Higiena niemowlaka

niemowlak

Już od dnia narodzin młodzi rodzice powinni wiedzieć jak pielęgnować i dbać o higienę noworodka. Nie jest to nic trudnego czy skomplikowanego, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad i wdrażać je w życie. Obecność nowego członka rodziny na początku może być stresująca, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, jednak z każdym dniem młode mamy nabierają pewności siebie i działają intuicyjnie. O czym należy pamiętać w kwestii pielęgnacji noworodka? Jakie są różnice w pielęgnacji intymnej chłopców i dziewczynek? Od kiedy troszczyć się o higienę jamy ustnej dziecka? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście. Higiena niemowlaka nie będzie miała przed Tobą tajemnic!

Jak dbać o higienę noworodka? 

Pielęgnacja skóry, włosów oraz kikuta pępowinowego jest właściwie podstawą dbania o higienę malutkiego dziecka. Początkowo skóra maluszka może być sucha, skłonna do podrażnień, gdyż przychodząc na świat zmienia się całkowicie jej środowisko. Początkowo warto obserwować noworodka i stosować się do rad lekarza oraz położnej środowiskowej. 

Higiena niemowlaka – kąpiel noworodka

Ważną częścią pielęgnacji jest kąpiel noworodka. Kiedyś pierwsza kąpiel odbywała się już w szpitalu, aktualnie ma miejsce już w domowym zaciszu. Niektórzy rodzice wykonują tę czynność pierwszy raz właśnie przy asyście położnej. Należy pamiętać, że pomieszczenie w którym będzie odbywać się kąpiel powinno być ciepłe. Woda w wanience powinna być zbliżona do temperatury ciała, czyli w okolicach 36-37 stopni. Kąpiel noworodka odbywa się w pozycji leżącej, gdzie dziecko cały czas jest podtrzymywane przez jednego z rodziców. Do kąpieli wlewamy kosmetyki do pielęgnacji noworodka, które są rekomendowane od 1 dnia życia. Każda kolejna kąpiel będzie łatwiejsza dla rodziców, z wiekiem kiedy dziecko nauczy się już samodzielnie siedzieć czas w wannie będzie miał formę zabawy. Większość dzieci uwielbia wodę i trudno je przekonać, aby skończyć już czas kąpieli.

Kikut pępowinowy

Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji noworodka jest zachowanie higieny kikuta pępowinowego. Pępek malutkiego dziecka musi być czysty i po każdym przemyciu płynem dezynfekcyjnym odpowiednio osuszony, aby nie dopuścić do zakażenia. Dużym ułatwieniem jest użycie w tym celu specjalnych patyczków kosmetycznych dla dzieci. Kikut pępowinowy przemywać należy kilka razy dziennie. Po kilku dniach od porodu kikut usycha i samoistnie odpada. Pielęgnację pępka należy kontynuować do czasu zupełnego wygojenia się ranki. 

Higiena intymna noworodka 

Higiena części intymnych noworodka jest niezwykle ważna i powinna być wykonywana z dużą precyzją oraz delikatnością. Należy mieć na uwadze, że inaczej wygląda pielęgnacja noworodka płci męskiej, a inaczej pielęgnacja noworodka płci żeńskiej. O odpowiednią higienę genitaliów należy dbać nie tylko podczas kąpieli, ale również podczas każdej zmiany pieluszki. Ważne jest, aby dokładnie oczyszczać pupę oraz miejsca intymne przy każdej zrobionej kupce. Gazik lub mokra chusteczka która zostanie zabrudzona nie powinna być drugi raz użyta w celu wyczyszczenia sfer intymnych dziecka. Jest to bardzo ważne, bo w łatwy sposób można przyczynić się do powstania infekcji. 

Higiena dziewczynki 

Mycie i pielęgnacja miejsc intymnych noworodka płci żeńskiej wiążę się z niezwykle ważną zasadą. Przemywanie zaczynamy od górnych warg sromowych i wacik nasączony wodą kierujemy w stronę odbytu. Osobną chusteczką warto również oczyścić wejście do pochwy. Nie warto u tak małego dziecka stosować specjalnych płynów do higieny intymnej. Wystarczająca do pielęgnacji będzie zwykła, ciepła woda. Po porodzie normalne jest, że narządy płciowe dziewczynki są lekko nabrzmiałe. Również w pierwszych dniach po porodzie w pieluszce może być obecna kropla krwii, która jeśli będzie jednorazowym incydentem, nie powinna budzić niepokoju. 

Higiena chłopca 

Rodzice małych chłopców muszą pamiętać, aby w pierwszych tygodniach życia nie oddzielać napletka od żołędzia. Z czasem napletek noworodka sam się oddzieli, a następnie będzie możliwe odsuwanie go w celu zachowania higieny sfer intymnych. Należy pamiętać o umyciu i dokładnym osuszeniu przestrzeni pod penisem i workiem mosznowym. Każda zmiana pieluszki powinna kończyć się przemyciem wacikiem również prącia i worka mosznowego. 

Jama ustna 

Higiena niemowlaka to także higiena jamy ustnej, która u jeszcze bezzębnych maluszków polega na przemywaniu wałów dziąseł gazikiem nasączonym wodą. Już w 4 miesiącu życia u niektórych dzieci pojawiają się pierwsze zęby. Wielu rodziców zastanawia się od kiedy myć zęby niemowlakowi? Specjaliści rekomendują rozpoczęcie mycia zębów już od chwili pojawienia się pierwszego zęba w jamie ustnej. Do tego celu potrzebna będzie specjalna szczoteczka do dzieci o miękkim włosiu oraz pasta dedykowana dla maluchów. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!