Jak przebiega poród naturalny?

Poród, choć wyczekiwany, niepokoi wiele przyszłych mam. Z całą pewnością pierwszy poród|moment przyjścia na świat pierwszego dziecka jest niezwykle stresujący, ponieważ najprościej mówiąc – nie wiadomo co nas czeka|co się wydarzy. Wydawać by się mogło, że za każdym następnym razem jest już coraz lepiej, jednak niepokój towarzyszy przy każdym porodzie, ponieważ mamy obawiają się, czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem, a dziecko urodzi się zdrowe. Przekonajmy się zatem, jak przebiegają kolejne fazy porodu. Czy faktycznie jest się czego bać, czy może tylko strach ma wielkie oczy? 

Poród naturalny dzieli się na cztery fazy:

  • faza pierwsza – rozwieranie szyjki macicy,
  • faza druga – parcie,
  • faza trzecia – faza łożyskowa,
  • faza czwarta – wczesny okres poporodowy

Fazy porodu następują po sobie, a każda z nich przebiega inaczej, ponieważ inne są jej zadania. 

Faza pierwsza – rozwieranie szyjki macicy

Pierwsza faza rozpoczyna okres porodu. To właśnie w tej fazie pojawiają się pierwsze skurcze macicy, jednak są one delikatne, rzadkie i mało bolesne. Część kobiet wskazuje, że podczas pierwszej fazy udało im się jeszcze przespać, co pozwoliło im zregenerować się przed czekającym je wyzwaniem. Z czasem skurcze są coraz silniejsze i coraz częstsze, by pod koniec fazy pierwszej występować mniej więcej co dwie minuty. Skurcze trwają wówczas około 60 sekund. 

W pierwszej fazie porodu kurczą się mięśnie macicy, przez co zmniejszają się jej rozmiary. Efektem tego procesu jest pojawienie się rozwarcia, a w dalszej kolejności – przerwanie błon płodowych oraz wypłynięcie płynu owodniowego. Wraz z pojawieniem się tych ostatnich objawów pierwszej fazy można podać znieczulenie zewnątrzoponowe.

Skurcze macicy zakańczają się, kiedy osiągnięte zostanie pełne, 10-cio centymetrowe rozwarcie. Dziecko wówczas jest już gotowe do wyjścia na świat. Pierwsza faza porodu uznawana jest za najdłuższą. Jej czas trwania zależy od indywidualnych uwarunkować przyszłej mamy, a także liczby przebytych wcześniej porodów, ale standardowo czas pierwszej fazy mieści się w przedziale od 6 do 18 godzin

Co zrobić, aby przyśpieszyć fazę rozwierania szyjki macicy? Wskazuje się, że kobieta powinna chodzić tak długo, na ile pozwolą jej skurcze. Zaleca się spacery, ćwiczenia rozciągające, a także trening oddechu. Przyszła mama nie powinna zatem leżeć lub siedzieć bez ruchu, gdyż to tylko przedłuża pierwszy etap porodu. Nie jest także niczym dziwnym, że w pierwszej fazie porodu kobieta odczuwa całą gamę emocji, poczynając od radości, że zaraz pozna swoją córeczkę lub swojego synka, aż po olbrzymi lęk, wynikającego ze strachu przed nieznanym jej dotąd doświadczeniem. Zazwyczaj na sam koniec pierwszej fazy kobieta czuje już zwątpienie w swoje możliwości, ale to właśnie w tym momencie najczęściej pora jest, aby przejść do następnego etapu porodu. 

Faza druga – parcie

Druga faza porodu rozpoczyna się, kiedy szyjka macicy osiąga pełne rozwarcie. Wówczas odeszły już wody, a kobieta czuje przypływ sił, umożlwiający jej przejście przez ten etap. Trwa on dłużej u tzw. ”pierworódek” – kobiet rodzących po raz pierwszy. W tym przypadku jest to ok. dwie godziny. Z kolejnym porodem faza ta może być już znacznie krótsza i trwać ok. 30 minut. 

W fazie parcia dochodzi do wypychania dziecko przez kanał rodny. Jest to możliwe dzięki skurczom macicy oraz parciu, czyli silnym, wypychającym ruchom przepony. Aby zwiększyć parcie, można spróbować zrobić lekki skłon w przód i napiąć mięśnie brzucha – wówczas istnieje możliwość, aby przyśpieszyć zakończenie tej fazy, a tym samym szybciej powitać na świecie swojego maluszka. Należy jednak pamiętać o prawidłowym oddychaniu, co redukuje ryzyko pękania naczynek krwionośnych (w tym także tych w gałkach ocznych), minimalizuje zatrzymywanie powietrza w policzkach, a co najważniejsze – dotlenia dziecko. 

W fazie parcia może dojść do nacięcia krocza, by pomóc dziecku wydostać się na zewnątrz. Niewątpliwie jednak najbardziej wyczekanym momentem jest zakończenie fazy parcia, ponieważ wówczas maluszek jest już na świecie.  

Faza trzecia – faza łożyskowa

Faza trzecia rozpoczyna się, kiedy dziecko jest już na świecie. Wówczas kobieta dodatkowo rodzi łożysko oraz błony płodowe. Faza ta jest jednak prawie bezbolesna, tak samo jak bezbolesne są skurcze w niej występujące. Co najważniejsze, w tym momencie kobieta czuje się już spełnioną młodą mamą, w związku z czym nie odczuwa tak mocno dolegliwości bólowych. 

Niezmiernie ważne jest, aby łożysko zostało usunięte dokładnie, tzn. aby zostało wydalone w całości. Jeżeli jednak nie udałoby się urodzić łożyska w całości, to istnieje czasem potrzeba wykonania zabiegu łyżeczkowania jamy macicy. 

Faza czwarta – wczesna faza poporodowa

Czwarta, a zarazem ostatnia faza porodu, to tak zwany wczesny okres poporodowy. Ta faza to okres nadzoru nad mamą i dzieckiem. Odbywa się na sali porodowej. Obejmuje ocenę maluszka oraz obserwację stanu zdrowia mamy. W tej fazie dziecko waży się, mierzy oraz wykonuje się mu test APGAR. Jeżeli u maluszka nie występują żadne nieprawidłowości, oddaje się je mamie, która to może pierwszy raz nakarmić dziecko mlekiem. W ostatniej fazie porodu należy także dokładnie obserwować świeżo upieczoną mamę, np. czy nie występuje żaden krwotok. Jeżeli w fazie parcia doszło do nacięcia krocza, to w tym czasie następuje opatrzenie rany. Co jednak najważniejsze – to właśnie w tym czasie następuje pierwszy kontakt z dzieckiem, na który rodzice czekali przez całe dziewięć miesięcy ciąży. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!