Jaki wózek dla dziecka?

wózek z dzieckiem

Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka jest bardzo ważną decyzją, która może nam bardzo ułatwić lub utrudnić życie. Aktualnie w ofercie sklepów jest mnóstwo wózków, które mają przeróżne funkcje oraz cechy. Jeśli pierwszy raz przymierzasz się do kupna wózka warto dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę. Kompletując wyprawkę musisz przygotować się, że wózek będzie najprawdopodobniej najdroższą rzeczą dla dziecka. Dowiedz się, ile kosztuje dobry wózek dla dziecka. 

Wózek dziecięcy – ważny element wyprawki 

Jaki wózek wybrać kompletując wyprawkę dla dziecka. Zakupy wózka jest jedną w ważniejszych decyzji, które trzeba podjąć w trakcie kompletowania rzeczy dla dziecka. 

 • Po pierwsze jest to zazwyczaj dość kosztowny sprzęt, który powinien być dobrą inwestycją.
 • Po drugie odpowiednio dobrany wózek może ułatwić życie młodej mamie. Warto przed zakupem sprawdzić czy istnieje możliwość regulowania rączki wózka oraz czy wózek da się łatwo złożyć. 
 • Po trzecie wózek musi być bezpieczny i przystosowany do wożenia malutkiego dziecka. Ważne jest sprawdzenie czy dany model posiada atesty bezpieczeństwa. 

Jak wybrać wózek dla dziecka – na co zwrócić uwagę? 

Rodzaje wózków dla dziecka 

Rodzaj wózka powinien być dostosowany do wieku dziecka. Świetnym rozwiązaniem jest zakup wózków wielofunkcyjnych, które dzięki uniwersalnemu stelażowi mogą służyć jako gondola, a następnie jako spacerówka. Pierwszy pojazd noworodka to wózek głęboki, który posłuży rodzicom do 6-8 miesiąca życia, dopóki dziecko nie nauczy się samodzielnie siedzieć.

W gondoli dziecko jeździ w pozycji leżącej, większość wstrząsów jest odpowiednio amortyzowana. Najlepiej wybierać modele, które łatwo rozłożyć i móc przewozić w samochodzie osobowym. Kiedy dziecko nie chce spędzać czasu na spacerach jedynie leżąc czas zmienić wózek na spacerówkę. Często jest to model, który może posłużyć rodzicom nawet przez kilka lat. Zazwyczaj spacerówki są lżejsze i da się je złożyć w parasolkę, przez to znakomicie się je transportuje. Jest to również idealny wózek do samolotu, kiedy dziecko jest już większe. Niewątpliwym plusem jest fakt, że gdy dziecko zaśnie na spacerze można obniżyć oparcie do pozycji leżącej. Ważnym aspektem są również pasy, które chronią dziecko przed upadkiem oraz możliwość jazdy przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

Wózek 3 w 1

Wielu rodziców decyduje się na wielofunkcyjny model wózka 3 w 1 , który spełnia kilka zadań, służy jako wózek głęboki, spacerówka oraz posiada fotelik samochodowy z możliwością montażu na stelażu wózka. Mamy, które uwielbiają sport często decydują się na zakup specjalnego wózka do biegania. Rodzice bliźniaków zamiast dwóch pojazdów stawiają na wózek dla bliźniąt. 

Ile kosztuje wózek dla dziecka?

Wózek jest zazwyczaj najdroższym elementem wyprawki dla dziecka, jednak przedział cenowy jest dość szeroki. W ofercie sklepów można znaleźć proste modele już za kilkaset złotych. Wiele mam sprzedaje wózki po swoich dzieciach, dzięki czemu można nabyć używany wózek w atrakcyjnej cenie. Na rynku są również dostępne wózki z wyższej półki, których cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych, jednak ich wykonanie oraz użyte materiały są zazwyczaj duże lepsze. Dzięki temu wózek jest bardziej odporny na ewentualnie zniszczenia. 

