Nowy partner a dziecko

mężczyzna i dziecko

Wielu parom i małżeństwom niestety nie udaje się pokonać kryzysów i dochodzi do rozstań. Często nawet w relacji, gdzie są dzieci lepszą decyzją jest odejść i spróbować zbudować szczęśliwe życie na nowo. Obecnie wiele rodzin ma charakter patchworkowy, to znaczy, że obecne są w nich również dzieci z poprzednich związków. Wiele mam boi się poznawać swoich nowych partnerów z dzieckiem, bo ewentualne rozstanie może być trudne dla naszych maluchów. Podpowiadamy jak naturalnie zapoznać twoje dzieci z nowym partnerem.

Nowy partner a dziecko z poprzedniego związku 

Nowy związek po rozwodzie jest zazwyczaj dość trudną kwestią zwłaszcza kiedy owocem małżeństwa było dziecko. Specjaliści radzą w pierwszej kolejności po prostu rankować i nie nakładać na siebie presji, że nowo poznana osoba ma być ojcem lub matką dla twojego dziecka. Szukanie nowej relacji po rozwodzie jest normalne, ale nie ma obowiązku na pierwszych spotkaniach angażować w to dziecka. Jak rozmawiać z dzieckiem o nowym partnerze? Jeśli spotkasz kogoś wartościowego z kim spotykasz się od jakiegoś czasu warto porozmawiać o tym z dzieckiem. Niektóre dzieci bardzo przeżywają rozwód rodziców, dlatego warto zapewnić dziecku dużo wsparcia i poczucia bezpieczeństwa w nowej sytuacji.Czasami dzieci czują niechęć do nowych partnerów rodziców mając poczucie obowiązku wobec mamy czy taty. Warto również tę kwestię poruszyć z dzieckiem i zdjąć z nich odpowiedzialność za życie swoich opiekunów.  

Jak przestawić dziecku nowego partnera? 

Zastanawiasz się kiedy najlepiej przestawić dziecku nowego partnera? Kluczową kwestią jest odpowiednie wyczucie czasu. Warto porozmawiać zarówno z dzieckiem, jak i z ukochaną osobą jakie macie oczekiwania i potrzeby względem przyszłego spotkania. Kolejna sprawa to długość pierwszego spotkania, nie powinno być one zbyt długie i najlepiej jakby odbyło się w przyjaznym dziecku miejscu. Może to być wasz dom lub jakieś wspólne wyjście połączone z jakąś formą rozrywki. Charakter spotkania zależy również od wieku dzieci. Jak przekonać dziecko do nowego partnera? Nie ma na to jednej sprawdzonej metody. Dużo zależy również od osoby z którą się spotykasz, jaką relację będzie chciał/a stworzyć z twoimi dziećmi. Należy pamiętać, że zbyt szybkie wprowadzenie nowej postaci do życia dzieci po rozwodzie rodziców może być dla nich bolesne. Dzieci bardzo długo mają nadzieję, że rodzice się pogodzą i znowu zamieszkanie wszyscy razem. Twoje pociechy mogą potrzebować czasu, aby zaakceptować nową osobę w waszym życiu. 

4 porady, jak przedstawić dziecku nowego partnera 

  1. Daj dziecku czas na zaakceptowanie nowej sytuacji

Czas leczy rany, zarówno zranienia rodziców, jak i trudne emocje dzieci, których rodzina się rozpadła. Najmłodsi jej członkowie potrzebują czasu, aby zaakceptować rozwód rodziców i fakt, że mama i tata nie mieszkają już w jednym domu. Może minąć nawet rok lub dwa zanim twoja pociecha poradzi sobie ze złością, smutkiem i innymi trudnymi emocjami. Jeśli w tym okresie będziesz chciał/a poznać dziecko z twoją nową sympatią może to być zbyt skomplikowane. Tym bardziej kiedy nie jesteś przekonany, że osoba z którą randkujesz nadaje się do budowania poważnej relacji. 

  1. Dziecko zazdrosne o partnera 

Pamiętaj, że twoje dzieci mogą postrzegać twojego nowego partnera lub partnerkę jako rywala. Fakt, że jesteś oczarowany swoim partnerem, nie oznacza, że dzieci będą podzielać twoje pozytywne odczucia. Należy wziąć uwagę potrzeby  dzieci w zakresie poczucia bezpieczeństwa i pomocy w zaakceptowaniu nowej sytuacji. Przedstawienie dzieciom nowego partnera zbyt wcześnie może być dla nich bardzo stresujące i niezrozumiałe. 

  1. Czy twój partner jest gotowy na rodzinę?

Spotykając się z kimś nowym po rozwodzie musisz niestety być bardziej wymagający i krytyczny wobec potencjalnego partnera. Już na pierwszych spotkaniach warto poznać wartości i oczekiwania drugiej strony. Kiedy jesteś już mamą lub tatą nie możesz wieść życia zakochanej nastolatki i wplątywać się w niedojrzałe relacje, które mogą odbić się na twoich dzieciach. Przy randkowaniu musisz zadawać sobie pytanie czy ta osoba będzie umiał/a być częścią mojej rodziny?

  1. Porozmawiaj otwarcie ze swoimi dziećmi 

Kiedy spotykasz się z kimś od jakiegoś czasu i czujesz, że relacja staje się coraz poważniejsza warto porozmawiać o tym ze swoimi dziećmi. Dobrym sposobem jest zapytanie ich co myślą na temat ewentualnego spotkania i gdzie chcieliby pójść razem z twoim nowym partnerem. Warto dać dzieciom możliwość zadania ci pytań i rozwiania ich obaw i wątpliwości. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!