Dieta mamy karmiącej – prawda czy mit?

Miska z owocami

Wiele mam karmiących piersią spotyka się z wielorakimi komentarzami na temat tego co powinny jeść oraz czego unikać. Czy faktycznie istnieje restrykcyjna dieta mamy karmiącej swoje dziecko piersią? Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i naukową nie ma potrzeby stosować się do specjalnych zakazów i nakazów żywieniowych, bowiem mleko powstaje z krwi, a nie z treści żołądka. 

Warto jednak, aby karmiąca piersią mama zadbała o racjonalne odżywianie i prowadziła zdrowy styl życia. Na pewno pozytywnie wpłynie to na jej samopoczucie i zapobiegnie ewentualnym niedoborom składników odżywczych. 

Jak odżywiać się podczas karmienia piersią? 

  1. Nie przejadać się – mama w związku z produkcją mleka potrzebuje dostarczyć do organizmu dodatkowo około 500 kcal, nie warto jednak objadać się nadmiernie. Lepiej postawić na zdrowe i jakościowe produkty, niż na ilość zjedzonych posiłków. Jeść dla dwojga, a nie za dwoje.
  2. Różnorodne posiłki – urozmaicenie jadłospisu pomaga uniknąć niedoboru witamin i innych niezbędnych składników odżywczych. 
  3. Picie wody – dorosły człowiek powinien dziennie wypić przynajmniej 2 litry wody. Karmiąca mama nie może zapominać o prawidłowym nawodnieniu swojego organizmu. Warto mieć pod ręką szklankę wody. 
  4. Regularność posiłków – systematyczne spożywanie posiłków w niedużych odstępach czasu pomoże zapewnić stałe dostawy energii. Opieka nad dzieckiem to nie lada wyzwanie, dlatego młodej mamie potrzebne są siły, aby temu wyzwaniu sprostać. 
  5. Całkowity zakaz picia alkoholu i palenia papierosów – alkohol i nikotyna negatywnie wpływają na pokarm matki. Substancje te przekazane dziecku w mleku mogą skutkować bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi. Są to jedyne zakazane produkty, których karmiąca mama powinna się wystrzegać. 
  6. Aktywność fizyczna – sport bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie, zaleca się przynajmniej 30 minut aktywności, aby wytworzyć endorfiny. Spacery z dzieckiem będą świetną okazją, aby takie zalecenie wprowadzić w życie. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!