Jak wywołać poród? Sposoby na wywołanie porodu

Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch

Często w czasie trzeciego trymestru ciąży zaczynamy zastanawiać się, czy poród nastąpi w wyznaczonym terminie oraz czy będzie przebiegać zgodnie z naszymi oczekiwaniami?

By się uspokoić szukamy informacji o tym jak przyspieszyć poród oraz co zrobić w przypadku przekroczenia terminu rozwiązania. Pamiętajmy by wszystkie porady zawsze przekładać na swoją sytuację zdrowotną. Decyzje jest dobrze podejmować w oparciu o konsultacje z lekarzem.

Jak wywołać poród?

Jak pokazują statystyki co piąte rozwiązanie ciąży wymaga indukcji porodu.

Oczekiwanie na upragnione dziecko po 40 tygodniu ciąży często przestaje być dla przyszłej mamy przyjemnym doświadczeniem. Jest to czas, w którym warto zastosować domowe sposoby na wywołanie porodu. Od 42 tygodnia, przenoszona ciąża staje się zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka.

Dlatego zawczasu warto zastanowić się nad tym jak przyspieszyć poród.

Nim lekarz zmuszony będzie indukować poród farmakologicznie powinniśmy postarać się wypróbować wszystkie znane i bezpieczne sposoby na przyśpieszenie porodu.

Przyjrzyjmy się co możemy zrobić same, by pomóc dziecku bezpiecznie przyjść na świat.

Naturalne sposoby na wywołanie porodu

Do naturalnych metod zaliczyć możemy akupresurę, akupunkturę, różne techniki relaksacyjno-oddechowe, odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny, a także ziołolecznictwo.

Ważna jest również praca z emocjami, nadmierny stres może opóźnić poród.

Akupresura to alternatywna metoda leczenia pochodząca z Chin. Polega ona na ucisku na określone punkty terapeutyczne zlokalizowane na meridianach (kanałach energetycznych odpowiadających danym organom wewnętrznym). Stosować można również moksoterapię oraz akupunkturę. Techniki te mają za zadanie pobudzenie organizmu do podjęcia prawidłowej pracy i do indukowania różnych procesów (wydzielanie hormonów, usuwania zastojów, uspokajanie emocji, czy właśnie pobudzanie skurczy).

Należy zawsze skonsultować się z dyplomowanym specjalistą medycyny chińskiej by precyzyjnie określił termin rozpoczęcia leczenia. Niektóre punkty działają bardzo silnie, co może wywołać poród prędzej niż byśmy się tego spodziewali.

Wiele kobiet zastanawia się jak wywołać skurcze porodowe gdy nadejdzie taka potrzeba.

Okazuje się, że najskuteczniejszą naturalną metodą jest masaż brodawek sutkowych. Pobudza on wydzielanie oksytocyny; hormonu powodującego skurcze mięśni macicy.

Techniki relaksacyjno oddechowe

Coraz więcej informacji można odnaleźć na temat technik oddechowym i korzyści płynących z ich stosowania. Prawidłowe techniki oddychania pomagają nam utrzymać układ odpornościowy w dobrej kondycji. Natleniona krew dociera do wszystkich komórek ciała, uważność podążająca za oddechem powoduje rozluźnienie mięśni i odprężenie umysłu. Głęboki wdech wzmaga parcie, delikatny oddech rozluźnia napięcia. Pamiętajmy, że podczas porodu oddech też ma niebagatelne znaczenie, więc warto jest ćwiczyć ten element, nie tylko dlatego, że może on przyspieszyć poród.

Ćwiczenia na przyspieszenie porodu

Należy pamiętać, że wszystkie ćwiczenia przyspieszające poród należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do kondycji i konstytucji ciężarnej oraz poparty prawidłowymi wynikami badań płodu.

Popularnie zaleca się spacery, rytmiczne marsze, chodzenie po schodach. Chińska tradycja oferuje nam ćwiczenia chi-gong rozluźniające nasze ciało, stymulujące produkcję hormonu szczęścia i uczące spokojnego oddychania. Korzystne są ćwiczenia z piłką stymulujące kołysanie biodrami. Pomaga to dziecku prawidłowo wstawić się do kanału rodnego.

Wywoływanie porodu domowe sposoby

Jak przyspieszyć poród domowymi metodami? Sprawdzoną i bezpieczną metodą jest współżycie seksualne. Stosunek płciowy rozluźnia i masuje drogi rodne kobiety, wpływa także na wydzielanie przez nią oksytocyny.

Zalecane jest również picie herbaty z liści malin. Ma ona działanie rozkurczające oraz pozytywny wpływ na macicę. Olej z wiesiołka wspierający produkcję prostaglandyn wpływa na przygotowanie szyjki macicy do porodu. Wiele źródeł zaleca stosowanie oleju rycynowego oraz lewatywy. By przez wzmocnioną perystaltykę jelit wymasować macicę oraz usunąć złogi kałowe utrudniające przejście dziecka przez pasaż.

Wszystkie metody relaksacyjne, włącznie z ciepłą kąpielą i aromaterapią wpływające na rozluźnienie ciała i umysłu także mogą pomóc.

Nietrudno dojść do wniosku, że najbezpieczniejszą metodą jest pieszczotliwie rozkoszować się partnerską miłością. Czego wam wszystkim serdecznie życzę.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!