Gdzie będziemy używać wózka dla dziecka?

Jesteś mamą, która uwielbia naturę i marzysz o spacerach z dzieckiem po lesie czy raczej jesteś miejską dziewczyną, której wózek będzie służył głównie na betonowych chodnikach. Warto przemyśleć jaki typ wózka lepiej sprawdzi się w naszym otoczeniu i będzie zgodny z naszym sposobem życia. Amortyzacja wpływa na komfort jazdy dziecka, które nie powinno budzić się kiedy najedziemy na nierówną powierzchnię lub kamień. Osoby, które będą spacerować po wyboistym terenie, pełnym korzeni i wyrwisk powinny szczególną uwagę zwrócić na kwestię amortyzacji. Wózki dziecięce mogą mieć różne rodzaje amortyzacji. Dobrym rozwiązaniem, które zapewnia bezpieczeństwo dziecku oraz pozwala bujać wózkiem w przód i w tył celem uspokojenia niemowlaka jest amortyzacja sprężynowa. Jednak jest to sposób który najlepiej sprawdza się na różnych powierzchniach. Amortyzacja paskowa pozwala na niwelowanie wstrząsów na każdym rodzaju podłoża. 

Jaki typ kół wybrać do wózka dla dziecka?

Wybór kół do wózka dla dziecka również jest kwestią która zależy od tego po jakiej powierzchni będziemy głównie się poruszać z dzieckiem. Niezależnie od terenu po jakim będziemy spacerować koła pompowane stłumią wszelkie drgania i wstrząsy. Jest to też dobre rozwiązanie do wózków dla biegaczy, które zazwyczaj są większe niż standardowe koła. Niestety po najechaniu na szkło czy inny ostry przedmiot może dojść do ich pęknięcia. Należy też kontrolować poziom powietrza w kołach i w razie niewystarczającej ilości trzeba je dopompować przy pomocy pompki samochodowej.

Ciekawą alternatywą dla kół pompowanych są te wykonane ze specjalnej pianki. Koła piankowe nie są podatne na przebicia, jednak ich zdolności amortyzacyjne są nieco mniejsze. Wiele osób zastanawia się czy wybrać wózek 3 czy 4 kołowy. Wózki trójkołowe są bardziej zwrotne, lżejsze i zazwyczaj łatwiej je złożyć i przewieźć. Jednak wielu sprzedawców wózków podkreśla, że nie jest to model tak stabilny jak pojazd z czterema kołami. 

Jak wybrać bezpieczny wózek dla dziecka?

Rzeczą priorytetową przy wyborze wózka dla dziecka jest zadbanie o to, aby pojazd był bezpieczny i przystosowany dla noworodków oraz niemowląt. Koniecznie wymagaj od producentów, aby przedstawili ci odpowiednie atesty bezpieczeństwa, które spełniają normy krajowe i unijne. Wózek nie może składać się ze szkodliwych substancji. Ponadto należy sprawdzić czy wózek posiada regulowane pasy bezpieczeństwa, jaka jest jego jakość, wykończenie, twardość. Czy główka dziecka jest odpowiednio chroniona przed wstrząsami oraz czy pojazd posiada elementy odblaskowe. Warto również przetestować hamulec wózka, który będzie często używany w czasie spacerów z dzieckiem. 

Akcesoria do wózka 

Do wózków dziecięcych często w zestawie są dołączone praktyczne akcesoria. Każdy model zawiera inne elementy dodatkowe, niektóre trzeba specjalnie dokupić do wózka. 

Są to najczęściej:

 • wkładka do wózka,
 • śpiworek do wózka, 
 • prześcieradło do wózka, 
 • torba do wózka,
 • organizer do wózka, 
 • mufka do wózka, 
 • folia przeciwdeszczowa do wózka,
 • uchwyt na kubek,
 • moskitiera do wózka, 
 • poduszka antywstrząsowa. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!