Brzuch po ciąży – jak mieć płaski brzuch?

brzuch kobiety

Piękny ciążowy brzuszek z kopiącym maluszkiem w środku cieszy chyba każdą przyszłą mamę! Niestety wiele młodych kobiet jest rozczarowanych tym, że brzuch po ciąży i porodzie nie wraca natychmiastowo do wcześniejszego wyglądu. Nie dajcie się zwieść social mediom! Ramy czasowe odchudzania są różne dla każdej kobiety w zależności od wielu czynników.

Jak wygląda brzuch po ciąży?

Utrata wagi zaczyna się zaraz po porodzie, ale brzuch po ciąży potrzebuje czasu, by wrócić do stanu sprzed 9 miesięcy. Przygotuj się na to i zaakceptuj swoje poporodowe ciało! Kilogramy będą spadać wraz z utratą płynów i obkurczaniem się macicy. Jeżeli będziesz karmiła piersią utrata wagi może być nieco szybsza, gdyż według Akademii Żywienia i Dietetyki kobiety karmiące piersią zużywają od 400 do 500 kalorii dziennie, aby wyprodukować odpowiednią ilość mleka.

Od czego zależy szybkość powrotu do formy?

To ile czasu zajmie Ci powrót do zależ od kilku czynników:

  • wagi osiągniętej w ciąży,
  • karmienia piersią,
  • diety,
  • ćwiczeń,
  • predyspozycji genetycznych.

Do czego służy pas poporodowy?

W niektórych sytuacjach u kobiet po cesarskim cięciu zaleca się noszenie poporodowego pasa lub bandaża. Metoda ta ma pomóc w gojeniu rany. Przypisuje mu się takie zalety jak:

  • zaciskanie żołądka po ciąży,
  • poprawa krążenia,
  • zmniejszenie obrzęków,
  • wsparcie brzucha i dolnej część pleców.

Pasy poporodowe zapewniają również bardziej płaski wygląd brzucha pod ubraniem. Zapytaj swojego lekarza, czy możesz zastosować tego typu wsparcie po porodzie. Jeśli dostaniesz pozwolenie, będzie Ci towarzyszył przez okres połogu, czyli sześć do ośmiu tygodni, przez nawet 10-12 godzin dziennie. Pamiętaj jednak, że pas poporodowy nie zastępuje zdrowej diety i ćwiczeń!

Rozstęp mięśni prostych brzucha

Rozstęp mięśni brzucha to częściowe lub całkowite oddzielenie mięśni prostych brzucha, które fizjologicznie spotykają się w linii środkowej brzucha. Problem ten występuje bardzo często podczas ciąży i utrzymuje się po niej. Dzieje się tak, ponieważ powiększająca się macica rozciąga mięśnie, aby Twój brzuch mógł pomieścić rosnące dziecko. Istnieją badania, które wykazały, że nawet 60 procent kobiet może doświadczyć rozstępu mięśni brzucha.

Jak rozpoznać objawy problemu? Możesz odczuwać ból w dolnej części pleców, mieć zaparcia lub wzdęcia oraz problemy z postawą. Ostateczna diagnoza jest związana jednak z wybrzuszeniem, które pojawia się na brzuchu. Najczęstsze typy to:

  • otwarcie w części środkowej (wokół pępka),
  • otwarcie w części nadpępkowej,
  • otwarcie w części podpępkowej,
  • pełne otwarcie na całej długości mięśnia.

Dieta i ćwiczenia na brzuch po ciąży

Najważniejsze jest utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych zarówno w czasie ciąży, jak i w ciągu kolejnych miesięcy po porodzie. Młoda mama musi spożywać wystarczającą ilość kalorii oraz odpowiednią ilość witamin i minerałów niezbędnych do utrzymania zdrowej skóry i osiągnięcia prawidłowej masy ciała. Uważaj jednak na różne, chwilowo modne diety, które na dłuższą metę nie sprzyjają utrzymaniu zdrowia i wagi. Zbyt drastyczna dieta może odebrać organizmowi składniki odżywcze, co opóźnia gojenie się rany po cesarskim cięciu, a także pozbawia ich dziecko, jeśli karmisz je piersią.

