Przygotowanie do porodu

Przygotowanie ciała do porodu powinno zacząć się jak najwcześniej. Nie przed samym porodem, a nawet na początku trwania ciąży czy w trakcie jej planowania. Regularne treningi, ćwiczenia i aktywność fizyczna wzmocnią organizm wpływając na czas samego porodu.

Ćwiczenia ułatwiające poród


Efekty tego są jednak bardzo duże, pomoże to w samym porodzi znacznie go ułatwiając i skracając. Jednym z najważniejszych elementów to ćwiczenia mięśnia Kegla. Po za tym inne ćwiczenia, które poprawią kondycje ale są bezpieczne w ciąży. Zatrzymując się przy mięśniach Kegla, to mięśnie dna miednicy czyli mięśnie pochwy i krocza. Stały trening tej partii ciała powoduje, że stają się elastyczne i uodparniają się na urazy. Jest to szczególnie zalecane dla kobiet planujących poród naturalny. Wyćwiczone mięśnie pomagają uniknąć także pęknięcia krocza. Po za najważniejszymi mięśniami kręgla, dodatkowa aktywność fizyczna również wpływa na lepszą kondycję kobiety. Możecie poczytać tutaj o liście bezpiecznych ćwiczeń w czasie ciąży. Poprawiają stan mięśni, wpływają na przyrost energii i redukcję napięcia psychicznego przed porodem. Każda gimnastykująca się kobieta dużo szybciej dochodzi do swojego poprzedniego stanu przed porodem. Warto pomyśleć także o uprawianiu Yogi czy zapisaniu się na basen.

Wyprawka do szpitala dla matki i dziecka

Kolejnym elementem przygotowania do ciąży jest skomplementowanie wyprawki. To głównie wpływa na organizacje i zamieszanie, które pojawia się przed samym porodem. Wtedy nie będzie już tyle spokojnego czasu, by to odpowiednio zaplanować. Na pewno potrzebna będzie torba dla mamy i noworodka, przyda się też zestaw do krwi pępowinowej. Po za tym warto zapakować praktyczne rzeczy. Może nie jest tak istotny element jak ćwiczenia, ale wpływa na lepsze samopoczucie i komfort .

Szkoła rodzenia

To idealna propozycja dla kobiet, które po raz pierwszy zostanie mamą. To bardzo duże wsparcie przed porodem. Na zajęciach można bardzo dużo się dowiedzieć, między innymi:

  • o pierwszych objawach ciąży,
  • etapy porodu naturalnego,
  • wady i zalety nacięcia krocza,
  • przygotowania do porodu,
  • naturalne metody łagodzenia bólu porodowego,
  • dbanie o siebie po porodzie,

I wiele, wiele innych od metod znieczulania, dbania o noworodka czy zabezpieczenia krwi pępowiną. Szkoła rodzenia to cały warsztat wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej na których uczestniczy także drugi partner. Dzięki temu może być dużym wsparciem dla kobiety w trakcie trwania ciąży, przygotowania do porodu jak i samego porodu oraz pierwszych dni po nim.

 Inne porady przygotowania do ciąży

Prócz najbardziej zalecanych metod przygotowania do ciąży można zasięgnąć jeszcze opinii starszych koleżanek, mamy czy babci, które nie dość, że są doświadczonymi matkami, to mają szereg doświadczeń związanych z przebiegiem ciąży i porodem. Wiedzą co zrobiły źle, czego nie zrobiły albo co warto byłoby zrobić To kopalnia wiedzy z której należy czerpać ile się da. Również wizyta u lekarza prowadzącego powinna być bardzo pomocna. Specjalista również pomoże doradzić co najlepiej robić, by odpowiednio przygotować się do porodu.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!