Pierwsza wizyta u dentysty

dziecko u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty to ważna sprawa! Przeczytaj, jak wybrać gabinet oraz jak pomóc dziecku przygotować się na spotkanie ze stomatologiem.

Dziecko u dentysty – jak przygotować malucha do wizyty?

Wizytę u dentysty warto zaplanować na godziny poranne, by maluch był wypoczęty i w dobrym humorze! Przedszkolaka lub starsze dziecko warto wcześniej przygotować, opisując mu gabinet oraz przebieg wizyty. Wyjaśnij dziecku, dlaczego kontrola zębów u dentysty jest tak ważna. Jeśli sama nie lubisz wizyt w gabinecie stomatologicznym lub masz różne obawy dotyczące leczenia zębów, nie przenoś swoich lęków lub niechęci na dziecko. Jako rodzice musimy zapewnić maluchom wsparcie, zachowując spokój w gabinecie stomatologicznym.

Pierwsza wizyta u dentysty – jak może zachowywać się dziecko?

Jako rodzic znasz swoje dziecko i pewnie spodziewasz się, jak zareaguje Twoja pociecha. Poinformuj o tym dentystę przed lub na początku wizyty.

Zachowania powiązane z wiekiem to:

  • 10 do 24 miesięcy – maluchy mogą zdenerwować się, gdy lekarz zechce zabrać je od rodziców, dlatego badanie wykonuje się zwykle na kolanach u mamy.
  • 2 do 3 lat – dziecko może już poradzić sobie z chwilową rozłąką z rodzicami, ale u dwulatka „nie” może być odpowiedzią na wszystkie pytania i prośby.
  • 3 lata – najmłodsze przedszkolaki nie czują się dobrze z dala od rodzica podczas zabiegów dentystycznych. Dzieci w tym wieku nie są wystarczająco dojrzałe społecznie.
  • 4 lata – dzieci powinny dać sobie radę, nawet gdy podczas badania rodzic jest w poczekalni. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy prawo być przy dziecku!

Przebieg wizyty u dentysty

Pierwsza wizyta jest zwykle krótka i często trwa do 30 minut. W zależności od wieku dziecka dentysta może wykonać pełne badanie zębów, ocenę zgryzu, sprawdzenie stanu dziąseł i tkanek jamy ustnej. W razie potrzeby dentysta może również delikatnie wyczyścić zęby.

Stomatolog powinien pokazać Wam prawidłowe techniki mycia zębów w domu, takie jak nitkowanie. Możesz poradzić się w sprawie pasty, szczoteczki oraz

Zęby mleczne wypadają, więc prześwietlenie jamy ustnej jest wykonywane bardzo rzadko. Zdarza się jednak, że dentysta może je zlecić w celu zdiagnozowania próchnicy. Zdjęcie RTG służy również do sprawdzenia, czy korzeń zęba mlecznego może wpływać na nieprawidłowy wzrost zęba stałego.

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u dentysty?

Kiedy do dentysty z niemowlakiem?

Eksperci zalecają zabranie dziecka do dentysty w ciągu 6 miesięcy od pojawienia się u niego pierwszego zęba lub najpóźniej do około 12 miesięcy od tego faktu. U tak małego dziecka dentysta może udzielić Ci informacji na temat:

  • próchnicy zębów mlecznych,
  • prawidłowej praktyki karmienia,
  • czyszczenia jamy ustnej,
  • ząbkowania,
  • ryzyka związanego ze stosowaniem smoczka,
  • nawyków związanych ze ssaniem palców.

Pamiętaj, że jeśli podejrzewasz jakikolwiek problem, musisz poruszyć ten temat podczas wizyty. Jeśli natomiast zauważysz np. złamany ząb, umyj usta malucha letnią wodą i nałóż zimny kompres (zobacz, co powinna zawierać Twoja apteczka) na bolące miejsce. Następnie umów się na szybką wizytę u dentysty! Drobne odpryski nie są powodem do zmartwień, ale za każdym razem dentysta powinien przyjrzeć się dziąsłom i zębom Twojego dziecka.

Próchnica występująca w rodzinie oraz nawyk zasypiania z butelką zwiększa ryzyko wczesnej próchnicy u dziecka. Utrzymanie zdrowych zębów mlecznych jest bardzo ważne. Nie bagatelizuj ich higieny skoro są tymczasowe. Tak naprawdę tylne zęby pozostają w jamie ustnej dziecka nawet do 10-12 roku życia!

Jak wybrać gabinet dentystyczny dla dziecka, by pierwsza wizyta u dentysty była udana?

Pamiętaj, że dentyści rodzinni to lekarze, którzy zapewniają profesjonalną opiekę stomatologiczną pacjentom w każdym wieku,a nie tylko dzieciom. Istnieją jednak

stomatolodzy dziecięcy, którzy muszą przejść specjalizacje w tym kierunku i opiekują się wyłącznie zębami dzieci.

Wybierając lekarza możesz kierwać się poleceniami od rodziny i przyjaciół lub od swojego dentysty ogólnego. Spójrz także na recenzje w internecie. Tego typu relacje dostarczają cennych informacji na temat zakresu usług, podejścia do dzieci, cennika oraz wyposażenia gabinetu. Nowoczesne miejsca przeznaczone do przyjmowania najmłodszych mają np. telewizor z bajkami nad fotelem dentystycznym, który skłania dzieci do odchylenia głowy i zapewnia częściowe odwrócenie ich uwagi. Maluchy mogą liczyć także na drobne nagrody jak balony, kolorowanki, małe figurki, papierowe korony lub zupełnie inne drobiazgi. Koniecznie dowiedz się, czy możesz przyjść na wizytę adaptacyjną!

Wizyta adaptacyjna w gabinecie dentystycznym

Stomatolodzy dziecięcy zwykle chętnie zapraszają dzieci z rodzicami na konsultacje, podczas których będziecie mogli spotkać się z dentystą, obejrzeć gabinet i dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się na miejscu. Podczas takiej wizyty nie są wykonywane żadne prace dentystyczne.

Podczas spotkania sprawdzisz, jak przyjazna dziecku jest dana praktyka. Dobry gabinet stomatologiczny zapewni dzieciom zabawki, książki, ładne grafiki na ścianach i swobodną atmosferę, która pomoże Twojemu dziecku zachować spokój przed, w trakcie i po wizycie.

Gaz rozweselający u dentysty?

Gaz rozweselający to inaczej podtlenek azotu. Jest to bardzo bezpieczny, łagodny środek uspokajający, który pomaga dziecku pozostać zrelaksowanym podczas zabiegów dentystycznych. Dentysta wykorzystuje maseczkę, która przenosi tlen zmieszany z lekiem. Dziecko powinno wtedy oddychać przez nos, a nie przez usta. Gaz zaczyna działać po około 5 minutach, a dziecko cały czas jest świadome. Po zakończeniu procedury podtlenek azotu zostanie wyłączony, a Twoje dziecko będzie oddychać czystym tlenem przez około 5 minut, aby usunąć pozostały gaz. Przed tą procedurą należy ograniczyć dziecko do bardzo lekkiego posiłku.

Powodzenia!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!