Zielona kupka u niemowlaka – co może oznaczać?

przewijanie niemowlaka

Kolor kupki małego dziecka daje rodzicom wiele cennych informacji na temat jego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Z racji, że niemowlęta nie potrafią się z nami komunikować musimy być czujnymi obserwatorami i kontrolować wszelkie zmiany i anomalie. Zielone zabarwienie stolca dziecka może mieć kilka przyczyn. Z poniższego artykułu dowiesz się czy mogą one być powodem do niepokoju. 

Zielona kupka u niemowlaka – co oznacza? 

Częstą przyczyną, która powoduje, że stolec noworodka jest zabarwiony na zielono może być podawane dziecku mleko modyfikowane. Skład pokarmu dla dzieci często zawiera duże ilości żelaza, które mogą zmieniać kolor zawartości pieluszki. Nie jest to niepokojąca zmiana, jeśli samopoczucie dziecka jest dobre i nie ma problemów z zaparciami. Dzieci z podwyższonym poziomem bilirubiny, mogą robić kupki o ciemniejszym kolorze. Zmiany mogą wywołać również niektóre pokarmy w diecie matki, która karmi dziecko piersią. Jeśli kupki są zielone i jednocześnie pokryte śluzem, a nawet występuje w nich krew może to być objawem alergii na jakiś element jadłospisu mamy. Dzieci częściej wtedy ulewają oraz mają zmiany skórne. Pierwszym produktem, który młoda mama powinna wyeliminować ze swoich posiłków jest mleko pochodzenia zwierzęcego. 

Zielona kupka u noworodka

Pierwsze kupki noworodka mają specyficzny i niestandardowy kolor. Pierwsze wypróżnienie dziecka ma kolor czarny, gęstą konsystencję i nazywany jest smółką. Kupki w kolejnych dniach mogą dalej pozostać zabarwione na ciemny kolor, czasami może mieć on zielony odcień. W taki sposób organizm małego dziecka oczyszcza się po pozostałościach wód płodowych, które były w przewodzie pokarmowym.  

Zielona kupka a ząbkowanie 

Pojawianie się zębów w jamie ustnej dziecka jest czasem trudnym dla maluszka i rodziców. Każdy organizm reaguje inaczej na wyrzynające się zęby, ale wiele niemowląt ma w tym czasie podwyższoną temperaturę. Rodzice chcąc złagodzić cierpienie maluszka często sięgają po rozwiązania farmokoliczne w postaci żeli do smarowania dziąseł czy leków przeciwbólowych. W czasie ząbkowania dzieci produkują zwiększoną ilość śliny niż zazwyczaj, przez co też większa jej ilość trafia do układu pokarmowego, a to może powodować zabarwienie kupki na zielono. W tym czasie może również pojawić się biegunka. 

Zielona kupka u niemowlaka – sytuacja dzieci karmionych piersią 

Niemowlęta karmione piersią częściej mogą zawartość pieluszki zabarwić na zielono. Początkowo nauka karmienia piersią może powodować, że dziecko spożywa zbyt dużo lub zbyt mało pokarmu. Ilość brudnych pieluszek oraz waga dziecka są wyznacznikami, przez które rodzice mogą stwierdzić czy dziecko najada się i prawidłowo przybiera na wadze. Zielone kupki może powodować nadmierna ilość laktozy spożytej przez dziecko, dieta mamy karmiącej, wrażliwość dziecka na kozieradkę stosowaną przez mamę. W celu sprawdzenia czy dziecko ssie poprawnie pierś warto umówić się na spotkanie z certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Ważnym aspektem jest również sprawdzenie czy dziecko nie ma zbyt krótkiego wędzidełka, niekiedy dla efektywnego ssania konieczny jest zabieg podcięcia go u chirurga dziecięcego.. 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza? 

Są jednak sygnały ostrzegawcze, które świadczą o tym, żeby udać się z dzieckiem do lekarza. Zwykle fekalia zdrowego niemowlęcia mają kolor żółty lub musztardowy. Jeśli dziecko robi zielone stolce, ale nie ma niepokojących objawów ten fakt nie powinien martwić rodziców. Są jednak symptomy, których pojawienie się wraz z zabarwioną na zielono kupką mogą świadczyć o problemie zdrowotnym dziecka: 

  • znacząca ilość śluzu pojawiająca się wraz ze stolcem
  • dziecko jest marudne, płaczliwe, nie da się go uspokoić 
  • wymioty 
  • gorączka
  • zaparcia
  • brzydki zapach kupki 
  • ślady krwi w kupce 
  • biegunka
  • podejrzenie, że dziecko się nie najada lub bardzo słabo ssie

Lekarz wykona odpowiednie badania i sprawdzi, czy powodem nieprawidłowy kolor stolca u dziecka nie jest rozwijająca się infekcja, np. biegunka rotawirusowa, zapalenie jelit, grypa albo inna choroba wieku dziecięcego.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!