Sen niemowlaka: ile powinno spać niemowlę?

stopki niemowlaka

Młodych rodziców niepokoi to, że dziecko śpi za mało lub, że niemowlę ciągle śpi! Jak wyglądają dane dotyczące snu noworodków i niemowląt? Sprawdzamy, ile powinno spać dziecko w różnym wieku! Sen niemowlaka to bardzo ważny temat.

Niemowlę – sen znaczy rozwój!

Sen to dla niemowlaka ważny czas! Organizm odpoczywa, ale jest to także czas wzrostu i rozwoju! Wzorzec snu małego dziecka znacząco różni się od tego występującego u przedszkolaka, nastolatka lub osoby dorosłej. Maluchy nie tylko śpią więcej, ale także spędzają więcej czasu w fazie REM. Dorośli w tej fazie snu spędzają około 20 do 25 procent nocy, gdy w przypadku niemowląt ten czas ulega wydłużeniu do 50%. Inną ciekawostką jest to, że cykle snu maluchów do 9 miesiąca życia trwają około 50 minut, a u dorosłych nawet 2 godziny.

Faza REM jest bardzo istotna dla rozwoju dziecka! Ta aktywna część snu jest okazją do utrwalania nabytych umiejętności fizycznych oraz poznawczych.

Młodzi rodzice muszą wiedzieć, że sen niemowlaka może być nieregularny (szczególnie przed ukończeniem 6 miesiąca życia) i przygotować się na różne wzorce drzemek każdego dnia. Podane poniżej ogólne wytyczne nie są bowiem dopasowane do każdego dziecka.

Ile śpi noworodek?

W pierwszym miesiącu życia, czyli w okresie noworodkowym dziecko śpi średnio od 16 do 20 godzin dziennie. Sen trwa zwykle od godziny do nawet 4 godzin i przerywany jest pobudkami trwającymi od godziny do dwóch. W tym czasie dziecko zjada posiłek i zaczyna nawiązywać coraz dłuższy kontakt z bliskimi.

Ile powinno spać niemowlę?

Ile śpi miesięczne dziecko, a ile śpi 2-miesięczne dziecko?

Tak, jak wspomniano do ukończenia pierwszego miesiąca, dziecko śpi od 16 do 20 godzin dziennie. Po tym okresie maluch wchodzi w okres niemowlęcy. Od ukończenia pierwszego miesiąca życia zaczyna spać odrobinę mniej. Mowa już o 15-17 godzinach w ciągu domy. Wynika z tego, że 2-miesięczne niewolę dużo śpi, co jest naturalne i zdrowe.

Ile śpi 3-miesięczne dziecko?

Trzy miesięczny maluch w ciągu dalszym śpi około 15-17 godzin dziennie, a pojedyncza drzemka może wynosić 3-4 godziny. Między 6 tygodniem, a 3 miesiącem życia u niemowlęcia rozwija się dobowy rytm podzielony na aktywność dzienną i nocny odpoczynek.

Ile śpi 4-miesięczne niemowlę?

Od ukończenia czwartego miesiąca życia niemowlę skraca dobowy czas snu do 12-16 godzin. Drzemki w ciągu dnia stają się także krótsze i wynoszą od 30 minut do 3 godzin.

Ile powinno spać 5 miesięczne dziecko?

5-miesięczne dziecko, tak jak 4-miesięczne niemowlę powinno spać od 12 do 16 godzin dziennie. W tym wieku maluch może zacząć przesypiać całe noce, gdyż jest w stanie spać 6 godzin bez konieczności pobudki na karmienie. Młodsze maluchy odczuwają głód po 3-4 godzinach, dlatego budzą się w nocy. Nie można jednak oczekiwać, że istnieje magiczna granica dla wszystkich dzieci. Według badań około 80% dzieci zaczyna przesypiać całe noce przed ukończeniem 9 miesiąca życia, dlatego 5-miesięczny maluch ma na to jeszcze sporo czasu.

Ile śpi dziecko po ukończeniu roku?

Po pierwszych urodzinach dzieci zwykle sypiają 11 do 14 godzin dziennie, ale wciąż potrzebują drzemek w ciągu dnia. Trwają one zwykle pół godziny do dwóch godzin.

Kiedy trzeba się niepokoić?

Objawy świadczące o zaburzeniach snu to:

  • częste przebudzenia,
  • niepokój,
  • oddychanie przez usta,
  • chrapanie,
  • głośny oddech,
  • epizody bezdechu.

Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z pediatrą!

Jak poprawić jakość snu niemowlaka?

Sen niemowlaka poprawić można, stosując się do kilku zasad:

  1. Przed snem warto zacząć wyciszać dziecko, rezygnując ze stymulujących zmysły zabaw.
  2. Proces zasypiania warto zaczynać, gdy maluch jest już senny.
  3. Zawsze należy dać dziecku czas na odprężenie przed zaśnięciem.
  4. Niektórzy rodzice mogą rozważyć zastosowanie smoczka.
  5. Wieczorne rytuały powinny odbywać się przy subtelnym świetle, a głos rodzica powinien być cichy i kojący.
  6. Rodzic powinien podążać za dzieckiem i jego potrzebami.

Dobranoc!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!