Jak nauczyć dziecko ubierać się?

ubieranie dziecka

Nauka ubierania się to wielki krok do świata samodzielności. Czasem jednak wydaje się zbyt trudny albo dla dziecka, albo dla jego rodzica. Jak nauczyć dziecko ubierać się i nie zwariować?

Jak nauczyć dziecko ubierać się samodzielnie w 4 krokach?

  1. Pierwszym krokiem do większej niezależności naszych dzieci jest poświęcenie pełnej uwagi niektórym czynnościom. Podczas prób ubierania odłóżmy na bok telefon i bądźmy obok (dla dziecka). Chwile takie jak ubieranie się, kąpiel,czy czesanie to rytuały stworzone z myślą o intymności oraz budowaniu więzi. Zaprośmy wtedy maluchy do udziału w tych rytuałach!
  2. Pamiętaj, że nie można wymusić niezależności. Wybór należy do dziecka! Starajmy się jednak zachęcać malucha i umożliwiać mu uczestnictwo w ubieraniu na takim poziomie, na jaki jest w stanie nam pomóc. W przypadku najmłodszych może być to uniesienie pośladków, kiedy wkładamy spodenki na leżąco. Nie oczekujmy jednak, że dziecko coś zrobi, tylko mu na to pozwalajmy.
  3. Podczas ubierania, nawet gdy musimy wykonać większość lub wszystkie czynności, wyjaśniajmy cały proces w trakcie wkładania kolejnych rzeczy.
  4. Gdy nie robimy już wszystkiego za dziecko, nie wycofujmy się. Towarzyszmy dziecku. Zachęcajmy do podejmowania kolejnych wyzwań. Niektóre czynności są bowiem dla maluchów trudniejsze niż inne, Problem pojawi się zapewne przy guzikach, zapinaniu zamka lub wiązaniu butów. Zarezerwujcie swój czas na wykonanie tych zadań wspólnie!

Jak nauczyć dziecko ubierania się adekwatnie do pogody?

Samodzielne wybieranie sobie ciuchów to ważny element rozwoju dzieci. Maluchy czują, że mogą podejmować własne decyzje, stają się bardziej samodzielne i zadowolone z realizowania swoich”stylizacyjnych” pomysłów. W tym celu warto umieścić dziecięce rzeczy w ich zasięgu, a szuflady lub pudełka można oznaczyć obrazkami z symbolem spodni, skarpetek, czy bluzek. Dziecko łatwo odnajdzie się w takim środowisku i chętniej będzie współpracowało z rodzicem.

Dzieci nie zawsze jednak chcą danego dnia założyć rzeczy odpowiednie do pogody! Co zrobić, by nie skrytykować otwarcie ich wyboru? Pamiętajmy, by w dziecięcych szafach trzymać głównie ubrania na dany sezon (zimą krótkie spodenki schowajmy w innych miejscach), a gdy dziecko wybierze tylko spodnie i T-shirt powiedzmy: “Świetnie! Jaką bluzę do tego założysz?” albo “Idziemy na spacer! W którym sweterku będzie Ci ciepło?” Odpowiednio dobrane słowa powinny zachęcić malucha do założenia kolejnej warstwy odzieży.

Warto wprowadzić także zabawy związane z sezonowym ubiorem. Narysujcie lub wydrukujcie postać dziecka lub misia oraz różne elementy odzieży. Wytnijcie je i ubierajcie postać według pór roku lub wykonywanych czynności. Pytajcie przy okazji dziecko, czym różni się strój na plażę od stoju na sanki lub dlaczego latem nosi się kapelusz, a zimą czapkę!

Co robić, gdy dziecko nie chce się ubrać?

Ubieranie może zajmować dziecku dużo czasu, a i nie raz zdarzy się, że odmówi współpracy. Nie tylko nie ubierze się samodzielnie, ale i będzie uciekać przed naszą pomocą. Co wtedy zrobić?

Nie tracić głowy ani cierpliwości! Niestety nie znamy wszystkich powodów, dla których dziecko zachowuje się w dany sposób. Jedną z opcji jest zbliżający się czas rozstania z rodzicami, gdy szykujecie się do pracy i żłobka/przedszkola, a inną może być drapanie metki uszykowanych rajstopek. W tym momencie musimy zwolnić nasze tempo do tempa malucha. Wykorzystajmy postawę tworzenia więzi, a nie przeciwstawiania się sobie nawzajem! Nie twórzmy okazji do “walki woli” Lepiej działać uprzejme i z szacunkiem.. Dzieci przychodzą do nas, kiedy czują, że nie walczymy z nimi o władzę.

Jak wspierać, ale nie wyręczać?

Wszystko opiera się na, szacunku i byciu dla dziecka. Kiedy problemem są guziki zamiast zapinać je za dziecko, zaproponujmy, że przytrzymamy dziurkę, by znów spróbowało przełożyć guzik. Innym razem zaproponujmy, że pomożemy dziecku podciągnąć rajstopy, gdy już włoży w nie stópki. To naprawdę proste!

Mamy nadzieję, że wiecie już, jak nauczyć dziecko ubierać się samodzielnie!

Sprawdź też, w czym prać ubrania dla najmłodszych!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!