Niskie ciśnienie krwi w ciąży

kobieta w ciązy

Niskie ciśnienie krwi jest dość powszechną dolegliwością wśród młodych kobiet, tym bardziej w ciąży. Wraz z letnimi upałami wartości ciśnienia krwi mają tendencję do dalszego spadku, co naraża kobiety w ciąży na choroby i omdlenia. Istnieją jednak sprawdzone metody, które skutecznie zapobiegają uciążliwościom związanym z niskim ciśnieniem u kobiet w ciąży.

Przyczyny niskiego ciśnienia krwi w ciąży

Niskie ciśnienie krwi w ciąży pojawia się szczególnie w pierwszych 24 tygodniach z powodu zmian zachodzących w organizmie kobiety. Spadek ciśnienia jest związany ze wzrostem progesteronu, hormonu, który powoduje zakorzenienie zarodka i zapewnia dobry przebieg ciąży. Ponadto w ciągu dziewięciu miesięcy następuje szybki przepływ krwi między tętnicami i żyłami macicy. Z powodu zwiększonego przepływu krwi do łożyska. Powoduje to intensywne obniżenie ciśnienia krwi. Według American Hearth Association normalne wartości ciśnienia krwi mieszczą się w przedziale 120-80 mmHg, ale w czasie ciąży mogą spaść. Około 100-70 mmHg wartości są nadal akceptowalne, natomiast o niskim ciśnieniu krwi mówimy, gdy wartości spadają do około 90-60 mmHg. 

Większe niebezpieczeństwo podczas upałów

W miesiącach letnich dolegliwości spowodowane niskim ciśnieniem krwi mogą się nasilić. W rzeczywistości, gdy klimat na zewnątrz jest gorący i parny aktywowane są mediatory chemiczne. Rozpraszają nadmiar ciepła w organizmie, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych, czyli zwiększenie średnicy naczyń krwionośnych. Osoby, które już cierpią na niskie ciśnienie tętnicze, ulegają jeszcze silniejszemu osłabieniu, ponieważ krew, która już w tętnicach wywiera niewielką siłę, płynie jeszcze wolniej w rozszerzonych naczyniach. Objawy niskiego ciśnienia krwi w ciąży są dość niejasne. Można je pomylić z dolegliwościami ciążowymi lub z dolegliwościami związanymi z upałem. Może pojawić się osłabienie, zawroty głowy, niewyraźne widzenie, zamroczenie.

Konsekwencje dla płodu

Niskie ciśnienie krwi w ciąży tylko w bardzo rzadkich przypadkach ma poważne konsekwencje, takie jak śmierć płodu lub narodziny dziecka o niskiej masie ciała. Zazwyczaj sytuacje te są zwykle powiązane z innymi nierozpoznanymi przyczynami. Ponadto niedociśnienie ma działanie ochronne na postęp ciąży. Zdaniem ekspertów to nadciśnienie może powodować problemy. Niskie ciśnienie w ciąży, oprócz złego samopoczucia, może powodować omdlenie, zwłaszcza gdy ktoś szybko wstaje lub przebywał na słońcu. Aby rozproszyć ciepło, organizm zwiększa rozszerzenie naczyń krwionośnych, ciśnienie szybko spada i można stracić przytomność. W ten sposób możliwe jest spowodowanie urazu, który może być szkodliwy dla dziecka.

Proste, ale skuteczne środki zapobiegawcze

Nawet przy braku opisanych objawów konieczne jest regularne mierzenie ciśnienia krwi, przynajmniej raz w tygodniu. Nawet przy użyciu sprzętu do użytku domowego, który jest dokładny i niezawodny. Jeśli ciśnienie krwi spadnie poniżej 90-60 mmHg, warto porozmawiać ze swoim ginekologiem. Nie ma dedykowanego lekarstwa, ponieważ niskie ciśnienie krwi w ciąży nie jest chorobą. Jednak przydatne są małe wskazówki dotyczące stylu życia. Dobrze jest unikać szybkiego wstawania z pozycji siedzącej lub leżącej, przebywania na słońcu przez dłuższy czas lub w zbyt gorących pomieszczeniach. Aby zwiększyć pocenie się, należy dużo pić, stosując za radą ginekologa suplementy z solami mineralnymi. Dobrze jest również nosić luźną odzież, jasną i wykonaną z naturalnych tkanin, aby zachować dobrą cyrkulację, a także często wietrzyć mieszkanie. Tylko w rzadkich przypadkach ginekolog przepisuje leki podwyższające ciśnienie krwi.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!