Nosidełko dla dziecka – jakie wybrać?

kobieta i nosidło dla dziecka

Chusty oraz nosidełka cieszą się niesłabnącą popularnością. Po co młodym rodzicom nosidełko dla dziecka? Czym różnią się poszczególne modele i kiedy można zacząć nosić malucha?

Nosić, czy nie? Czy nosidełko dla dziecka się przydaje?

Wiele przyszłych oraz świeżo upieczonych mam zastanawia się nad zakupem chusty lub nosidełka dla dziecka. W ich głowach pojawia się pytanie, czy taki “gadżet” jest naprawdę przydatny? Oczywiście! Chusty oraz nosidła świetnie sprawdzają się np. podczas podróżowania z dzieckiem, a możliwość włożenia maluszka do nosidełka ułatwia wejście do miejsc, które nie posiadają podjazdów dla wózków.

Pamiętaj także, że noszenie uspokaja dziecko! Maluchy, które są noszone mniej płaczą i częściej spędzają czas w trybie “cichej uważności” obserwując otoczenie i słuchając Twoich słów. Jest to zatem także dobre, dla jego rozwoju!

Chcesz nakarmić maluszka podczas spaceru? W nosidle jest to możliwe! Wypracowanie odpowiedniej techniki zajmie zapewne kilku prób, ale szybko przekonasz się, że jest to wygodna opcja, która zapewnia Ci sporą dyskrecję.

Nosidło dla dziecka przydaje się także podczas obowiązków domowych. Możesz mieć swoje dziecko przy sobie, a jednocześnie przygotować sobie posiłek, składać pranie lub pomagać starszemu dziecku.

Badania pokazują także, że nosząc swojego malucha, możesz zmniejszyć ryzyko depresji poporodowej. Noszenie w chuście lub nosidle może pomóc przełamać izolację społeczną młodej mamy, ułatwiając spacer, aktywności lub spotkania z przyjaciółmi, a w domowym zaciszu wydłuża czas spędzany na kontakcie „skóra do skóry”, co jak potwierdziły badania zmniejsza częstości występowania depresji poporodowej.

Jak nosić, by było bezpiecznie?

Zanim zaczniesz chustować dziecko lub nosić je w nosidełku zapoznaj się dobrze z techniką noszenia oraz kwestiami bezpieczeństwa. Możesz przećwiczyć całą procedurę z lalką, a dopiero później z maluszkiem. Co jest ważne?

  1. Dopasowanie nosidła do dziecka i rodzica. Dziecko powinno być odpowiednio blisko, by zapobiecewentualnym upadkom.
  2. Zawsze na widoku! Pamiętaj,że buzia dziecka powinna być widoczna dla osoby je noszącej. Pozwala to monitorować jego oddech oraz nastrój.
  3. Maluch powinien być ułożony w nosidełku tak, by móc go całować w główkę. Jeśli nie możesz tego zrobić, umieścić je w nosidełku ponownie i wyreguluj je.
  4. Powstrzymaj się od nadmiernego zaciśnięcia nosidełka. Ma być ono wystarczająco ciasne, aby między dzieckiem a rodzicem nie było szczeliny, ale jednak na tyle luźne, by można było wsunąć między nich rękę.
  5. Upewnij się, że nosidełko jest wygodne także dla Ciebie. Nieprawidłowo ustawione mogą powodować problemy z plecami lub kontuzje.

Nosidło dla noworodka – od kiedy można stosować nosidła?

Chusty można stosować już od pierwszych dni życia, ale nosidła często przeznaczone są dla trochę starszych maluchów. Niektóre firmy opracowały jednak wkładki do swoich produktów, które teoretycznie umożliwiają noszenie nawet najmłodszych maluszków.

O radę warto spytać jednak fizjoterapeutę dziecięcego, który zbada dziecko i pomoże podjąć właściwe dla niego decyzje. Nosidło dla dziecka najlepiej bowiem zacząć stosować dopiero, gdy niemowlak umie już samodzielnie siedzieć, czyli około 5 miesiąca życia. Ważny jest rozwój fizyczny malucha, a nie model, czy marka nosidła.

Nosidełko dla dziecka, czy chusta?

Zarówno chusty, jak i nosidła mają swoje plusy i minusy. Przykładowo, chusty kółkowe są łatwe w użyciu i do przenoszenia, dlatego możesz mieć ją zawsze w torebce. Wadą jest jednak ucisk na jedno ramię, który staje się nieprzyjemny, zwłaszcza przy starszym dziecku lub przy długotrwałym noszeniu.

Nosidło dla dziecka zajmuje więcej miejsca, ale jest prostsze w obsłudze niż chusta, szczególnie dla początkujących. Nie wszystkie modele są jedak przeznaczone dla dzieci w pierwszych tygodniach życia.

Nosidełko ergonomiczne, a nosidełko zwykłe (nosidło, a wisiadło)

Na rynku nie brakuje nosidełek, ale nie wszystkie są bezpieczne dla Twojego dziecka! Kieruj się:

  • wiekiem lub wzrostem dziecka,
  • budżetem,
  • konstrukcją nosidełka,
  • własnymi preferencjami oraz zdrowiem.

Dobrym zwyczajem jest wypróbowanie danego modelu przed zakupem. Sprawdź w swojej okolicy, czy sklepy dla dzieci oferują np. wypożyczanie nosidełek.

Wybierając nosidełko, szukaj takiego, w którym dziecko będzie umieszczone dostatecznie wysoko, by móc je pocałować w czubek głowy. To najbezpieczniejsza pozycja! Upewnij się również, że nosidełko ma szerokie siedzenie, co pomaga rozłożyć ciężar dziecka i jest bezpieczne dla jego bioder.

Uważaj tymczasem na tak zwane wisiadła, w których nogi dziecka zwisają luźno, a maluch skierowany jest przodem do świata zamiast do rodzica! Taka pozycja nie jest ani zdrowa, ani wygodna!

Akcesoria dla ”noszących rodziców”

Rodzicom, których dzieci pokochają noszenie, przydadzą się dodatkowe akcesoria. Mowa głównie o odzieży. W jesienno-zimowe dni przydaje się specjalna kurtka do noszenia dziecka, a wiosną odpowiednia bluza. Tego typu produktów najlepiej szukać w sklepach online.

Nosidełko dla dziecka, a nosidełko turystyczne

Nosidło turystyczne to inny rodzaj nosidła dla dzieci. Stworzone zostało specjalnie z myślą o górskich wyprawach oraz podróżach. Tego typu produkty wskazane są dopiero dla dzieci w wieku 7-8 miesięcy.

Noszenie dziecka nie jest odpowiednie dla wszystkich rodziców. Jeśli masz pytania lub wątpliwości związane ze swoim zdrowiem, porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!