Czy nadwaga w ciąży ma wpływ na rozwój mózgu dziecka?

waga

Nowe badania prowadzone przez naukowców z NYU Grossman School of Medicine wykazało, że otyłość u kobiet w ciąży może utrudniać rozwój mózgu dziecka już w czasie drugiego trymestru ciąży. Jakie konsekwencje dla płodu może mieć wysoki wskaźnik masy ciała przyszłej mamy?

Nadwaga w ciąży

Badanie powiązało wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), wskaźnik otyłości, ze zmianami w obszarach mózgu, które wpływają na zdolność do podejmowania decyzji, zaburzenia koncentracji czy nawet predyspozycje do przejadania się. W swoim nowym badaniu, opublikowanym 11 sierpnia w Journal of Child Psychology and Psychiatry, badacze zbadali 197 grup metabolicznie aktywnych komórek nerwowych w mózgu płodu. Korzystając z milionów obliczeń, autorzy badania podzielili grupy na 16 znaczących podgrup na podstawie ponad 19 000 możliwych połączeń między grupami neuronów. Znaleźli tylko dwa obszary mózgu, w których ich wzajemne połączenia były statystycznie silnie powiązane z BMI matki.

“Nasze odkrycia potwierdzają, że otyłość matki może odgrywać rolę w rozwoju mózgu płodu, co może wyjaśniać niektóre problemy związane ze zdrowiem poznawczym i metabolicznym obserwowane u dzieci urodzonych przez matki z wyższym BMI” – mówi dr Moriah Thomason, profesor nadzwyczajny Barakett w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w NYU Langone Health.

Wpływ na wczesny rozwój mózgu dziecka

Ponieważ wskaźniki otyłości w Stanach Zjednoczonych nadal rosną, ważniejsze niż kiedykolwiek jest zrozumienie, w jaki sposób stan ten może wpływać na wczesny rozwój mózgu, mówi Thomason, który jest również profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Zdrowia Populacji Uniwersytetu NYU Langone.

Wcześniejsze badania pokazujące związek między otyłością a rozwojem mózgu dotyczyły głównie funkcji poznawczych u dzieci po urodzeniu. Uważa się, że nowe badanie jest pierwszym, które mierzy zmiany w aktywności mózgu płodu w macicy i już w szóstym miesiącu ciąży.

Thomason twierdzi, że to podejście zostało zaprojektowane w celu wyeliminowania potencjalnego wpływu karmienia piersią i innych czynników środowiskowych występujących po urodzeniu oraz zbadania najwcześniejszych przyczyn negatywnego wpływu BMI matki na mózg rozwijającego się dziecka.

Badacze ostrzegają, że ich badanie nie miało na celu wyznaczenia bezpośredniej granicy między znalezionymi różnicami a ostatecznymi problemami poznawczymi lub behawioralnymi u dzieci. Badanie dotyczyło tylko aktywności mózgu płodu. Ale, jak mówi Thomason, planują teraz obserwować dzieci uczestników przez pewien czas, aby określić, czy zmiany aktywności mózgu prowadzą do ADHD, problemów behawioralnych i innych zagrożeń dla zdrowia.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!