Okres po porodzie – kiedy spodziewać się miesiączki po połogu?

kobieta z kubkiem herbaty

Po porodzie organizm powoli wraca do równowagi hormonalnej sprzed ciąży, dlatego młode mamy wypatrują powrotu regularnych cykli menstruacyjnych. Kiedy pojawia się pierwszy okres po porodzie?

Pierwszy okres po porodzie

Pierwszy okres pojawia się zwykle w ciągu sześciu lub ośmiu tygodni po porodzie. W przypadku porodu naturalnego podczas pierwszej miesiączki zaleca się stosowanie podpasek zamiast tamponów, co związane jest z możliwością powstania urazów.

Inaczej wygląda sytuacja kobiet karmiących piersią! U nich czas pojawienia się okresu może się znacząco wydłużyć. Wiele mam karmiących nie ma miesiączki nawet przez cały okres karmienia, a u innych regularny cykl menstruacyjny powraca po kilku miesiącach. U większości do wznowienia miesiączki dochodzi jednak między 9 a 18 miesiącem po urodzeniu dziecka.

Sprawdź jak pobudzić laktację!

Karmienie piersią, a okres po porodzie

Karmisz piersią i zastanawiasz się, dlaczego nie masz miesiączki? Odpowiedź jest prosta i skomplikowana zarazem – hormony. Główną rolę odgrywa tu prolaktyna, czyli hormon potrzebny do produkcji mleka matki wpływający hamująco na produkcję hormonów płciowych.

Okres, a odstawienie dziecka od piersi

Zakończenie laktacji powoduje wznowienie cyklu miesiączkowego, ale nie jest to warunek konieczny! Odstawienie dziecka od piersi jedynie przyspiesza uregulowanie się cyklu.

Miesiączka podczas karmienia piersią

Okres po porodzie u kobiety karmiącej piersią może w pewien sposób wpływać na laktacje i reakcje niemowlaka. Niektóre kobiety zauważają m.in.

  • zmniejszoną produkcję pokarmu,
  • zmianę częstotliwości karmienia,
  • mniej chętne spożywanie pokarmu przez dziecko.

Zmiany hormonalne wpływają bowiem w pewnym stopniu na skład mleka i jego smak. Nie powinny jednak znacząco wpływać na zdolność do karmienia dziecka piersią.

Okres po porodzie może pojawić się po kilku tygodniach lub po kilkunastu miesiącach. To bardzo indywidualna kwestia. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi skontaktuj się z lekarzem ginekologiem.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!