Małżeństwo po narodzinach dziecka

małżeństwo trzyma się za ręce

Narodziny dziecka to ogromna zmiana w życiu każdej pary. Niektóre związki przeżywają w tym czasie kryzysy i muszą mierzyć się z licznymi problemami. Pojawienie się noworodka w życiu młodego małżeństwa, które do tej pory cieszyło się beztroskim czasem we dwoje może być powodem do nieporozumień. Nowe obowiązki, mniej czasu dla siebie, rzadszy seks, to tylko niektóre problemy świeżo upieczonych rodziców. 

Kryzys w małżeństwie po urodzeniu dziecka

Pojawienie się maluszka w waszym domu jest zazwyczaj bardzo ekscytującym momentem, ale nie da się pominąć momentów, gdy rodzicielstwo jest wyczerpujące, irytujące i pełne stresu. Niestety nie ma już tak dużo czasu na romantyczne chwile we dwoje. Kryzys po narodzinach dziecka jest sytuacją z którą zmaga się wiele par. Mimo tego, że czasami wydaje ci się, że nie masz siły i energii ratować waszej relacji, praca nad związkiem może przynieść cudowne efekty. Poniżej przygotowaliśmy listę najpowszechniejszych problemów w małżeństwie po narodzinach dziecka i propozycję, jak można je rozwiązać i cieszyć się szczęśliwym związkiem. 

Problemy w związkach po urodzeniu dziecka 

Kłótnie o podział obowiązków domowych 

Kłótnie po urodzeniu dziecka często mogą być spowodowane pojawieniem się wielu nowych obowiązków domowych. Dla niektórych może być to zaskakujące, bo przecież przed ciążą sprzątanie, pranie czy zmywanie naczyń dzieliliście między siebie bez problemu. Dlaczego pojawienie się noworodka może powodować spięcia o wykonywanie obowiązków? Głównie dlatego, że wiele prac trzeba wykonać szybko i bez odwlekania ich w czasie. Mając w domu niemowlaka normalne są częste prania, bo może zabraknąć czystych śpioszków oraz  nie da się zamówić na obiad pizzy, kiedy dziecko zaczyna rozszerzanie diety. W tym okresie wielu rodziców zaczyna wypominać sobie niezrealizowane zadania i narzekać, kto ma ciężej. Dopiekanie sobie i wyliczanie kto czego nie zrobił jest drogą donikąd. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zadbanie o organizację. Pomocne w tym mogą być listy rzeczy do zrobienie, które warto powiesić w widocznym miejscu np. na lodówce. Warto w miarę możliwości wymieniać się obowiązkami. 

Wasze metody wychowawcze wzajemnie się wykluczają 

Kryzys między rodzicami może być wywołany kłótniami o to jak wychować wasze dziecko. Nawet jeśli przed urodzeniem dziecka dużo rozmawialiście o waszych planach i wyobrażeniach odnośnie radzenia sobie z dzieckiem rzeczywistość może być zupełnie inna. Młodzi rodzice mają w obecnych czasach wiele dylematów związanych z rodzicielstwem. Każda mama i każdy tata chce dla swojego dziecka jak najlepiej, jednak często same zalecenia specjalistów są ze sobą sprzeczne. To może być naprawdę trudne kiedy w tak delikatnych sprawach stajecie ze sobą po dwóch stronach barykady.

Baby Blues

Może to spowodować kryzys matki po porodzie, która np. jest piętnowana przez męża, że nie chce karmić swojego dziecka piersią. Wielu ojców podchodzi do dziecka bardziej na luzie, co może powodować niepokój i stres u mam. Prowadzi to też do spięć o podważanie wzajemnie swoich kompetencji odnośnie bycia dobrym rodzicem. Długotrwałe konflikty mogą prowadzić nawet do rozpadu małżeństwa po urodzeniu dziecka. Najlepszym sposobem na wspólne wychowanie dziecka jest szukanie kompromisu w każdej kwestii w której macie odmienne zdanie. Dobrym sposobem może być również rozmowa z zaufanym pediatrą lub położną. 

