatulanie – dziecko w brzuchu jest ściśnięte, a jego ruchy są ograniczone, dlatego dobrze czuje się w takich pozycjach również po porodzie. Pomocnymi akcesoriami mogą być otulacze, rożki oraz kocyki. Kiedy dziecko nie może zasnąć i jest rozdrażnione warto spróbować owinąć je ściśle, zwłaszcza zabezpieczając rączki. Noworodki często boją się machających się przed oczami własnych kończyn.
  2. Side or stomach position – stabilizowanie pozycji – ułożenie dziecka na boku lub na brzuszku. Według pediatry taka pozycja jest najbezpieczniejsza, patrząc na fakt, że dziecko początkowo może sporo ulewać.
  3. Shushing – szumienie – dziecko w łonie matki nie doświadcza absolutnej ciszy. Słyszy bicie jej serca, pracę jej układu pokarmowego oraz stłumione dzięki z zewnątrz. To wszystko składa się na ciągły delikatny szum. Dobrym rozwiązaniem jest usypianie dziecka przy dźwięku suszarki lub szumu puszczonego z nagrania. Istnieją również specjalne zabawki wydające biały szum.
  4. Swinging – kołysanie – każdy krok kobiety która jest w ciąży wpływa na to, że dziecko w brzuchu czuje się kołysane. Warto zastosować ten trik w momencie uspokojenia i ukojenia dziecka. Powinno to być lekkie bujanie w ramionach rodziców.
  5. Sucking – ssanie – pierwsze tygodnie z noworodkiem to czas, kiedy jest on przy piersi prawie non stop. Nie chodzi tylko o zaspokojenie głodu, który pojawia się często przez małą pojemność żołądka, ale również o czucie obecności, ciepła i zapachu mamy. Na późniejszym etapie można podać dziecku smoczek, jednak w pierwszych tygodniach ssanie smoczka może zaburzyć laktację.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!