Pierwsze objawy ciąży – to może świadczyć o tym, że jesteś w ciąży!

Pierwsze objawy ciąży bardzo łatwo pomylić z sygnałami zapowiadającymi comiesięczną menstuację. Każda kobieta jest inna i inne symptomy mogą wskazywać na to, że doszło do zapłodnienia. Istnieją jednak wskazówki, które mogą pomóc przyszłej mamie rozpoznać pierwsze objawy ciąży. Jakie dolegliwości mogą świadczyć o wczesnej ciąży? Jak je prawidłowo rozpoznać? 

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już 10 dni po zapłodnieniu. Są zwykle związane z obniżeniem nastroju, nerwowością czy nadmiernym zmęczeniem, więc nie zawsze kojarzą się jednoznacznie z wczesną ciążą. W kolejnych tygodniach mogą pojawić się również nudności i wymioty. Również piersi kobiet oczekujących potomstwa stają się bolesne i tkliwe. Najpopularniejszym pierwszym objawem ciąży, który powoduje, że większość kobiet robi test ciążowy jest brak spodziewanego okresu. Jak sprawdzić czy jesteś w ciąży?

Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać? 

Wczesne objawy ciąży tak jak wspominaliśmy wcześniej są bardzo indywidualną kwestią każdej kobiety, dlatego nie ma jednego określonego schematu. Co więcej u wielu matek objawy pierwszej ciąży wcale nie pokrywały się z tymi, których doświadczały przy kolejnych dzieciach. To pokazuje, jak zagadkowym i niesamowitym zjawiskiem jest ciąża. Kobiety, które starają się o dziecko i wnikliwie obserwują swoje ciało mogą już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu zauważyć niewielkie zmiany. Poniżej znajdziesz najpowszechniejsze pierwsze objawy ciąży. 

Brak okresu 

Kobiety, których cykl menstruacyjny jest regularny w momencie spóźniania się okresu o kilka dni często podejrzewają, że są w ciąży. Brak miesiączki jest najpopularniejszym objawem wskazującym na to, że mogło dojść do zapłodnienia. Jednak nie zawsze jest to symptom równoznaczny z byciem w ciąży. Na cykl kobiety wpływa mnóstwo czynników, takich jak stres, zmiany hormonalne, dieta czy przyjmowane leki. Niemniej jednak brak okresu jest właściwym impulsem do wykonania domowego testu ciążowego. Jeśli jego wynik jest pozytywny dobrze jest potwierdzić ciążę wykonując badanie poziomu hormonu beta-hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) z krwi. 

Ból podbrzusza 

Jeszcze przed datę spodziewanego okresu kobiety doświadczają symptomów, które mogą wskazywać na to, że komórka jajowa została zapłodniona. Wiele z nich jest podobnych do dolegliwości jakie odczuwają kobiety przed menstruacją. Jednym z nich niewątpliwie jest ból podbrzusza. Wiele dziewczyn ma bardzo bolesne miesiączki, dlatego uczucie bólu w dolnych partiach brzucha często zwiastuje, że niedługo wystąpi krwawienie. Jeśli doszło do zapłodnienia i kobieta jest w ciąży w pierwszych tygodniach również może odczuwać ból w podbrzuszu. Jest on związany z rozszerzaniem się macicy. Lekkie bóle mogą być normalne w czasie trwania ciąży, gdyż z każdym tygodniem dziecko będzie potrzebowało więcej miejsca. Jednak ostry, kłujący i powracający ból nie jest normalnym objawem. Oczekując dziecka nie wolno bagatelizować zdrowia kobiety i dziecka, dlatego każdy sygnał, który niepokoi przyszłą mamę powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym ciąże. 

Powiększająca się macica może zacząć uciskać pęcherz, co bezpośrednio wpływa na częstszą potrzebę korzystania z toalety. Jest to naturalne, że kobiety w ciąży muszą częściej załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. 