Wolisz sen zamiast seksu 

Pojawienie się dziecka może powodować duże zmiany w waszym dotychczasowym życiu seksualnym. Często powodem jest zmęczenie rodziców, więc jak dziecko wreszcie zaśnie, wolą odpocząć niż zaczynać igraszki. Dla niektórych par zmiana w tej sferze może prowadzić do poważnego kryzysu w małżeństwie. Warto mieć dla siebie w tym szczególnym czasie mnóstwo zrozumienia i empatii. Wiele kobiet czuję obawę przed stosunkiem po porodzie. Pomocą może być udanie się do fizjoterapeuty uroginekologicznego w celu sprawdzenia czy wszystko poprawnie się zagoiło i skonsultowanie np. bólu przy stosunku.

Jak zadbać o wasze życie seksualne? Może bielizna erotyczna?

Wiele osób po prostu nie ma nastroju na seks, czasami wystarczą drobne gesty, czułość i odpowiedni klimat, aby namiętność wróciła do waszej sypialni. Wiele doświadczonych rodziców radzi, aby umawiać się na seks, czyli planować czas, który chcecie poświęcić na tę formę bliskości. Pomocą może być również bielizna erotyczna, która pobudza zmysły czy skorzystanie z zabawek dla dorosłych. Wspaniałym rozwiązaniem jest również spędzanie czasu tylko we dwoje. Romantyczna randka z mężem może naprawić wiele aspektów, bo będziecie mieć czas na spokojną rozmowę w miłej atmosferze. Jeśli czujesz, że nie radzicie sobie sami z tym problemem zawsze można udać się do seksuologa, który pomoże znaleźć przyczynę braku seksu w waszym związku. 

Brak czasu tylko dla siebie 

Nie wiadomo z jakich powodów czas poświęcony na opiekę nad dzieckiem nazwany został ironicznie urlopem macierzyńskim. Młode mamy wiedzą, że czas z noworodkiem ma mało wspólnego z odpoczynkiem i czasem dla siebie. Jesteś szczęściarą jak uda ci się wyjść samej na większe zakupy do supermarketu. Kobiety czują wyrzuty sumienia kiedy chcą zrobić coś tylko dla siebie i spędzić czas bez dziecka. Nawet kiedy spotkają się z przyjaciółką czy wyjdą do kosmetyczki nie potrafią przestać myśleć o maluszku. Jednak zadbanie o siebie i swoje potrzeby jest częścią twego zdrowia psychicznego, dlatego daj sobie czas na odpoczynek i oderwanie myśli od pieluch czy wyparzania smoczków.

Czas we dwoje zmienia się na czas rodzinny

Warto zmienić nieco oczekiwania, bo trudno będzie ci mając noworodka wybrać się na całodzienną wyprawę rowerową, którą uwielbiasz, ale pamiętaj, że z czasem oboje z partnerem będziecie mieć więcej możliwości. Nie warto nakręcać się myślami, że dziecko oznacza koniec wolności i jest pasmem samych obowiązków. Życie z dzieckiem może być fascynującą przygodą w której maluch będzie waszym cudownym towarzyszem. 

Dziadkowie zbyt często chcą pomagać przy wnukach 

Rodzice który chcą być zaangażowani w wychowanie i rozwój waszych dzieci to fantastyczny dar od losu. Dziadkowie zazwyczaj uwielbiają swoje wnuki i chcąc spędzać z nimi jak najwięcej czasu. Jednak należy jasno stawiać granicę i uświadamiać zarówno rodzicom i teściom, że czasami chcecie być w domu sami. “Dobre rady” mogą być bardzo raniące i oceniające, zwłaszcza kiedy twoja mama wszystko wie najlepiej. Warto w takich sytuacjach rozmawiać i ponownie jasno dawać do zrozumienia jakie komentarze są zbędne. 

Kłótnie o pieniądze 

Nie da się ukryć, że małe dzieci wymagają wydawania na nie sporych ilości pieniędzy. Wiele par ma kryzys w małżeństwie po urodzeniu drugiego dziecka, gdyż zwiększa się liczba wydatków oraz obowiązków domowych. Są kobiety które są sfrustrowane tym, że są na utrzymaniu męża. Również wielu ojców czuję ogromną presję, aby utrzymać swoją rodzinę na odpowiednim poziomie życia. Bez wątpienia finanse bywają stresującą sferą życia, która może powodować wiele konfliktów. Dobrą praktyką jest zbudowanie poduszki finansowej, która pozwoli przetrwać utratę pracy czy niespodziewane wydatki.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!