Mycie zębów u dzieci

uśmiechnięte dziecko

Statystyki mówią, że nawet około 40% dzieci cierpi na próchnicę zębów, której można było zapobiec! Problem spowodowany jest nieprawidłowym szczotkowaniem zębów lub jego brakiem. Zaniedbanie higieny jamy ustnej to przyczyna także wielu innych problemów, w tym bólu! Jak prawidłowo myć zęby u dzieci? Przekonajcie się, że mycie zębów u dzieci to prosta czynność, która wymaga jedynie systematyczności.

Mycie zębów u dzieci – od kiedy myć zęby dziecku?

Opieka stomatologiczna nad dzieckiem powinna rozpocząć się, zanim pojawi się jego pierwszy ząb. Od (mniej więcej) trzeciego miesiąca życia warto zatem myć dziąsełka niemowlaka przy użyciu specjalnych chusteczek lub wilgotnej gazy. Czynność najlepiej wykonywać dwa razy dziennie.

W jakim celu czyści się dziąsła? Taka czynność pomoże niemowlęciu przygotować się do kolejnego etapu, czyli szczotkowania. Miękką szczoteczkę do zębów wprowadza się po pojawieniu się pierwszego zęba. Niektóre maluchy nie lubią szczoteczki w buzi, dlatego na początku możesz wciąż używać chusteczek do mycia zębów lub gazy, aby wytrzeć przód i tył ząbka.

Jak prawidłowo myć zęby u dzieci?

Dbanie o dziąsła i pierwszy ząbek

Jak dbać o zęby małego dziecka? Zaczynając jeszcze zanim się pojawią! Niestety, samo czyszczenie zębów nie gwarantuje 100% ochrony przed próchnicą. Ważna jest także dieta i sposób karmienia dziecka.

Niemowlęta po ukończeniu 6 miesiąca życia zaczynają rozszerzanie swojej diety, w tym okresie unikaj słodkich napojów jak soki oraz pokarmów stałych bogatych w cukier. Wystrzegać się warto także sytuacji, w której dziecko kładzie się do snu z butelką. Po pierwsze grozi to zadławieniem, a po drugie w czasie snu w ustach jest mniej śliny, a słodkie mleko oblepia zęby, co naraża dziecko na wystąpienie próchnicy.

Kolejnym zagadnieniem jest smoczek. Jeśli dziecko go lubi i potrzebuje, pamiętaj, by nie zanurzać go płynach, takich jak miód lub woda z cukrem. Nie stosuj też tej metody chcąc nauczyć dziecko używania smoczka!

Jak myć zęby rocznemu dziecku?

U rocznego malucha możesz stosować chusteczki do mycia zębów lub wprowadzać szczoteczkę. Znajdźcie najwygodniejszą dla Was pozycje! Mycie ząbków może odbywać się na stojąco lub podczas siedzenia maluszka na kolanach mamy. Ważne byście oboje czuli się komfortowo i bezpiecznie. Chwyć delikatnie podbródek maluszka, podnieś jego wargę i wykonuj delikatne, okrężne ruchy.

Ważne! Upewnij się, że każdy ząbek wyczyszczony został z przodu oraz z tyłu!

Mycie zębów u dzieci w wieku przedszkolnym

Starsze dzieci mogą próbować myć zęby samodzielnie przy użyciu szczoteczki manualnej, sonicznej lub elektrycznej. Do około 7 roku życia dzieci nie są jednak w stanie samodzielnie wyczyścić zębów w odpowiednim stopniu. Warto zatem zachęcać dziecko do samodzielności, ale pod koniec mycia pomóc mu doczyścić niektóre zakamarki jamy ustnej.

Ważne! Przypilnuj dziecka, by mycie trwało 2 minuty. W tym celu zastosować można szczoteczki z “timerem” lub wesoły minutnik!

Od kiedy myć dziecku zęby pastą?

Do około 18 miesiąca życia możesz używać tylko wody podczas szczotkowania zębów dziecka. Jeżeli chcesz wprawdzić pastę, skonsultuj to z dentystą podczas pierwszej wizyty maluszka. Stomatolog poleci Ci sprawdzone produkty o bezpiecznym składzie.

Nie mycie zębów – skutki braku higieny

Każdego dnia cząsteczki jedzenia przedostają się między zęby i są rozkładane przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. W trakcie tego procesu powstają kwasy, które uszkadzają zewnętrzną powłokę zębów (szkliwo). Finalnie dochodzi do powstawania dziur w zębach, czyli próchnicy.

Brak higieny jamy ustnej może prowadzić także do wielu innych problemów jak:

  • trudności podczas żucia,
  • złego trawienia pokarmu,
  • uszkodzenia zębów stałych,
  • trudności z mówieniem/wymową,
  • nieświeży oddech,
  • odkładanie kamienia nazębnego,

Pamiętajcie, że wczesna pielęgnacja zębów kształtuje u dzieci dobre nawyki stomatologiczne na całe życie!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!