Plamienie implantacyjne 

Zapłodniona komórka jajowa transportowana jest jajowodem do macicy, gdzie dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka. W czasie tego procesu mogą pojawić się plamienia implementacyjne, które często jest mylone z miesiączką. Jednak plamienie zazwyczaj są mniej obfite i trwają krócej niż typowe krwawienie menstruacyjne. Jest to normalny objaw ciąży, który występuje u co 4 kobiety spodziewającej się dziecka. Kiedy jednak plamienie pojawia się przewlekle i jest dość obfite należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W niektórych przypadkach krwawienie może oznaczać, że doszło do poronienia lub nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka, wówczas ma miejsce ciąża pozamaciczna

Tkliwość piersi 

Tkliwe piersi to kolejny z pierwszych objawów ciąży, który można pomylić z symptomami zbliżającego się okresu. W momencie zapłodnienia w organizmie kobiety rozpoczyna się proces ogromnych zmian. Poza burzą hormonów kobieta doświadczy zmian w strukturze piersi. W pierwszym trymestrze normalne jest odczuwanie mrowienia, uczucia pełności a nawet bolesności piersi. W trakcie trwania ciąży piersi powiększą się, a brodawki i otoczka wokół nich staną się większe oraz ciemniejsze. Warto w tym okresie zakupić stanik ciążowy, który będzie odpowiadał rozmiarowi powiększonych piersi. 

Nudności, wymioty, mdłości 

Pierwszy trymestr ciąży często wiąże się z wystąpieniem mdłości ciążowych. Objawy te rozpoczynają się około 4 tygodnia ciąży, a nasilają się w okolicach 8 tygodnia ciąży. Mdłości i wymioty, a czasem biegunki są reakcją organizmu na duże stężenie hormonów wytwarzanych przez tkanki jaja płodowego. Wraz z nudnościami często pojawia się zgaga, brak apetytu, wrażliwość na zapachy, nadmierna produkcja śliny i bóle głowy. Nie ma skutecznego sposobu na uniknięcie tych dolegliwości, ale pomocne może być picie dużej ilości wody, jedzenie małych porcji posiłków oraz unikanie pikantnych i mocno doprawionych dań. 

Senności i zmęczenie 

Wśród najpopularniejszych pierwszych objawów ciąży nie sposób nie wymienić senności, zawrotów głowy oraz ciągłego uczucia zmęczenia. Jest to normalne zjawisko, że młoda mama w pierwszych tygodniach ciąży bardzo dużo czasu spędza na odpoczynku i drzemkach. Organizm dużą część energii poświęca na procesy związane z rozwojem płodu w ciele kobiety. Również znaczące są zmiany hormonalne, które wpływają na wahania nastroju, rozdrażnienie i uczucie niepokoju, które jest normalne u świeżo upieczonej mamy. Warto w pierwszym trymestrze ciąży pozwolić sobie na sen, odpoczynek i zwolnienie nieco tempa życia. Dobra informacja jest taka, że drugi trymestr zazwyczaj wpływa na kobiety bardzo pozytywnie, ustępują wymioty i nudności. Warto pamiętać o tym, że pierwsze objawy ciąży łatwo pomylić z przeziębieniem, gdyż poza słabym samopoczuciem często w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu dochodzi do podwyższenia temperatury.

Ciąża pozamaciczna i ciąża urojona 

Niektóre objawy ciąży mogą sugerować, że z organizmem kobiety dzieje się coś niepokojącego. Tak faktycznie dzieje się w przypadku ciąży pozamacicznej. Jest to sytuacja gdy dochodzi do zapłodnienia, jednak zarodek nie zagnieżdża się prawidłowo w macicy. Niestety taka ciąża z medycznych przesłanek nie ma możliwości zakończyć się prawidłowym i terminowym porodem, Ponadto nieprawidłowe zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka może być groźną sytuacją dla zdrowia i życia młodej mamy, gdyż w niektórych przypadkach prowadzi do pęknięcia jajowodu. Do objawów ciąży pozamacicznej można zaliczyć silny ból podbrzusza, zazwyczaj zlokalizowany po jednej stronie, krwawienie z dróg rodnych oraz bóle w ramionach i barkach. Ważne jest, aby nie bagatelizować takich objawów i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. 

Ciąża urojona to stan psychiczny spowodowany ogromną potrzebą zostania matką lub silnym lękiem przed zajściem w ciąże. Objawia się podobnymi symptomami, jak przy faktycznym zapłodnieniu to znaczy często dochodzi do zatrzymania miesiączkowania, kobieta odczuwa powiększenie piersi, ma wahania nastroju, a nawet deklaruje, że czuje ruchy dziecka i widzi powiększający się brzuch. Jest to schorzenie natury psychicznej, które wymaga leczenia ze specjalistą z tego zakresu. Odpowiednia opieka psychiatryczna i psychologiczna może zapobiec depresji, nerwicy, atakom paniki oraz zaburzeniom osobowości. Leczenie ciąży urojonej polega na podawaniu kobiecie odpowiednich leków, które hamują ciążowe objawy oraz terapii. Niezwykle ważne przy tego typu schorzeniach jest wsparcie bliskich osób. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!