II tydzień życia dziecka – rozwój noworodka

noworodek

Rozpoczyna się II tydzień życia dziecka, młodzi rodzice oraz dziecko znajdą się już od tygodnia. To w dalszym ciągu nowe doświadczenie, ale mama i tata z każdym dniem nabierają pewności siebie poznając swoje nowo narodzone dziecko. Jakich zmian mogą się spodziewać w 2 tygodniu życia dziecka? 

Jak rozwija się dziecko w II tygodniu życia?

Po wielu dzieciach w dalszym ciągu widać oznaki przeciskania się przez kanał rodny. Jednak z każdym dniem dziecko staje się coraz ładniejsze. Znika opuchlizna z jego twarzy, a ewentualne krwiaki czy wybroczyny zaczynają się goić. Dzieci, które urodziły się przez cesarskie cięcie zazwyczaj od pierwszych chwil życia mają ładną buźkę, ale ich skóra również musi przyzwyczaić się do nowego środowiska. W każdym przypadku rodzice muszą zadbać o prawidłową higienę noworodka. 

Odruchy bezwarunkowe noworodka 

Dziecko już od pierwszych tygodni życia zaczyna intensywnie się rozwijać. Nowo narodzone dziecko przychodzi na świat z nabytymi w brzuchu mamy odruchami. Są to czynności adaptacyjne, które pozwalają łagodniej przejść procesy związane z nową sytuacją. Odruchy bezwarunkowe znikają w okolicy 4 miesiąca życia dziecka. 

Można wyróżnić:

  • Odruch Moro – objawia się nagłym wyrzutem rąk dziecka na boki. Zazwyczaj łączy się z jakąś stresującą dla dziecka sytuacją – hałasem lub zmianą otoczenia. Czasami dzieci mają ten odruch bezwarunkowy w czasie snu, co może prowadzić do ich wybudzenia. Pomocne w pierwszym etapie może być usypianie dziecka w rożku lub w otulaczu. 
  • Odruch Babińskiego – to słodkie zjawisko, objawia się zabawnym wyginaniem się paluszków u stóp dziecka w momencie łaskotania go po podeszwie.
  • Odruch Rootinga – jest związany z ssaniem i szukaniem pokarmu. Dziecko dotknięte w policzek często myślą, że jest to pora jedzenia, dlatego odwracają głowę w kierunku muśnięcia i są gotowe do przyjęcia porcji mleka. 
  • Odruch chwytania – rodzice noworodków wiedzą, że dzieci uwielbiają zasikać rączki na ich palcach, bo jest bardzo urocze. 

II tygodzień życia dziecka – ile waży noworodek?

Waga dziecka i przybieranie masy ciała jest bardzo ważnym wskaźnikiem, które sugeruje czy dziecko prawidłowo się rozwija. Dlatego na każdej wizycie patronażowej położna ma ze sobą wagę i waży naszego maluszka. Przez pierwsze 10 dni życia dziecko nadrabia straty i wraca do wagi urodzeniowej. Po tym okresie powinno każdego tygodnia przybierać 200-250 gram przez pierwsze 3 miesiące. Waga dziecka jest sprawdzana na każdej wizycie kontrolnej przez lekarza przy okazji szczepień dziecka

Jak spędzać czas z 2 tygodniowym dzieckiem?

Wielu rodziców zastanawia się, jak może wspomóc rozwój tak małego dziecka, które głównie je i śpi. Istnieje wiele aktywności, które opiekun może wykonywać, ich celem jest budowanie więzi z dzieckiem i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. W 2 tygodniu życia dziecko potrafi rozpoznać już twarz mamy, widok ten sprawia, że jest ożywione i szczęśliwsze. 

  1. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem – mimo tego, że dziecko nie odpowie na twoje słowa, głos rodziców go uspokaja. Dziecko będąc w brzuchu mamy bardzo dobrze poznało głos swoich opiekunów, dlatego potrafi je bez problemu rozróżnić. 
  2. Śpiewaj, mrucz i nuć – dzieci są bardzo wyczulone na dźwięki i uwielbiają muzykę, zwłaszcza jeśli kołysankę śpiewa mu mama.
  3. Uśmiechaj się do dziecka – interakcje z dzieckiem są bardzo ważne, dziecko uczy się naśladując naszą mimikę, więc patrzenie w oczy, uśmiech czy robienie głupich min może być fantastyczną stymulacją. 
  4. Kołysanie – kołysanie jest kontynuacją doświadczeń z życia płodowego dziecka. 
  5. Noszenie i przytulanie – dziecko potrzebuje stymulacji w postaci noszenia go na rękach, to normalne, że dziecko chce być blisko, czuć nasz zapach, słyszeć bicie serca.