Niemowlak nie chce spać – przyczyny i pomoc w zasypianiu

niemowlak śpiący

Sen małego dziecka jest kwestią, która zmienia się bardzo dynamicznie w ciągu pierwszych lat jego życia. Noworodki przesypiają znaczną część doby, początkowo potrzebują nawet 16 godzin snu na dobę. Jednak sen małych dzieci często jest niespokojny, przerywany i wymaga obecności rodzica. Niewyspanie jest dużym problemem z którym boryka się duża liczba młodych rodziców. Twój niemowlak nie chce spać? Dowiedz się, jak pomóc dziecku zasnąć i jakie są przyczyny tego, że nie chce spać! Przeczytaj koniecznie poniższy tekst. 

Dlaczego dziecko nie śpi? Przyczyny problemów z zasypianiem

Niemowlęta wraz z przyjściem na świat nie mają wyuczonych norm społecznych, które sugerują, że noc jest czasem snu i odpoczynku. Niestety wbrew oczekiwaniom rodziców małe dzieci często budzą się w nocy i potrafią być w tym czasie bardzo aktywne. Istnieje wiele przyczyn, które mogą sprawiać, że niemowlę budzi się i na przykład domaga się piersi lub chce się bawić. Pierwszy rok życia dziecka to ogromne i przełomowe zmiany psychiczno- fizyczne, często na reges snu wpływa ząbkowanie, skoki rozwojowe lub przebodźcowanie. Warto obserwować dziecko i podążać za jego potrzebami. Czy są jednak działania, którzy rodzice mogą podjąć, aby pomóc dziecku zasnąć oraz samemu móc nareszcie odpocząć? 

Niemowlak nie chce spać – problemy ze snem noworodków 

Nowo narodzone dzieci nie odróżniają nocy od dnia. W dalszym ciągu potrzebują bliskości mamy lub innego opiekuna. Nie bez powodu specjaliści mówią o IV trymestrze ciąży, jako o okresie w którym dziecko adaptuje się do nowej rzeczywistości. W czasie trzech pierwszych miesięcy po porodzie warto zapewnić mu warunki przypominające te w brzuchu mamy. Poczucie bezpieczeństwa dziecku daje znajomy zapach skóry mamy, słuchanie jej głosu, bicia serca czy równomiernego oddechu. Wszystko jest dla dziecka nowe, dlatego warto ograniczyć mu dostęp do dodatkowych wrażeń. Noworodki dużą część doby spędzają na spaniu. Ich aktywność często wiążę się z ssaniem piersi, która na początku wymaga od nich dużych pokładów energii. Karmienie zazwyczaj kończy się drzemkami, które nie są zbyt długie. Dziecko często odczuwa głód, bo malutki żołądek może pomieścić niewielkie ilości mleka. 

W pierwszych tygodniach życia dziecka warto zatroszczyć się również o własną regenerację. Odpuścić wiele spraw zwłaszcza związanych z utrzymaniem porządku w domu. Odpoczywać i spać w czasie kiedy dziecko śpi. Powoli staraj się wprowadzać do waszego dnia rutynę oraz małe nawyki. Nocne karmienie powinno odbywać się w spokojniejszej atmosferze, najlepiej przy ciepłym świetle lampki nocnej.

Mój niemowlak cierpi na bezsenność – co zrobić? 

Niemowlęta wraz z rozwojem i dojrzewaniem zmysłów zwłaszcza wzroku i słuchu każdego dnia odbierają ogromną ilość nowych bodźców. Sami rodzice mogą być zdziwieni jak wiele aspektów przyciąga uwagę małego człowieka. Dziecko jest coraz bardziej ciekawe świata więc trudniej mu zrezygnować z eksploracji na rzecz drzemek. O wiele łatwiej wybudzają się ze snu, dlatego budzą się na dźwięk telefonu, hałasów za oknem czy przez szczekanie psa. W tym okresie często następuje tak zwany regres snu związany z nabywaniem przez dziecko bardzo dużej ilości nowych umiejętności. Niemowlęta zaczynają być bardziej mobilne, bo potrafią samodzielnie przewracać się z pleców na brzuch, zaczynają dostrzegać obecność innych ludzi oraz cieszyć się z prostych zabaw. Trudnością dla mam karmiących piersią, może być fakt, że dzieci często chcą być przy piersi zwłaszcza w nocy, co powoduje częste pobudki. Warto karmić dziecko w pozycji leżącej, aby zapewnić sobie możliwość odpoczynku i zrekompensować brak snu. 

Jest to etap który należy przetrwać i przeczekać. Wiele aspektów jest dla młodych rodziców trudnych, ale naprawdę to minie. Warto po prostu zaakceptować, że dziecko w tym okresie ma specyficzne potrzeby, które należy zaspokoić, aby zapewnić mu warunki do dalszego rozwoju. Niemowlęta są ciekawe świata i często buntują się, gdy muszą leżeć na płaskim podłożu. Normą jest, że domagają się noszenia na rękach i pokazywania im otoczenia. Dobrym rozwiązaniem, które pomoże dziecku łatwiej zasnąć jest noszenie go w chuście lub specjalnym ergonomicznym nosidle. 

Dziewięciomiesięczny niemowlak nie śpi w nocy 

Między 7 a 12 miesiącem życia dziecka następuje ogromny rozwój, zwłaszcza związanych z jego umiejętnością do przemieszczania się. W tym wieku dzieci zauważają, że mama nie jest z nimi nierozerwalnie złączona. Zaczynają samodzielnie eksplorować świat ucząc się raczkować, wstawać oraz stawiając pierwsze kroki. Obecność mamy jednak w dalszym ciągu jest niezwykle ważna, dlatego w tym czasie można zauważyć objawy lęku separacyjnego. Zniknięcie rodzica z pola widzenia może powodować płacz oraz być powodem do niepokoju. Również podczas nocnego odpoczynku maluch chce mieć mamę blisko siebie. W tym okresie sen może być zaburzony również przez bolesne ząbkowanie. Warto stosować na ból maści i żel, które przyniosą ukojenie dla maluszka. 

Dużym problemem z którym boryka się wielu rodziców niemowląt, które nauczyły się samodzielnie siadać jest problem z położeniem ich do łóżeczka. Dziecko ułożone do snu często podnosi się i wstaje kilkanaście razy i potrzeba ogromnych pokładów cierpliwości, żeby wytrzymać tę nocną gimnastykę. 

Częste pobudki dziecka w nocy są ciągle jego naturalną potrzebą, więc należy do tego podejść z łagodnością, mimo zrozumiałej frustracji, bo brak snu rodzica bywa dewastujący. Gdy niemowlak nie chce spać, w zasypianiu mogą pomóc mu ustalone rytuały oraz przewidywalny plan dnia. Rutyna i znajome czynności uspokajają dziecko i dają mu poczucie bezpieczeństwa, które pomaga szybciej zasnąć. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!