Katar u niemowlaka – Domowe sposoby na katar u niemowlaka

Katar u niemowlaka to poważny problem. Dzieci poniżej 1. roku życia oddychają nawet do 50 razy na minutę! Zapchane kanały nosowe u niemowląt mogą przyczynić się do poważnych komplikacji. Na szczycie ich listy znajdują się m.in. zapalenie zatok, uszu oraz infekcje bakteryjne.

Nos niemowlęcia pełni funkcję filtra, który oczyszcza, ogrzewa powietrze oraz reguluje jego wilgotność. Na szczęście jednak jest kilka sprawdzonych domowych sposobów na to, by zapobiec temu problemowi. O jakich sposobach zapobiegania mowa? Podpowiadamy poniżej!

Katar u niemowlaka – Leczyć czy zapobiegać?

Wielu rodziców zgodzi się, że przeziębieniom lepiej zapobiegać niż je leczyć. Dlatego też o katarze warto pomyśleć, zanim się on jeszcze pojawi. Na szczęście jest kilka domowych sposobów na to, by poradzić sobie z katarem u niemowlaka, zanim ten jeszcze się pojawi. Do najskuteczniejszych metod należy kładzenie dziecka:

  • Na brzuchu, kiedy jeszcze nie śpi – dzięki temu zebrana w nosie wydzielina wypłynie sama;
  • W takiej pozycji, by w trakcie snu jego główka znajdowała się wyżej niż klatka piersiowa malucha. Można w tym celu posłużyć się kocykiem lub poduszką, które wkłada się pod materac. Nie należy jednak umieszczać ich pod głową dziecka.

Najskuteczniejszym sposobem jest jednak nawilżanie powietrza w pokoju. Regularnie przeprowadzane przynosi rewelacyjne efekty.

Katar u niemowlaka – Nawilżanie powietrza

Nie jest tajemnicą, że zbyt suche powietrze wpływa niekorzystnie na błony śluzowe, wysuszając je. To z kolei sprzyja nasilaniu się kataru. Utrzymane na odpowiednim poziomie sprawi jednak, że niemowlak nie będzie tak bardzo podatny na infekcje. O nawilżenie można zadbać, używając do tego zwykłego nawilżacza powietrza. Jeżeli jednak takiego nie posiadasz, można również wykorzystać w tym celu ręcznik. Wystarczy go namoczyć w wodzie, a następnie położyć na grzejniku.

Katar u niemowlaka – Inhalacje oraz oczyszczanie solą fizjologiczną

Kiedy katar się już pojawi – nie zwlekaj i zacznij działać. Nieleczony może bowiem stać się przyczyn a wielu kolejnych powikłań. Jeżeli więc zauważyłaś, że maluszek ma problemy z nosem, możesz w tym celu użyć:

  • Aspiratora – węższy koniec urządzenia wkłada się do nosa, podczas gdy na drugi z nich nakłada się specjalną rurkę, która służy do zasysania powietrza przez rodzica. W trakcie tej czynności usunięta zostaje zalegającą w nosie dziecka wydzielinę;
  • Sól fizjologiczna – można ją kupić w każdej aptece. Przed wprowadzeniem do nosa dziecka, należy wykonać kilka małych ruloników z chusteczki higienicznej. Następnie do nosa dziecka wlewa się 1-2 krople soli. Po rozpuszczeniu się wydzieliny, na końcu wybierz ją z dróg oddechowych dziecka rulonikami z chusteczki.
  • Inhalacje – świetnie zmniejszają one obrzęk śluzówki u dziecka. To z kolei ułatwia odpływanie wydzieliny z nosa. Inhalacje można przeprowadzić przy użyciu domowego sposobu – wystarczy jedynie garnek z gorącą wodą i rumianek. Niemowlaka sadzasz na kolanach i przysuwasz naczynie.

Skutki nieleczonego kataru u niemowlaka

Każda nieleczona choroba – i to niezależnie od wieku, może prowadzić do powstawania poważnych powikłań. U niemowląt jest to niezwykle istotne ze względu na to, że dziecko nie powie, co mu dolega. Nieleczony katar może stać się przyczyną zapalenia zatok, ucha oraz obrzęku błon śluzowych dziecka. W niektórych sytuacjach mogą także powstać poważne zaburzenia oddychania. Można je rozpoznać po tym, że dziecko w trakcie snu ma ciągle otwarte usta. Dlatego tak ważne jest zapobieganie występowaniu kataru, a w razie jego pojawienia się – natychmiastowe leczenie.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!