Poród naturalny dziecka – kiedy jechać do szpitala?

Lekarz wraz z dziewczynką trzymają płaczącego noworodka

Poród naturalny dziecka to poród drogą pochwową, w którym akcja porodowa przebiega bez ingerencji ze strony personelu medycznego. Oznacza to, że akcja skurczowa nie jest przyspieszana medykamentami, pęcherz płodowy nie jest przebijany przez lekarza, a także nie nacina się krocza. Natomiast, gdy podczas porodu zastosowany zostanie przynajmniej jeden z powyższych środków, np. zostanie podana oksytocyna w celu przyspieszenia akcji porodowej, to wtedy nie jest to już poród naturalny tylko poród drogami natury. W tym artykule przybliżymy objawy, które sugerują, by rodząca udała się do szpitala. A także te, które informują rodzącą, że dzieje się coś niepokojącego.

Poród naturalny dziecka kiedy jechać do szpitala?

Przyszłe mamy, przede wszystkim te, które rodzą po raz pierwszy, często zastanawiają się, kiedy jechać na porodówkę? Symptomami, które wskazują, że rozpoczęła się akcja porodowa, są:

– odejście lub sączenie się wód płodowych,

– odpadnięcie czopa śluzowego,

– regularne skurcze,

– nieprzerwany ból krzyża,

– oczyszczanie się organizmu przez biegunkę i wymioty,

– dreszcze,

– uczucie gorąca,

– ogólna ekscytacja lub niepokój,

– brak lub wzmożony apetyt,

-odczuwanie parcia na odbyt.

Natomiast odpowiadając na pytanie:”kiedy jechać do szpitala?”to zdecydowanie trzeba udać się do niego, gdy odejdą lub sączą się wody płodowe oraz gdy odczuwalne skurcze są regularne. Do niezwłocznego przyjazdu do szpitala, powinny skłonić rodzącą takie objawy, jak: zielone wody płodowe, krew sącząca się z dróg rodnych, brak lub nadmierne ruchy dziecka, ból w okolicach macicy, który nie jest bólem związanym ze skurczami, gorączka, zawroty głowy, nagłe osłabienie. Im szybciej w takim przypadku ciężarna zjawi się w szpitalu, tym szanse na uratowanie dziecka i nie dopuszczenie do komplikacji są większe.

Co ile skurcze porodowe żeby jechać do szpitala?

Aby udać się do szpitala we właściwym czasie, skurcze powinny być regularne, co 5-10 minut. Jeżeli będą częstsze, np. co 2 minuty, to rodząca może nie dojechać do szpitala i urodzić dziecko w drodze. Natomiast, jeżeli występują co 30 minut, to można spokojnie poczekać w domu, aż skurcze nabiorą na sile. Dlatego warto zapamiętać, kiedy jechać do porodu, aby zdążyć? Odpowiedź na to pytanie może się wydać zabawna: nie za wcześnie, nie za późno. W szczególności, że w obu przypadkach, sytuacja dla rodzącej może być stresująca. W pierwszym może się okazać, że pobyt w szpitalu na tyle wpłynął stresująco na ciężarną, że postęp porodu uległ wstrzymaniu. Wtedy przyszła mama może zostać zatrzymana na oddziale patologii ciąży w oczekiwaniu na dalszą akcję lub podane jej zostaną medykamenty, aby przyspieszyć akcję. W drugim przypadku zaś istnieje możliwość, iż rodząca będzie odczuwała traumę z powodu porodu bez opieki medycznej, w warunkach nieszpitalnych.

Drugi poród naturalny dziecka, kiedy do szpitala?

W przypadku drugiego porodu, objawy rozpoczynającej się akcji porodowej, są takie same. Jednak warto pamiętać, że kolejne porody bywają szybsze i łatwiejsze. Dzieje się tak dlatego, że nasze ciało ma pamięć wewnętrzną i wie już, jak ma postępować, by wydać na świat dziecko. Sama rodząca już wie, jakiego wsparcia oczekuje od personelu medycznego, a także, w jakiej pozycji chce rodzić i jakie ewentualnie środki znieczulające chciałaby otrzymać. Z tej przyczyny, dobrze jest zachować czujność i zwracać uwagę na znaki, jakie daje nam ciało, by nie przeoczyć odpowiedniego momentu.

Akcja porodowa

Bez względu na to, czy jest to pierwszy, drugi czy trzeci poród, objawy rozpoczynającego się porodu zawsze są takie same. Jedyne, co może się różnić, to czas porodu. Dlatego warto zapamiętać, kiedy jechać do szpitala? Pomoże to uniknąć stresowych sytuacji, kiedy rodząca zjawi się w szpitalu za wcześnie lub za późno. Przypominając, jedziemy do szpitala, kiedy odejdą wody płodowe, zwłaszcza, gdy wody płodowe są zielone, skurcze występują regularnie co 5-10 minut, z dróg rodnych sączy się krew, nie czujemy lub czujemy nadmiernie ruchy dziecka,pojawi się ból w okolicach macicy, gorączka, zawroty głowy, lub nagłe osłabienie.

Czytaj też: Jak wywołać poród? Sposoby na wywoływanie porodu

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!