Noworodek non stop chce być przy piersi. Czy to normalne?

karmienie piersią

W szkole rodzenia i w licznych podręcznikach odnośnie karmienia piersią rozpisany jest schemat, że noworodek je 12- 14 razy na dobę. Najczęściej po karmieniu udaje się na drzemkę. A co jeśli nasz bobas najchętniej byłby przy piersi cały czas? Martwisz się, że możesz mieć za mało mleka, albo może być one niewystarczające? Spokojnie, doradcy laktacyjni uspokajają i tłumaczą na czym polega “cluster feeding”.

Nieustanne karmienie piersią

Zjawisko “wiszenia” na piersi zazwyczaj pojawia się w porach wieczornych. Istnieje kilka teorii, ale dokładne przyczyny nie są znane. Niektórzy twierdzą, że związane jest to ze zwiększeniem potrzeb dziecka na mleko przed snem nocnym. Inni, że jest to po prostu forma zaspokojenia bliskości z mamą. Niektórzy uważają, że dzieci cierpiące na kolkę mogą chcieć więcej  czasu być karmione piersią, próbując złagodzić problemy z trawieniem. Najprostszą odpowiedzią może być to, że wiele dzieci jest najbardziej przytomnych i czujnych wczesnym wieczorem, co zwykle pokrywa się z nawykami żywieniowymi. 

Kiedy nieustanne karmienie powinno nas zaniepokoić? 

Należy pamiętać, że karmienie piersią to proces, który wymaga nauki i mamy i dziecka.  Długie karmienie może być bardzo normalne, szczególnie w pierwszych 4-6 tygodniach życia dziecka. Jeśli porozmawiasz o problemie ze swoim lekarzem, powinien zapytać o wiek dziecka i ogólny schemat karmienia. Jeśli dziecko je przez cały czas (tj. co godzinę). Dodatkowo jest płaczliwe i rozdrażnione, nie przybiera na wadze i / lub nie śpi, to może być to powodem do niepokoju. Łatwym sposobem sprawdzenia stanu zdrowia dziecka jest upewnienie się, że przybiera na wadze. Jeśli tak, to dobry znak.

Rady dla rodziców, jak przetrwać etap “wiszenia” na piersi

Pamiętaj, że dzieci często przechodzą gwałtowne wzrosty około 2 tygodna, 8 tygodnia i 3 miesiąca życia. Karmienie nieustanne może być fazą krótkotrwałą. 

W międzyczasie poniższe wskazówki mogą pomóc:

  • Spróbuj to zaakceptować / przygotuj się na to. Weź szklankę wody, przekąskę i usiądź wygodnie na kanapie. Ulubiona książka lub serial będą pomocne. 
  • Nie planuj żadnych dużych aktywności w okresach karmienia. 
  • Zastanów się nad noszeniem dziecka w chuście – praktyka ta pozwala dziecku być blisko, dając mamie możliwość wykonywania wielu czynności jednocześnie.
  • Jeśli uważasz, że dziecko pragnie czasu i kontaktu „skóra do skóry”, spróbuj dać tacie lub babci szansę zaoferowania tego, abyś mogła odpocząć.
  • Spróbuj karmić piersią w pozycji leżącej – ta pozycja może być bardzo relaksująca.

Czy powinniśmy zaoferować butelkę?
Jeśli rzeczywiście chodzi o karmienie nieustanne i dziecko przybiera na wadze zgodnie z oczekiwaniami, to doradcy laktacyjni odradzają podawanie butelki. Wiele osób o dobrych intencjach zachęca do „zrobienia sobie przerwy”, ale takie podejście może w negatywnie wpłynąć na laktacje. Może również rozleniwić malca przy piersi, jednak nauka ssania to trudniejsze zajęcie, niż mleko z butelki.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!