Poród po terminie – co zrobić, gdy termin się wydłuża?

Laptop na biurku wraz z kubkiem leżącym na papierach oraz data 13 September napisana na drewnianych klockach

Zmęczone, opuchnięte, ‘przyozdobione’ rozstępami oraz brzuchem, to brzemienne kobiety z utęsknieniem wypatrujące dnia rozwiązania ciąży. Zgodnie z przyjętymi założeniami ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. Poród o czasie to taki, który ma miejsce między 38 a 42 tygodniem ciąży. Poród po terminie, czyli kiedy?

W praktyce termin porodu wypada różnie, na co wpływ ma wiele czynników. Dziecko inicjuje proces porodu poprzez hormonalny sygnał przekazywany do przysadki mózgowej mamy, informuje ją o gotowości do rozpoczęcia życia poza jej ciałem. Odpowiedzią hormonalną organizmu przyszłej mamy jest wydzielanie oksytocyny, wiodącego hormonu podczas akcji porodowej.

Niektóre dzieci rodzą się szybciej, inne później. Dla wcześniaka największe niebezpieczeństwo niosą niedostatecznie rozwinięte płuca, odpowiedzią współczesnego człowieka na to zagrożenie jest inkubator. Poród po terminie wyznaczonym przez lekarza jest zjawiskiem popularnie występującym, a patologią staje się dopiero w określonym czasie, czy okolicznościach. Przypadki przenoszenia ciąży, czyli gdy nieubłaganie przekraczamy
41 tydzień ciąży, również zagrażają zdrowiu i życiu malucha. Obniżona wydolność łożyska sprawia, że dziecko jest niedostatecznie odżywione i dotlenione. Smółka pojawiająca się w wodach płodowych grozi wciągnięciem jej do płuc, a produkty przemiany materii malca nie są dostatecznie oczyszczane.

Metody naturalne na przyspieszenie porodu

Jeśli dopiero co przekroczyłaś 40 tydzień ciąży, możesz wypróbować kilka znanych i bezpiecznych metod stosowanych w celu przyśpieszenia terminu porodu. Za skuteczną metodę uznaje się masowanie brodawek sutkowych, które pobudza wydzielanie oksytocyny. Przyjemną metodą jest stosunek seksualny, tak jest on bezpieczny i odprężający, ponadto stymuluje syntezę hormonu szczęścia i oksytocyny. Rozwiązaniu sprzyjać będą również długie, aromatyczne kąpiele. Zaleca się także napary z liści maliny oraz olej z wiesiołka.

 Wizyta u lekarza – niezbędne badania

Jeśli przekroczyłaś wyznaczony termin porodu powinnaś być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem. Wskazane jest częste monitorowanie akcji serca płodu wraz z jednoczasowym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy (badanie KTG). Wykonuje się również USG brzucha, które dostarczy informacji o dziecku, łożysku i ilości wód owodniowych. 

Pamiętaj, by kontrolować ruchliwość dziecka. Kilka razy dziennie w pozycji leżącej na lewym boku naliczaj przez dłuższy czas ruchy dziecka. Maluch powinien poruszać się od 5-10 razy na godzinę, aby go do tego zachęcić możesz zjeść coś słodkiego. Poród po terminie może zakończyć się koniecznością ingerencji medycznej.

Planowanie rozwiązania – indukcja porodu kontra cesarskie cięcie

Gdy nic nie wskazuje na to, że poród zaraz się rozpocznie, a minął już 41 tydzień ciąży, zapewne zostaniesz wezwana do szpitala. Lekarz podejmie decyzję o wywołaniu porodu lub o cesarskim cięciu. Indukcja porodu polega na pobudzeniu czynności skurczowych mięśni macicy (aplikowanie oksytocyny). 

Wprowadza się również prostaglandyny do dróg rodnych kobiety, co zmiękczyć ma szyjkę macicy. Podobny efekt osiąga się stosując cewnik Foleya, czyli cewnik zwieńczony balonikiem nadmuchiwanym w drogach rodnych kobiety. Ta metoda ma jednak kilka przeciwwskazań (nisko zlokalizowane łożysko, krwotoki z dróg rodnych, zbyt wczesne pęknięcie pęcherza płodowego). By przyspieszyć poród lekarz może także wykonać przebicie pęcherza płodowego. Decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia podejmuje się na samym końcu, po wyczerpaniu innych sposobów, w oparciu o stan matki i dziecka.

Unikanie paniki i stresu, a poród po terminie

Pamiętaj o tym, że nie każdy poród po terminie to przenoszona ciąża! Terminy porodu wyznaczane są orientacyjnie, więc nie ma powodu by panikować w przykładowe 3 dni
po terminie porodu.
Jednak wskazane jest wykonanie badań. Miej także na uwadze, że stres negatywnie wpływa na ciebie, twoje dziecko a także może być przyczyną opóźnienia porodu. Warto zatem zadbać też o odpowiednią aktywność fizyczną i stosować róże metody relaksacji.

Czytaj też : Wyprawka do szpitala – co powinno się w niej znaleźć

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!