Błonnik w diecie dziecka

Błonnik pokarmowy to inaczej zwane włókno pokarmowe. To bardzo ważny element diety zarówno dorosłych, jak i małych dzieci, który wspiera pracę układu pokarmowego, dzięki czemu zapobiega uciążliwym zaparciom. 

Błonnik pokarmowy to inaczej węglowodany złożone, które nie ulegają trawieniu. Jest odporny na działanie enzymów trawiennych. Dzielimy go na dwie frakcje: rozpuszczalną i nierozpuszczalną, z czego każda pełni ważną funkcję dla zdrowia naszego organizmu.

Błonnik pokarmowy – dwie istotne frakcje, których nie może zabraknąć w diecie

Błonnik rozpuszczalny to inaczej polisacharydy, pektyny, gumy i śluzy roślinne, które w dużych ilościach znajdziemy w warzywach i owocach, szczególnie tych suszonych i korzeniowych, a także w nasionach roślin strączkowych. Błonnik rozpuszczalny ma zdolność tworzenia żeli w jelicie cienkim, to znaczy gromadzi w jelitach wodę, która w powiązaniu ze zjedzonym pokarmem tworzy tzw. „galaretę”, która pęcznieje, dając uczucie sytości i tym samym opóźnia wchłanianie węglowodanów. Bierze on także udział w procesie usuwania toksyn z pożywienia, a także zmniejsza poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów. 

Błonnik nierozpuszczalny natomiast w wodzie pozostaje nierozpuszczony, dzięki czemu poprawia perystaltykę jelit i reguluje proces wypróżniania. Jego obecność w diecie zapobiega nadmiernemu wydzielaniu insuliny, z czym wiąże się spowolnienie wchłaniania glukozy we krwi. Daje uczucie sytości, a jednocześnie pomaga w walce z zaparciami, cukrzycą i nadmierną masą ciała.

Zdecydowanie częściej obserwowany jest niedobór błonnika w diecie

Dietetycy podkreślają bardzo ważną rolę błonnika w diecie, a także fakt, że zdecydowanie częściej można spotkać się z niedoborem błonnika, niż z jego nadmiarem. Odpowiednia jego podaż w diecie odpowiada za prawidłową pracę naszego organizmu, a jego niedobór jak i nadmiar szkodliwie wpływają na funkcje życiowe.

Niedobór błonnika u dziecka

Niedobór błonnika w diecie spowodowany jest głównie brakiem właściwych nawyków żywieniowych i spożywaniem produktów, które ubogie są w wartościowe składniki odżywcze. Nadmierne spożywanie wyłącznie białego pieczywa, niemalże zerowa ilość spożywanych kasz i produktów pełnoziarnistych oraz dieta uboga w owoce i warzywa powodują, że nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości błonnika w diecie, co niesie za sobą problemy ze strony układu pokarmowego. Ważna jest także jakość spożywanych produktów, a przede wszystkim unikanie produktów wysoko przetworzonych.

Jeśli w diecie naszego dziecka zaobserwujemy objawy niedostatecznej podaży błonnika, warto włączyć do codziennej diety produkty spożywcze takie jak:

  • pieczywo pełnoziarniste zamiast białego (zwykłe kajzerki wystarczy zmienić na na przykład Bułkę Pszenną Mega Błonnik, która zawiera aż 6,6% błonnika!),
  • warzywa i owoce (najlepiej spożywane w formie surowej: marchew, zielony groszek, fasolka szparagowa, porzeczki, maliny, suszone morele i inne)
  • gruboziarniste kasze,
  • otręby / płatki owsiane, które będą idealnym dodatkiem do jogurtów i sałatek.

Produkty bogate w błonnik można znaleźć w bułkach produkowanych przez jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Europie – PanPiek. To zakład produkcyjny pieczywa mrożonego. Bułki PanPiek bogate są w błonnik. O wszystkich produktach można poczytać tutaj: www.panpiek.pl – warto dodać, że produkty PanPiek otrzymały tzw. „Czystą Etykietę”, co oznacza, że ich produkty wolne są od niebezpiecznych składników. Firma otrzymała także ostatnio logo „Produkt Polski”, gdyż jej całościowy kapitał i produkty z których korzysta pochodzą z Polski.

Ile błonnika powinno być w diecie mojego dziecka?

Zalecana ilość błonnika, jaka powinna być dostarczana w diecie dzieci w wieku 1 – 3 lat wynosi 10 g dziennie. Im dziecko jest starsze, tym błonnika w diecie powinno być więcej i według danych EFSA zalecana podaż prezentuje się następująco:

  • wiek 1 – 3 lata: 10 g / dobę
  • wiek 4-6 lat: 14 g / dobę
  • wiek 7 – 9 lat: 16 g / dobę
  • wiek 10 – 15 lat: 19 g / dobę
  • wiek 16 – 18 lat: 21 g / dobę.

Ilość błonnika zawartą w produktach spożywanych przez dziecko znaleźć można w tabelach wartości odżywczych umieszczonych na opakowaniach gotowych produktów.

Odpowiednia podaż błonnika w diecie zapewni dziecku właściwy rozwój i dobre samopoczucie, zadba o stan jego jelit i ilość oraz jakość wypróżnień, a także o regulację masy ciała.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!