Ból z tyłu głowy – przyczyny, objawy, leczenie

Ból z tyłu głowy dopada ludzi w różnym wieku i z wielu przyczyn. Może być spowodowany przemęczeniem organizmu, naciągnięciem mięśni karku, infekcji górnych dróg oddechowym, wahaniem ciśnienia tętniczego krwi, ale może również wskazywać na to, że z organizmem dzieje się coś o wiele poważniejszego. Jakie są przyczyny bólu głowy? Czy to migrena? Jak leczyć uporczywy ból? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Przyczyny bólu z tyłu głowy

Ból tyłu głowy wynika z podrażnienia struktur anatomicznych takich jak naczynia tętnicze, mięśnie, nerwy czaszkowe, zatok przynosowych, zębów czy ucha. Sam ból głowy może być objawem innej choroby albo stanowić jednostkę chorobową samą w sobie (migrena, klasterowe bóle głowy).

Bóle z tyłu głowy pojawiają się w wielu przypadkach:

  • wynikają z napięcia mięśniowego wywołanego stresem lub zmęczeniem;
  • towarzyszą zmęczeniu lub przemęczeniu, a także niewyspaniu;
  • pojawiają się w wyniku nadużycia alkoholu (kac), nadmiernej ekspozycji na hałas, a także po zjedzeniu określonych potraw bogatych w konserwanty.

Bóle tego rodzaju określane są bólami samoistnymi i łatwo sobie z nimi poradzić podstawowymi środkami przeciwbólowymi (ibuprofen, ketoprofen, paracetamol). W sytuacji, w której ból się powtarza, należy udać się z tym problemem do specjalisty. Samoistny ból z tyłu głowy często również daje o sobie znać po obu stronach głowy, w okolicy karku, a także w skroniach i czole. Jest to zazwyczaj ból tępy, który nie pulsuje i utrzymuje się przez dłuższy czas: kilka godzin lub dni, a nawet tygodni czy lat.

Czy to migrena?

Wyżej wymieniony rodzaj bólu znacząco różni się od migreny. Ona to bowiem pojawia się po jednej stronie głowy i trwa przez kilka, kilkanaście do kilkudziesięciu godzin. Migrenie towarzyszą objawy współistniejące: mroczki przed oczami, silne nudności, a nawet wymioty, trudności w prawidłowym widzeniu i nadwrażliwość na światło oraz dźwięki.

Przyczyną występowania migreny może być wzburzenie emocjonalne, przemęczenie, bolesna miesiączka czy niedobór odpowiednich składników odżywczych, ale tak naprawdę nie wiadomo do końca, dlaczego w ogóle migrena powstaje i w jaki sposób się to dzieje. Mechanizm powstawania tego zaburzenia nie został do końca poznany, ale wielu badaczy przypuszcza, że główną jej przyczyną są zaburzenia naczyniowe. Naczynia krwionośne zwężają się, a jeśli dzieje się to w okolicach głowy, ściany tętnic mózgowych ulegają zwiotczeniu i wtedy następuje silny atak bólu.

Aby leczyć objawy migreny, należy przyjmować leki przeciwbólowe, a także preparaty, które mają zapobiegać nawrotom ataków.

Profilaktyka

Nie ulega wątpliwości, że na ból z tyłu głowy, a także migrena, występują częściej u tych osób, których zdrowie i ogólny dobrostan psychofizyczny są z jakiegoś powodu zaburzone. Może to być zbyt mała dawka codziennej aktywności fizycznej, niewłaściwa i uboga w odpowiednie składniki dieta pełna śmieciowego jedzenia, problemy natury psychicznej, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem i nadużywanie alkoholu bądź innych substancji psychoaktywnych.

By zapobiegać takim rodzajom bólu, należy przede wszystkim zmienić swój styl życia i wyeliminować z niego wszystkie czynniki, które mogą w bezpośredni sposób przyczyniać się do ich powstawania. Zdrowy tryb życia jest jedynym skutecznym sposobem na to, aby w pełni kontrolować już istniejącą chorobę, a także, by zapobiegać jej potencjalnemu rozwojowi. Farmakoterapia jest oczywiście bardzo istotna, ale nie może ona być czynnikiem głównym. Warto więc dbać o siebie i pozostawać w zdrowiu, a bóle z tyłu głowy nie powinny już nas nękać.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!