Jak pobudzić laktację? – porady i preparaty

matka karmi dziecko piersią

Karmienie piersią to marzenie wielu młodych mam. Niestety, droga do celu bywa trudna i pełna wyzwań! Jak zwiększyć laktację? W jaki sposób przetrwać kryzys laktacyjny?

Jak powstaje mleko i kiedy pojawia się pokarm?

Brak pokarmu po porodzie może być przerażający, dlatego warto zrozumieć jak powstaje kobiece mleko. Laktacja to proces, na który organizm przygotowuje się jeszcze przed pierwszym przystawieniem noworodka. Karmienie piersią wymaga bowiem zmian w budowie, rozmiarze oraz kształcie piersi. Organizm kobiety przygotowuje się do przyszłej laktacji już w czasie dojrzewania, a później w trakcie ciąży.

W artykule skupimy się na procesie samej laktacji, czyli produkcji mleka. Laktacja związana jest bezpośrednio z regularnym pobieraniem pokarmu przez niemowlę (lub laktator) oraz stymulację brodawek. Ssanie powoduje uwalnianie prolaktyny i oksytocyny, czyli dwóch ważnych dla produkcji mleka hormonów. Do osiągnięcia ciągłej syntezy pożywienia dla noworodka gruczoł musi otrzymywać stałe sygnały hormonalne! Prolaktyna stymuluje proliferację komórek nabłonka oraz indukuje syntezę białek. Pomaga także w opróżnianiu piersi podczas ssania niemowlęcia. Oksytocyna natomiast bierze udział głównie w odruchu wypływania mleka. Jej zadaniem jest jednak również wywoływanie stanu wyciszenia i redukcja stresu oraz wzmocnienie uczucia więzi między matką a niemowlęciem.

Mleko, a właściwie siara zaczyna pojawiać się w piersiach od około 16-22 tygodnia ciąży. Siara jest pierwszą wydzieliną gruczołu mlekowego matki występującą u ssaków. To bardzo skoncentrowane mleko, bogate w składni odżywcze i przeciwciała. W pierwszej dobie życia dziecko potrzebuje jedynie 2-10 ml siary w trakcie jednego karmienia, by zwiększyć swoje potrzeby do 30-60 ml około 3-4 doby życia. Siara przechodzi z czasem w mleko.

Produkcja mleka zwykle zaczyna wzrastać około 30 godzin po porodzie, ale od tego momentu może minąć trochę czasu, zanim zmiany związane z laktacją staną się odczuwalne dla młodej mamy. Powiększenie piersi oraz inne symptomy świadczące o rozwoju laktacji pojawiają się około 2-3 dni po przyjściu na świat dziecka. Nie trzeba się jednak denerwować, gdy mleka jest niewiele poniewaz w aż 25% przypadków rozpoczęcie właściwej laktaci trwa ponad 3 dni.

Po ustabilizowaniu laktacji produkcja jest regulowana przez czynników fizyczne i biochemiczne. W przypadku, gdy mleko nie zostaje usunięte z piersi, dochodzi sprzężenia zwrotnego związanego ze zmniejszeniem produkcji mleka i inwolucją gruczołu mlekowego. W odwrotnej sytuacji, gdy mleko matki zostaje regularnie usunięte wydzielanie powraca.

Kryzys laktacyjny –kiedy się pojawia i co to jest?

Kryzys laktacyjny to zjawisko, które może pojawić się właściwie na każdym etapie karmienia piersią. U części kobiet występuje na samym początku, u innych pojawia się po trzech lub pięciu miesiącach. Kryzys laktacyjny to inaczej odczucie kobiety związane z niemożliwością zaspokojenia potrzeby jej dziecka. Sposoby na pokonanie problemu to relaks, picie wody, częstsze przystawianie maleństwa lub ściąganie pokarmu laktatorem. Pomóc mogą również różne preparaty dla mam karmiących.

Laktacja po cesarce

Karmienie po cesarce bywa trudniejsze niż po porodzie naturalnym. W przypadku najpopularniejszego znieczulenia zewnątrzoponowego teoretycznie można karmić piersią jeszcze na sali operacyjnej. W praktyce jednak zwykle mama po cesarskim cięciu dostaje taką możliwość wkrótce po operacji, gdy znajduje się już na sali pooperacyjnej.

Na laktację po cesarskim cięciu wpływ ma także odczuwany ból. Dla części kobiet po zabiegu karmienie piersią jest po prostu niewygodne. W tej sytuacji najlepsza wydaje się pozycja leżąca, gdy mama znajduje się na boku przytulona swoim brzuchem do brzuszka dziecka.

W przypadku komplikacji i konieczności rozdzielenia mamy i dziecka na ponad 12 godzin dobrze jest zacząć używać laktator, by stymulować piersi do produkcji mleka.