Najważniejsze wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania to:

  • Nie rezygnuj z posiłków! Jeśli nie jesz, będziesz miała mniej energii, a to nie pomoże Ci schudnąć. Jedz 5 do 6 małych posiłków dziennie.
  • Jedz śniadanie. Wyrób sobie zdrowy nawyk, który da Ci energię na rozpoczęcie dnia.
  • Jedz powoli. Wielozadaniowość jest kusząca, ale jeśli skupisz się na posiłku nie będziesz się przejadać.
  • Miej tylko zdrowe przekąski na widoku, gdyż najczęściej sięgamy po to, co leży w zasięgu ręki.
  • Pij co najmniej 9 szklanek wody dziennie. Dobrym nawykiem jest trzymanie butelki z wodą w pobliżu miejsca, w którym karmisz dziecko.
  • Ogranicz napoje gazowane, soki i inne płyny z dodatkiem cukru.należy spożywać z umiarem, ponieważ mogą one dostarczyć dodatkowych kalorii.
  • Ogranicz słodycze.

Ćwiczenia pomogą przyspieszyć proces chudnięcia. Kiedy będziesz gotowa do utraty wagi, jedz trochę mniej i ruszaj się więcej każdego dnia. Szybka utrata wagi nie jest zdrowa, dlatego na początku nie przesadzaj. Wybierz spacery jako idealną formę aktywności w codziennej rutynie. W przypadku rozejścia się mięśni brzucha możesz wykonywać ćwiczenia typu pół-deska lub deska bokiem.

Sprawdź także Odchudzanie podczas karmienia piersią – jak schudnąć podczas laktacji?

Zabiegi na brzuch po ciąży

Domowe SPA

  1. Chcąc poprawić kondycję skóry, możesz sięgnąć po niektóre olejki roślinne na przykład olejek jojoba lub olej kokosowy. Wcieraj je wzdłuż linii brzucha, aby wzmocnić napięcie skóry.
  2. Na rynku dostępnych jest także wiele komercyjnych produktów ujędrniających, które mają na celu zwiększenie zawartości kolagenu w skórze. Wypróbuj modelujące plastry na brzuch, balsamy.
  3. Pamiętaj o peelingach!

Zabiegi na brzuch w salonach medycyny estetycznej

  1. Na poprawę stanu skóry brzucha pomocna bywa kriolipoliza. Zabieg polega na wymrażaniu tkanki tłuszczowej i powoduje naturalną śmierć komórki tłuszczowej. Badania wskazują, że wystarczą tylko dwa zabiegi, by usunąć około 20 proc. tkanki tłuszczowej z danego obszaru.
  2. Gdy problemem są rozstępy, wybrać można zabieg z wykorzystaniem frakcyjnej fali radiowej połączonej z elektroporacją. Zabieg ten powoduje, że nieczynny kolagen jest rozkładany, a w tym miejscu budują się nowe włókna kolagenowe.
  3. Accent Prime to tyczasem zabieg wykonywany przy użyciu urządzenia o tej samej nazwie. Polecany jest u osób z pozbawioną jędrności skórą. Przyrząd działa na zasadzie połączenia fal ultradźwiękowych oraz radiowej.
  4. Utims A3 to kolejna nowoczesna technologia oparta na ultradźwiękach o wysokiej częstotliwości. Modeluje on sylwetkę oraz poprawia elastyczność skóry.
  5. Endermologia brzucha to podciśnieniowy masaż przy użyciu specjalistycznej głowicy. Wzmacnia on tkanki łączne i stymuluje usuwanie produktów przemiany materii. Dla efektu potrzeba jednak kilku zabiegów.

Plastyka brzucha – co to?

Abdominoplastyka to zabieg, podczas którego lekarze nacinają brzuch w celu usunięcia dodatkowej skóry. Jest to poważna operacja okolic śródbrzusza i podbrzusza polegająca na plastyce mięśni. Jej efekt to wyraźna poprawa wyglądu brzucha. Jednakże w konsekwencji powstaje blizna zlokalizowana w podbrzuszu, której wymiary są zależne od korygowanego problemu.

Młoda mamo, daj sobie czas! Brzuch po ciąży jest piękny!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!