Pobudzanie laktacji laktatorem

Pobudzenie laktacji można uzyskać dzięki pomocy laktatora. Popularna jest metoda 7 5 3, która polega na przystawieniu dziecka do piersi na maksymalnie długi czas, a następnie ściąganiu pokarmu laktatorem przez 7 minut z prawej oraz 7 minut z lewej piersi. Kolejnym krokiem jest przełożenie laktatora znowu na prawą pierś tym razem na 5 minut oraz 5 minut na lewą. Końcowy etap obejmuje 3 minuty ściągania pokarmu z prawej i lewej piersi. Całość powtarza się co około 3 godziny.

Zioła na laktację

Wspomaganie laktacji ziołami powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem, farmaceutą lub doradcą laktacyjnym. Przed zastosowaniem jakichkolwiek herbatek ziołowych należy się upewnić, czy są bezpieczne podczas laktacji. Spróbować można anyżu, kłączy malin, liści melasy, mniszka oraz owoców np. porzeczki, czy żurawiny.

Preparaty na laktację – przegląd produktów dla mam karmiących

  1. Femaltiker – skład preparatu Femaltiker to Lactanell (słód jęczmienny, beta-glukan z jęczmienia,suchy wyciąg z melisy Melissa officinalis). Femaltiker występuje w dwóch wersjach smakowych – karmel oraz czekolada. Preparat dodać można do jogurtu, mleka lub napojów roślinnych. Zaleca się spożywanie 1-2 saszetek dziennie około 30 minut przed karmieniem.
  2. Piulette plus -skład Piulette plus to cukier, 2,6% ekstrakt z ostropestu plamistego; 2,6% fosfatydyloseryna; emulgator: lecytyna sojowa; kwas: kwas cytrynowy; aromat; substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu; witamina B12; witamina D3. Zalecana jest jedna saszetka dziennie godzinę przed lub po posiłku. Preparat rozpuśić można w wodzie lub innym płynie.
  3. Herbatka Bocianek – herbataka “Bocianek” zawiera dziką różę, jabłko, jeżynę oraz melisę, pokrzywę, kwiat lipy i nasiona rzeżuchy. Zalecane są 3 do 5 naparów dziennie.
  4. Lactinatal – Lactinata zawiera wyciąg z owoców anyżu, ekstrakt z owoców kopru włoskiego, substancje przeciwzbrylającą: dwutlenek krzemu, substancję glazurującą: sole magnezowe kwasów tłuszczowych. Składniki kapsułki to: żelatyna, barwniki: dwutlenek tytanu, żółty tlenek żelaza, czarny tlenek żelaza, czerwony tlenek żelaza. Preparat dostępny jest w kapsułkach. Zalecana dawka to 1 kapsułka 3 razy dziennie.
  5. Lactosan Fix – herbatka Lactosan Fix zawiera owoc anyżu, kwiatostan lipy, liść melasy, owoc kopru włoskiego. Zalecanandawka to 3 napary dziennie.
  6. Prenalen laktacja – to tabletki wspomagające laktację oraz uzupełniające niedobory witamin oraz minerałów.

Inne domowe sposoby na pobudzenie laktacji

Bawarka, czyli herbata z mlekiem uważana jest za domowy sposób na pobudzenie laktacji. Jej wpływ nie został jednak potwierdzony badaniami. Mama karmiąca może po nią sięgnąć, ale nie powinna spodziewać się spektakularnych efektów.

Herbatka laktacyjna to dobry wybór dla mam lubiących ziołowo-owocowe napoje. Na rynku znajduje się wiele herbatek laktacyjnych, dlatego każda mama znajdzie coś dla siebie!

Piwo bezalkoholowe, a karmienie piersią

Piwo bezalkoholowe znajduje się na liście domowych metod wspomagania laktacji. Jego działanie potwierdzone zostało w różnych niezależnych badaniach, ale wciąż budzi sporo kontrowersji. Pozytywny wpływ na laktację ma słód jęczmienny zawarty w piwie. Zawiera on beta glukan, który wpływa na produkcję prolaktyny. Wiele mam wpisując hasło “piwo bezalkoholowe, a karmienie piersią” szuka informacji o bezpieczeństwie takiego napoju. Niektóre piwa bezalkoholowe mogą bowiem zawierać śladowe ilości alkoholu.

Dieta przy karmieniu piersią, a wspomaganie laktacji

Dieta podczas karmienia jest ważna, bo młoda mama musi dostarczać sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Na pobudzenie laktacji w diecie mamy karmiącej mogą znajdować się takie porodukty jak marchew, migdały, płatki owsiane, anyż, pestki dyni oraz owoce, kasza jaglana, czy brązowy ryż.

Kochane Mamy! Na samym końcu najważniejsze! Na laktacje wpływają też nasze emocje, dlatego warto się zrelaksować i pozwolić mleku płynąć! Powodzenia!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!